Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

6 minutes ago, Viper05 said:

Bimmer , servicul de tractare nu este facut prin asigurare, asa ca poti sa-i chemi tot a doua zi daca vrei.

exact aia e si idea se strica rabla vine si o ia, pe langa aia in functie de ce fel de serviciu ai, poti primi masina de schimb sau transport in limita a x euro

ce legatura are pana prostului cu trusa de prim ajutor? Si tot nu mi-ai spus ce verifici la trusa de prim ajutor cum ne-ai indrumat pe toti sa o facem.

 

Pana prostului are treaba cu, cat de des ti se strica caruta in drum.

Faci asocieri ciudate rau. ( de fapt putin intentionat trase de par..) Reciteste ce incerc sa explic si apoi intreaba.

Sa lasam trusa de prim ajutor in pace ca aico vorbim de masini care CHIAR IAU FOC. 

Ramai focusat pe subiect te rog.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viper05 said:

[...] zilele asta ai asigurare, companii care vin si te iau de pe marginea drumului daca masina s-a defectat , masina de schimb etc.

Este o teorie in care am crezut si eu. Pana cand am ajuns intr-o situatie concreta, care m-a facut sa inteleg, intr-un mod foarte neplacut, sensul expresiei "practica ne omoara".

Pe scurt, am ramas in pana cu o masina inchiriata, pe la ora 10AM dintr-o zi lucratoare. Am sunat imediat la serviciul de asistenta tehnica al firmei de inchirieri. Si au rezolvat problema, mi-au trimis masina de schimb. Cu observatia ca aceasta s-a intamplat dupa ~19 ore (e scris corect) din momentul in care am solicitat asistenta, timp in care am consumat cca. 3 ore (iar e scris corect) de convorbiri telefonice cu call center-ul si am primit vreo 10 promisiuni ca situatia e sub control si ca mai trebuie sa astept inca foarte putin pana asistenta ajunge la mine. Ca sa nu existe nelamuriri, firma de inchirieri era din categoria "premium", masina era un BMW, iar incidentul s-a petrecut intr-una dintre cele mai cu pretentii tari occidentale.

Din acel moment, increderea mea in avelopele run-flat si in interventia la marginea drumului este nula.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • De acord! 1
  • Surprised 1
  • Pufai. 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FiveThreeFive said:

Din acel moment, increderea mea in avelopele run-flat si in interventia la marginea drumului este nula.

Motivul intarzierii sta exact in ce am citat si ai spus tu la sfarsit, si desigur ca stii... nu au gasit marimea cauciucului de pe masina ta si probabil nici nu aveau unde sa te duca..

Sau poate ai gandit tu alt motiv.

Desigur si eu prefer roata de rezerva in masina fat de Run Flat, atat timp cat se poate si e legal sa ai "gume" normale..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@FiveThreeFive ai eu am luat o pana pe autostrada anvelope run flat ditamai gaura. Iti dai seama ca nimeni nu vine cu anvelopa sa ti-o schimbe, dar a venit asistenta mobila care avea un fel de roata de rezerva “ajustabila” de merge pe orice masina. La mine nu a fost cazul deoarece gaura era pe banda de rulare si s-a putut repara cat sa ajung acasa in siguranta.

acuma depinde foarte mult ce fel de asistenta rutiera ai, daca e doar basic etc. unele acopera orice masina in care esti tu, chiar si pasager

eu am avut nevoie de 3 ori in ultimii 15 ani de cand folosesc asa ceva si nu au fost probleme

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am mai spus asta pe forum, am apelat o singura data la BMW Mobile Service in Romania cand fiind pe centura Bucurestiului a plesnit un furtun de la circuitul de racire si a curs efectiv tot antigelul. Asta se intampla intro zi lucratoare in jurul pranzului. Am sunat sa vina cu o platforma si fata din call center mi-a spus ca ma suna cei de la Mobile Service in cateva minute sa le dau locatia. Dupa o ora de asteptare am sunat la o alta platforma care a venit prompt si am dus masina intr-un alt service. Faza tare a venit dupa vreo 2 saptamani cand primesc un apel de la BMW Mobile Service, si tipul de la telefon imi cere locatia unde sunt pe centura sa vina cu platforma dupa mine....... I am spus initial sa vina pe centura spre Mogosoaia si unde vede un BMW pe avarii si un cort instalat langa unde il astept de 2 saptamani sa opreasca. Omul se jura la telefon ca el primise solicitarea de asistenta de vreo 10 minute. I am trimis un printscreen cu data apelului meu la Mobile Service si nu a mai sunat inapoi nici macar sa isi ceara scuze de situatie.

  • Like 1
  • Love BMW 1
  • Haha 3
  • Confused 2
  • Surprised 1
  • Pufai. 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, bimmer90f30 said:

 

Sa lasam trusa de prim ajutor in pace ca aico vorbim de masini care CHIAR IAU FOC. 

Ramai focusat pe subiect te rog.

Pai tu ai adus trusa de prim ajutor in discutie si tot tu esti ala care ma rogi sa raman focusat pe subiect

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Luciosu said:

Si poza, preluata de pe FB

 

 

IMG_0047.jpeg

Am vazut ca a dat si cateva detalii pe Fb… 525d g30, a facut update de soft la Apan Braila in urma cu cateva saptamani. Nasol moment… dar e bine ca a fost cu ea in reprezentanta nu demult. Sa speram ca in cazul lui se poate face ceva.

Joi am primit si eu mesaj de recall nou pt G15. Nu e vorba de cel de update de soft… acela l-am facut demult.

Există o îmbunătăţire tehnică care se aplică acestui automobil. Te rugăm să faci clic aici pentru a efectua o programare online pentru automobilul tău, selectând „service conform cerinţelor”, sau contactează dealerul tău local aici pentru mai multe informaţii.Cod îmbunătăţire:  0011200700

Sunt programat marti acum pt schimb. Am sa revin cu detalii despre acest nou recall… daca e doar pt racitor sau si pt Egr.

 

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 10:57 AM, Viper05 said:

Pai tu ai adus trusa de prim ajutor in discutie si tot tu esti ala care ma rogi sa raman focusat pe subiect

Eu am dat exemplu trusa de prim ajutor iar tu ai lungit vorba daca stiu cand expira.. 

Focusat pe bmw-uri care ard, adica chiar ARD.

Oate cat de detaliat trebuie sa explic ma intreb cateodata..

1 hour ago, VladE46 said:

Chiar acum voiam sa o postez si eu, cica a fost la Apan pe rechemare si i s-a facut un update de soft si atat… 

Am fost si eu cu un F48 si daca ei gasesc racitorul in regula si tu le spui ca motorul nu a pierdut antigel - pana sa te cheme ei, VOR FACE DOAR UPDATE DE SOFT.

Adica are sens ce fac ei.

In bord, dupa spusele lor apare doar EML (engine management  light) ca simptom ca, ceva nu este in regula deci apare ceva generic, destul de serios pana la urma. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Sunt programat marti acum pt schimb. Am sa revin cu detalii despre acest nou recall… daca e doar pt racitor sau si pt Egr.

Acu ca am vazut discutia am zis sa mai verific si eu odata desi am fost acu cateva luni la update de soft si am acelasi recall activ. Chiar sunt curios despre ce e vorba acum, sa ne spui si noua 😛

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beam We said:

Întrebare: e doar impresia mea că, în ciuda faptului că problema cu răcitorul egr e prezentă și la N47 și B47, doar la cel din urmă sunt prezente cazurile cu incendiile?

Eu am B57 si pare ca acest recall este pentru egr … deci … :))

Link to comment
Share on other sites

Știu că sunt probleme și pe B57, însă sunt curios dacă strict comparând N47 cu B47 ( motoarele de 2.0d ), motorul mai nou e mai sensibil/problematic.

Vorba aia: pare că au rezolvat problema cu distribuția la B47,nu se mai rupe,doar că ia foc mașina,in rest nu-s probleme mari😂😂 

Edited by Beam We
  • Pufai. 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beam We said:

Știu că sunt probleme și pe B57, însă sunt curios dacă strict comparând N47 cu B47 ( motoarele de 2.0d ), motorul mai nou e mai sensibil/problematic.

Vorba aia: pare că au rezolvat problema cu distribuția la B47,nu se mai rupe,doar că ia foc mașina,in rest nu-s probleme mari😂😂 

La B47/B57 au subdimensionat galeria de admisie, din aceasta cauza se si topesc sau chiar se si aprind la un moment dat. Asta e de fapt si slabiciunea acestor motoare. Ca sa nu ajungi sa ai astfel de probleme, dar nici sa nu fi nevoit sa scoti o suma mare de bani ca sa inlocuiesti aceasta galerie, ideal ar fi sa o cureti poate mai des decat se facea la generatiilor precedente. 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.