Jump to content

Consum exagerat ulei BMW F34 318d 2015


Recommended Posts

Salut, anul trecut am achizitionat un BMW Seria 3 GT 2015 318d cu 250.000 km. I-am schimbat distributia pentru a nu ma risca, iar dupa am constatat ca incepe sa consume ulei. Prima data dupa 3000 km, mecanicul mi-a recomandat schimbarea uleiului 5W30 cu 5W40. Zis si facut, dupa 2500 km iar s-a aprins becul ca trebuie completat cu 1 litru. Am completat, iar dupa 1000 km i-ar s-a aprins.

 

Care ar fi cauza si cum s-ar putea rezolva? (Segmentarea ar fi singura solutie?)

 

Masina trage si functioneaza perfect, neavand pierderi de ulei. Turbina se prezinta in stare buna.

 

Un singur lucru, Check-Engine-ul este aprins de la EGR.

Edited by MihaiBad
Link to comment
Share on other sites

Consum cam prea mult ulei, pai prima soluție ar fi ĂŽnlocuirea simeringurilor de la chiulasa si dupĂŁ segmentare. Nu ti recomand partea cu segmentarea.. exista șanse mari sa nu ĂŽți facĂŁ ce trebuie.

 

In cel mai rĂŁu caz alt motor mai tânĂŁr si aia e. Pui distribuția ta daca e inca buna

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema la 118d 2011, f20. 1 litru/3000 km. Fara fum, dpf la locul lui, distributie schimbata (am gasit after market pe ea deci s-a mai umblat) 260.000 km.

Parca nu m-as duce direct la segmenti... masina nu trage ca un 118d,(mai am un f30 320ed de 163cp) trage foarte bine....se poate sa fie soft si de aici consumul ? Orice recomandare e binevenita.

Ma gandeam sa merg in reprezentanta pentru un test de compresie sa vad daca sunt segmentii, daca nu, ma gandesc la turbina....

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa merg in reprezentanta pentru un test de compresie sa vad daca sunt segmentii, daca nu, ma gandesc la turbina....

Ce treaba are compresia cu consumul de ulei ? Daca segmentii de compresie sunt buni si cei de ungere nu atunci o sa iasa compresia ok.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O posibila cauza a consumului de ulei poate fi filtrul epurator. Din pacate, e incorporat in capac si nu se poate schimba separat.

 

Dupa cum spunea @Godini, vezi sa nu se piarda de fapt. Verifica foarte bine - de exemplu poate sa scape pe la galeria de admisie, curge in jos pe motor si e destul de greu de observat. Uleiul mai gros nu e o solutie. Eventual incearca cu acelasi tip de ulei (5W30) de la alt producator, care are alta formula - de exemplu Motul.8100 x-clean.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar pierde atât ulei s ar vedea.. ma gândesc ca ai dat Scutul jos si te ai uitat atent peste tot sa nu fie vreo pierdere de ulei ĂŽnainte sa zici ca ĂŽl mananca. DupĂŁ un schimb de distribuție exista riscul sa pierzi ulei prin multe locuri, sunt pĂŁțit..
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.