Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

Da si pe mine m-au "vrajit" de vreo 2 ori.

Prima data am intrebat daca am rechemare, au zis ca nu.

Alta data la o revizie s-au oferit ei, sa imi verifice racitorul pentru ca ar fi rechemare (pai acum 1 an parca nu era ?!). Evident ca in urma inspectiei nu s-a constatat ca e necesara schimbarea racitorului.

Cred ca ar trebuit sa le cer o hartie conform careia racitorul a fost verificat si nu necesita schimbare.

 

Chiar is curios daca ar ajuta la ceva ca un posesor de BMW care pateste o nenorocire de genul asta sa pastreze niste dovezi precum email-uri in care a insistat sa se verifice daca are rechemare si a fost trimis la plimbare.

 

Poti pune aici seria de sasiu si iti zic daca ai sau nu chemarea de EGR sau alte actiuni de service.

Eventual se poate face un topic separat cu aceasta tema.

 

WBA4E910X0G288460. Mi s-a zis ca nu exista nicio rechemare de niciun fel. Mersi mult.

Edited by aSD_91
Link to comment
Share on other sites

 

Exista o actiune de service care se face la cererea clientului. Indiferent daca la verificare racitorul e OK se poate face inlocuirea la cerere clientului cu 100% cost decontat de BMW Ag.

 

Din experienta mea, aproape toate modelele fabricate dupa 2012 au aceasta actiune trecuta in baza de date.

Nu inteleg de ce cei de la reprezentantele din RO sunt reticenti sa schimbe EGR-ul pe una din cele doua actiuni. Costul lor este decontat integral de BMW Ag. deci reprezentanta nu pierde nimic, din contra, are de lucru si tine clientii multumiti.

 

Nu pot atasa aici PDF-ul cu aceasta actiune "la cerere", poate se ofera un moderator sa il posteze.

 

Pai eu sunt chiar curios in ce ar consta "cererea clientului". Adica eu ma prezint la dealer, cer si ei zic nu trebuie. Mai departe ce putem face noi clientii, cu atat mai mult cu cat am facut toate service-urile numai la dealerul lor.

 

Chiar si costul fiind decontat de BMW AG, eu cred ca nu vor, fiindca ar insemna sa se aglomereze cu operatiuni care nu le aduc lor nici un profit, daca clientul nu plateste pe ei i retii din activitati profitabile gen revizii etc. Nu sunt asa multi dealeri BMW in Romania, dar BMW-uri diesel dupa 2012 sunt destule, daca s-ar buluci toti pentru rechemare, le-ar fi dat programul peste cap.

Link to comment
Share on other sites

Salut neo,

Imi poti zice daca am rechemare ?

Serie vin:WBA8T31050G801134

 

 

Da, campania de inlocuire EGR la cererea clientului.

 

Screenshot-2021-06-26-at-15-58-09.png

 

Chiar is curios daca ar ajuta la ceva ca un posesor de BMW care pateste o nenorocire de genul asta sa pastreze niste dovezi precum email-uri in care a insistat sa se verifice daca are rechemare si a fost trimis la plimbare.

 

 

 

WBA4E910X0G288460. Mi s-a zis ca nu exista nicio rechemare de niciun fel. Mersi mult.

 

Ai actiunea de service de inlocuire EGR la cererea clientului.

 

Screenshot-2021-06-26-at-16-00-17.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea toate modelele cu motorizarea Nx7 au adaugata in baza de date aceasta campanie in sectiunea SPECIAL INFO.

In mod normal un dealer BMW cand vede asta la o masina adusa in service trebuie sa informeze clientul.

 

Nu pot posta PDF-ul asociat campaniei pe forum dar asta e un extras:

 

Service Action in Case of Customer Complaint (SACC): Topic "Exhaust-Gas Recirculation Cooler Nx7"

01.10.2019

 

Affected Vehicles

Models: All

Engines: N47T, N57T, N57Z, N57X

Production: Start of Production - End of Production

 

Scope

This component specific limited goodwill regulation applies to material or manufacturing defects of the EGR cooler.

 

Measures

To replace the exhaust-gas recirculation cooler, please proceed as recommended in repair instructions REP 11 71 100 Remove and install / renew exhaust-gas recirculation cooler. Then, if required, clean the mixing tube as well as the exhaust-gas recirculation pipe (if heavily contaminated) using the brush set (part number: 83 19 2 298 237).

Reimbursement

Claims are subject to current warranty terms Defect Code: 117106

Warranty type: 1

Warranty stage: 2

 

Acceptance BMW AG

MiS: 120 Months Share Labor: 100%

Mileage: unlimited Share Parts: 100%

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mda , pai asta e problema ca nici un dealer nu zice nimic :) dar, WBAVP51070VP41145 pe aceasta serie apare ceva? De fapt m-am prin ce fac ei in teorie ar trebui sa faci tu plangere, daca intrebi masina are recall ei zic nu uita sa mai spuna partea cu "campania de inlocuire EGR la cererea clientului" . Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mda , pai asta e problema ca nici un dealer nu zice nimic :) dar, WBAVP51070VP41145 pe aceasta serie apare ceva? De fapt m-am prin ce fac ei in teorie ar trebui sa faci tu plangere, daca intrebi masina are recall ei zic nu uita sa mai spuna partea cu "campania de inlocuire EGR la cererea clientului" .

 

 

Nu este nici o campanie pentru WBAVP51070VP41145, nici macar cea de EGR la cerere.

 

Salut ,la mine ce ĂŽnseamnĂŁ "Sales stop" ĂŁla ?Când vĂŁd iconițe cu roșu ,intru in panica 😁

!

Mulțumesc !

IMG-20210626-175326.jpg

 

 

Inseamna ca masina a avut o campanie tehnica care nu a fost facuta dar nu se mai poate face gratuit deoarece au trecut 10 ani de la prima vanzare a masinii.

Si campania de inlocuire EGR la cerere este valabila tot 10 ani fara limita de km.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

AdicĂŁ ĂŽl anunți de aceasta rechemare decât daca cumva clientul reclama o problema ce ar putea avea legĂŁtura cu egr-ul, aveam si la Dacia-Renault rechemĂŁri de genul. La Ford nu am ĂŽntâlnit pana acum “ in case of complaint “
Link to comment
Share on other sites

tipic romanesc , sa nu anunte ceva de care oamenii au parte , oare de ce ascund asta ? Chiar isi asuma raspunderea sa trimita acasa un client si sa ii ia foc masina eventual , cand un simplu gest putea sa il fereasca de asta .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Neo, scuze de deranj. Pentru WBAKV21070LR94808 exista vreo campanie activa? Mi-a cam dat de gandit topicul acesta. Multumesc anticipat.

 

 

da, aceasi campanie la cerere, nu ar trebui sa fie nici o problema de inlocuire EGR, masina ta mai are si garantie extinsa.

 

Screenshot-2021-06-27-at-14-37-40.png

 

Am sunat la Cobalcescu, si se schimba doar daca observi ca mananca antigel, cel putin asta am inteles eu.

 

 

Am mai auzit si eu textul asta. Nu au ce sa verifice, defectul consta in microfisuri in interiorul racitorului care la temperatura de functionare se maresc si antigelul este aspirat in admisie. Procedura de inlocuire EGR presupune ca motorul sa fie rece, nu poate nimeni sa il schime la 100 de grade. Era o procedura de verificare cu o camera video dar trebuiau vizualizate depuneri in interior nicidecum fisuri.

 

Cel mai simplu e sa mergi la BMW si sa le spui ca la ultimele 2 drumuri de 200 km ai completat de 2 ori cate 1 litru de antigel deoarece se aprindea martorul in bord. Nu le ceri inlocuire de EGR, le ceri sa verifice sistemul de racire. Odata inregistrata intrarea in service cu reclamatie de la client ca pierde antigel e 100% raspunderea BMW daca masina ia foc pentru ca ei nu au vrut sa schimbe EGR.

Procedura de service spune ca la o reclamatie de pierderi de antigel, daca nu se poate stabili clar o pierdere in circuitul de racire se da EGR-ul la inlocuit.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Si daca a fost schimbat racitorul si acum se observa ca tot consuma antigel.

E drept, multn mult mai putin. Am sanse sa il schimbe gratis din nou?

 

Nu mai stiu cand a fost schimbat primul; ce stiu sigur este ca masina era iesita din garantie. Cred ca sunt vreo 30.000km

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.