Jump to content

Discuri si placute frana f31


MarianCT

Recommended Posts

Detin un f31 320dx din 2016. Intentionez sa schimb discurile si placutele de frana. Cautand pe realoem, am gasit :

1. https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=8J11-EUR-01_2015_F31N_BMW_320dX&diagId=02_0054#34116792223 disk fata 340x30 si disk spate 330x20

2. https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=8J11-EUR-01_2015_F31N_BMW_320dX&diagId=02_0013#34116792219 disk fata 312x24 si disk spate 300x20

Placute de frana voi lua 34112464195 si 34212468436(sunt set cu tot cu senzor).

Pe care ar trebui sa le aleg? Trebuie sa comand si surubul de disk? Daca tot fac operatiunea aceasta, sa schimb si lichidul de frana? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

340x30 & Co. sunt pentru sistem de franare sport cu 4 pistonase pe fata, daca nu ai asa ceva atunci este varianta 312x24 ...

Daca nu a avut lichidul de frana inlocuit pana acum este recomandat sa il schimbi si pe acela.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

340x30 & Co. sunt pentru sistem de franare sport cu 4 pistonase pe fata, daca nu ai asa ceva atunci este varianta 312x24 ...

Daca nu a avut lichidul de frana inlocuit pana acum este recomandat sa il schimbi si pe acela.

 

Lichidul de frana a fost schimbat la 2 ani, adica in 2018 si 2020. Sistemul de franare este cel normal, deci va trebui sa comand varianta cu discuri mai mici. Multumesc frumos pentru raspuns.

 

As mai avea o intrebare: Sa merg pe varianta oem sau sunt si alte variante de discuri si placute de la alti producatori?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca sunt montate corespunzator, mai toate discurile si placutele premium sunt bune(ATE, JuridââŹÂŚetc), daca nuââŹÂŚai sanse sa iti vibreze la franare chiar si cu discuri si placute OE.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pus acum o luna Brembo X, cele ventilate si perforate. F31 SportLine. Si placutele sunt BremboX. Masina ingheata. Alaltaieri era sa dau peste o biciclista pe drum de sat ... a crezut ca daca intra brusc pe sosea poate sa-si vada sotul din spate care era si el pe sosea cu bicicleta. Noroc cu frana.... de era sa intre unul in mine.. :) :) schimbat si lichidul. Atentie la aerisire. Recomand. Eu unul nu ma joc cu franele, anvelopele si uleiul de motor. Dai un ban dar ai masina si siguranta.
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt montate corespunzator, mai toate discurile si placutele premium sunt bune(ATE, JuridââŹÂŚetc), daca nuââŹÂŚai sanse sa iti vibreze la franare chiar si cu discuri si placute OE.

 

 

La ce te referi montate corespunzator, adevarul e ca in materie de discuri stam prost, atat cele oe cat si cele oem pot sa bata, oricine monteaza discuri stie ca trebuie curatata suprafata de contact si in primi km sa se evite incingerea acestora, deci sunt tare curios la ce te referi

Link to comment
Share on other sites

....ar indicat sa alegi BINE mecanicul care sa schimbe placutele de frana ale masinii.. ca altfel iti dau dreptate, nici placutele OEM nu rezista mecanicilor incapabili.. sau nepregatiti..

(In rest, lasa marfa de la dealer in pace ca e de buna calitate.

Citat:

"OEM Original Equipment Manufacturer): aceste plăcuțe de frână provin din aceleași fabrici care le produc și pe cele originale, dar nu poartă [ba poate sa poarte, foarte sigur, daca il iei de la dealer bmw] brandul auto căruia i se adresează, ci logo-ul și marca fabricantului de piese. Calitatea lor este optimă, dar prețul este unul mediu spre mare.

aftermarket: aceste plăcuțe de frână respectă specificațiile tehnice indicate de producător, dar sunt fabricate de companii independente. Prețul lor este atractiv, dar calitatea și siguranța conferite nu se ridică la nivelul pe care l-ai putea aștepta de la un set original.")

 

Uite mai jos un clip cu operatiune MINIMA, retine, (MINIMA!) de schimb de placute:

https://club.autodoc24.ro/manuals/cum-sa-schimbati-placute-de-frana-din-spate-la-bmw-e92-ghid-de-inlocuire-10445

 

Daca mecanicul tau nu face cel putin atata lucru... sa nu te miri.

 

 

Pace si drumuri cu frane bune!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

....ar indicat sa alegi BINE mecanicul care sa schimbe placutele de frana ale masinii.. ca altfel iti dau dreptate, nici placutele OEM nu rezista mecanicilor incapabili.. sau nepregatiti..

(In rest, lasa marfa de la dealer in pace ca e de buna calitate.

Citat:

"OEM Original Equipment Manufacturer): aceste plĂŁcuțe de frânĂŁ provin din aceleași fabrici care le produc și pe cele originale, dar nu poartĂŁ [ba poate sa poarte, foarte sigur, daca il iei de la dealer bmw] brandul auto cĂŁruia i se adreseazĂŁ, ci logo-ul și marca fabricantului de piese. Calitatea lor este optimĂŁ, dar prețul este unul mediu spre mare.

aftermarket: aceste plĂŁcuțe de frânĂŁ respectĂŁ specificațiile tehnice indicate de producĂŁtor, dar sunt fabricate de companii independente. Prețul lor este atractiv, dar calitatea și siguranța conferite nu se ridicĂŁ la nivelul pe care l-ai putea aștepta de la un set original.")

 

Uite mai jos un clip cu operatiune MINIMA, retine, (MINIMA!) de schimb de placute:

https://club.autodoc24.ro/manuals/cum-sa-schimbati-placute-de-frana-din-spate-la-bmw-e92-ghid-de-inlocuire-10445

 

Daca mecanicul tau nu face cel putin atata lucru... sa nu te miri.

 

 

Pace si drumuri cu frane bune!

 

Am luat oem. Le voi schimba eu. Multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cam repejor, mergi mult in oras? eu am 142k si inca am discurile originale,urmeaza sa le schimb la urmatorul schimb de placute. la 75 km ar trebui doar placutele sa le schimbi.

 

Aceeasi reactie am avut si eu. Nu-mi aduc aminte sa fi schimbat la vreo masina, discurile de frana atat de repede, la doua randuri de placute de frana ...si nici nu merg atat de mult in oras, fac des insa drumuri de munte si de aici probabil..

Dar in fine, daca trebuie schimbate, ma conformez.

 

Ma gandesc fie sa pun tot OEM insa nu la dealer (cca 3.500 lei fata de cca 2.000) sau sa merg pe ATE/TRW, produse de care am fost multumit la alte masini, la care le-am montat dupa iesirea din garantie.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pune OE/OEM adicĂŁ originale Bmw, fĂŁrĂŁ ate sau trw sau orice altceva, oricine care a pus discuri pe producĂŁtor la Bmw ĂŽți va spune sa pui originale.

 

Era prima optiune, aveam deja programare pentru schimb de placute OEM, doar ca nu ma gandeam sa mai plusez pe neasteptate cu inca 2.000 si ceva de lei. Pana la urma, am obtinut un pret ceva mai prietenos :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat recent de 2000km placutele fata spate si am pus Roadhouse, pe criteriul ca sunt mai moi... am avut ĂŽnainte Ate si in 32000km au uzat discurilea Zimmermann vizibil, asa ca am renunțat la Ate. Placutele Roadhouse sunt made in Spania, si se comporta foarte bine, nu scârțâie, frâneazĂŁ bine... adica sunt multumit deocamdata. Nu va recomand ce sa folosiți, doar va relatez din experiența mea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.