Jump to content

montare oglinda e60


UY.Scuti

Recommended Posts

Astazi efectiv mi-a picat in brate oglinda centrala cand m-am urcat in masina.Numai eu patesc chestii din astea jur.Cred ca la nimeni n-a mai picat acea oglinda.M-am uitat la mecanismul de prindere si nu inteleg cum de s-a desurubat de acolo ca nu a tras nimeni de el.Totodata m-am chinuit cred ca o ora sa-mi dau seama cum trebuie prinsa la loc,dar nu am reusit.Ma incurca si "cocoloasa tavanului din fata".Trebuie cumva sa dau jos si plafonul sa pot monta la loc o oglinda retrovizoare?Colac peste pupaza cand a picat oglinda retovizoare a iesit si mufa de la senzorul de ploaie ,si mi-a aparut in bord o alta eroare mai veche care de abia scapasem de ea: belt tensioner and force limiter.Eu nu inteleg ce legatura are belt tensioneru cu senzorul de ploaie?Daca nu m-a terminat masina asta cu ciudateniile ei.

 

trebuie sa dau jos si plafonul sa pot monta la loc oglinda sau nu e nevoie?M-am chinuit din 1000 unghiuri sa fac "clickul" acela sa intre la loc.Cumva trebuie ca acel hexagon prin rasucire sa vina in jos cu partea mai lata sau ingusta ,sau e pe dos?Sincer mi-e si frica sa apas mai tare sa nu fisurez parbrizul,m-a prins si ploaia.Daca nu m-am saturat de ploile astea incontinuu,nu poti sa faci absolut nimic de ele.De abia astept sa vina vara cu temp de 35 grade sa fie totul uscat in jur,sa stau ca o haterie la soare.Va rog nu ma trimiteti iar la meseriasi pt o treaba aparent simpla,ca e vorba doar de un click atat.A mai montat cineva oglinda retrovizoare la e60?

multumesc

post-101780-0-39223800-1623781401_thumb.jpg

post-101780-0-97133300-1623781407_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

mersi mult dar nu prea ma ajuta filmuletele alea deloc ,ca arata cum se demonteaza.Mai rau e cu montatul la loc,tocmai acolo nu explica.Si nu arata indeaproape,e totul intunecat in zona hexagonului de prindere.Nu vad nimic

mersi oricum

 

da sa stii ca numai ei au tot felul de SISTEME IDIOATE de prindere ca si la mufe si alte prinderi.Zici ca sunt retardati,nu pot sa faca ceva simplu.Tot timpul trebuie sa fie ei mai cu mot decat altii.Am ajuns sa-i urasc,deja nu-i mai suport ca natie.

Chestia la ei este ca daca le inveti mecansimul de prindere la mufe si alte chestii totul devine foarte simplu,da pana inveti de multe ori rupi sau strici ceva pana te prinzi cum vine,de asta ii urasc....

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

 

Vezi asta, cateodata daca nu gasesti asa la prima cautare, trebuie sa rascoleti prin video-uri gen, cauti inlocuire parbriz si automat este inclus si cum sa desfaci/montezi oglinda; sau restaurare si modelu masinii, in cazul tau fiind o masina mai noua nu prea cred ca o sa gasesti o restaurare completa a masinii. Se mai intampla chiar si cu youtube-u in fata sa faci la fel la masina ta si sa nu mearga. Am patit si eu la fel, sau era invers fata de ce explica.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

jur ca fix aia am facut si eu ce face tipul din filmulet,dar nu sta,pica efectiv simt ca nu intra pe hexagon cand rasucesc de oglinda .Mi-a scos peri albi.Jur :(

O sa ma chinui iar maine pe lumina

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

am reusit astazi sa fisurez si parbrizul,exact de ce ma temeam ieri,si tot nu am reusit sa montez.Am demontat nuca din oglinda ca sa-mi fie mai usor montarea si tot nu am reusit,tot nu sta.M-am uitat la hexagonul de pe parbriz si pare ok,nu vad nimic in neregula.Am atasat si filmulet ca sa vedeti

 

 

post-101780-0-56435200-1623840024_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

Sârmele alea care teoretic se bagĂŁ dupĂŁ clemele alea metalice de pe parbriz cred ca sunt deformate, rupte, aia este problema, ĂŽncearcĂŁ sa le tragi puțin cu o șurubelnița ca sa stea mai in interior, gen sa prindĂŁ mai bine pe ala de pe parbriz.

 

Ănțelegi ce zic?

Link to comment
Share on other sites

de multa vreme am observat ca avea un mic joc oglinda pana sa-mi pice ieri in brate....dar am zis ca un pic de joc e normal sa aiba.Am mers pe principiul ca si coada vacii se misca da nu se rupe.De abia acum vad urechea aia lipsa,tocita.probabil de aia s-a si rupt si a picat din parbriz.

Asta e...

Acum ma gandesc cum sa improvizez sa incarc acolo cu material cumva sa pot pune oglinda retrovizoare la loc.Am condus fara ea si e AIUREA rau sa ai ca la duba doar lateralele.Sau sa incerc sa pun alt tip de oglinda.Si din cate stiu daca nu ma insel antimoniul nu suport nici un fel de sudura cu nimic.trebuie sa ma gandesc ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.