Jump to content

Bmw x6 a luat foc in mers


Message added by Romulus,

AVERTISMENT: Atenție mare cum folosiți cuvintele și cum vă adresați celorlați!

Recommended Posts

Mersi mult. 
Dar e dubios … in fisierul respectiv nu este mentionat decat B47, eu am B57.

O sa dau astazi o fuga pana la Cobalcescu ca oricum am drum pe acolo.

Daca tot e nebunia asta am zis sa verific si eu nivelul antigelului si surpriza, e aproape de minim …

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

@neo_andersson Multumim pentru ajutor.

Intre timp am facut o programare la Auto Cobalcescu, si dupa discutia la telefon mi s-a comunicat ca se verifica si daca este in neregula se schimba. 

Ce ziceti sa fac programare la alta reprezentanta ? Ca eu din campanie inteleg ca se inlocuieste si punct. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shep86 said:

@neo_andersson Multumim pentru ajutor.

Intre timp am facut o programare la Auto Cobalcescu, si dupa discutia la telefon mi s-a comunicat ca se verifica si daca este in neregula se schimba. 

Ce ziceti sa fac programare la alta reprezentanta ? Ca eu din campanie inteleg ca se inlocuieste si punct. 

 

 

Este campanie si se schimba direct racitorul + Egr, fara verificare, fara discutii. Azi am fost la reprezentanta cu a mea.

Problema sta cam in felul urmator. Au schimbat producatorul racitoarelor Behr din cauza problemelor repetate cu acestea, noul producator este BorgWarner; arata putin diferit, ceva mai mare si pare mult mai bine construit, tabla mai groasa.

Campania noua a inceput pe 24.04 pe hartie dar modelul nou de racitor, nu prea se gaseste pe stoc inca prin reprezentante, sunt fff putine. Zic sa mai aveti putina rabdare sa apara pe stoc ca sa nu va puna acum tot reperul vechi Behr iar peste 1 an sa mergeti din nou pt cel BorgWarner.

Edited by DJ Allexinno
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am verificat si eu azi, si al meu X3 G01 M40d din 08/2019, 57k km, se incadreaza in aceeasi campanie. S au comandat piesele, vor veni f greu din cate am inteles, dar se ba schimba 100% racitorul de gaze si EGR. Mai departe nu am intrebat, am ramas ca ne auzim pt programare cand sosesc piesele.

Link to comment
Share on other sites

Hmm. Si eu am fost la Cobalcescu si la fel ca lui Shep86, mi-au facut programare ca sa “constate” problema.

Cred ca ma voi indrepta catre alta reprezentanta desi de Bavaria nu mai vreau sa aud …

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi au zis nimic de nicio constatare, doar ca se schimba direct ambele piese, dar va dura pentru ca piesele ajung foarte greu, rechemarea fiind foarte recenta. Chestia e ca la inceput de Iunie plec in concediu vreo 2000+km, sper sa nu fie vreo problema, pana atunci mai adaug inca vreo 1500/2000, deci se aduna...

Link to comment
Share on other sites

am sunat si eu sa cer detalii - am alt cod de campanie,dar aparent presupune aceeasi procedura - iar solicitarea a fost transmisa direct catre serviceul ales de mine (Bavaria Militari) pt a comanda si schimba piesele, fara verificare in prealabil.

prin urmare, astept sa ma sune pt programare

update de soft am facut in martie in aceeasi locatie, iar la momentul respectiv au zis ca este totul in regula

Link to comment
Share on other sites

Exact asa a fost si la mine, in Martie cand am luat masina, am fost direct in reprezentanta pentru o verificare generala, update de softuri, tot ce s-a putut la zi, si nu era nicio campanie, rechemare.

Cum zicea si un coleg mai sus, cel putin pentru mine, campania a aparut undeva la sfarsit de aprilie, deci e proaspata.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 5:46 PM, Luciosu said:

Si poza, preluata de pe FB

 

 

IMG_0047.jpeg

Tatal meu este proprietarul acestei masini. Ca si detalii, masina a avut rechemare pentru update de soft care sa previna "arderea localizata sau incendierea vehiculului" iar la un drum lung s-a intamplat asta... Dupa 2 zile de la incident a aparut o alta rechemare pentru schimbare racitorul de gaze. 227k km, mers preponderent in oras, fara alte probleme. Astept raspunsuri de la BMW RO momentan, cel mai probabil o sa apelez si la BMW Germany. 

Edited by WOASRY
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, WIN60 said:

Când a avut update de soft ca si data? 

13.03.2023

De la data respectiva s-a mers doar in oras, mama mergand cu ea doar pana la lucru si drumuri pe distante scurte.

Pana la data de 08.05.2023 nu mai aparea nici o campanie activa pe seria de sasiu, verificarile fiind facute atat pe bmw.ro cat si pe aplicatia My BMW. Iar pe data de 09.05.2023 cand am reincercat pe bmw.ro, a aparut o rechemare activa (cod: 10011150700) Replacing the exhaust gas recirculation cooler (high temperature). Directorul de Service Automobile Bavaria Baneasa mi-a spus ca pe 24.04 s-a initiat o noua campanie (inlocuire racitor) si ca ele ajung active dupa 2-3 saptamani de la initiere. Am trimis email celor de la bmw.ro insa nu par deloc receptivi, alarmati sau saritori asa ca o sa trimit email si catre ifm-support@bmwgroup.com

image.png.f399aba0a906da75682679def8d52a98.png

notificare 3.jpeg

Edited by WOASRY
Link to comment
Share on other sites

Îmi pare tare rău pentru situația voastră, însă sunt oarecum optimist având în vedere vizita din martie 2023 cu update ul de soft. Sper să găsiți o variantă de despăgubire 🙏

Altfel, situația pare groasă pentru cei cu problema răcitoarelor. Și B47ele meu e vizat de campanie,au comandat piesa,sper doar sa nu ia foc până la înlocuire😬Verific periodic antigelul,e la nivel. Curățarea galeriei de admisie mai e un aspect ce trebuie luat în calcul pentru evitarea neplăcerilor.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WOASRY said:

13.03.2023

De la data respectiva s-a mers doar in oras, mama mergand cu ea doar pana la lucru si drumuri pe distante scurte.

Pana la data de 08.05.2023 nu mai aparea nici o campanie activa pe seria de sasiu, verificarile fiind facute atat pe bmw.ro cat si pe aplicatia My BMW. Iar pe data de 09.05.2023 cand am reincercat pe bmw.ro, a aparut o rechemare activa (cod: 10011150700) Replacing the exhaust gas recirculation cooler (high temperature). Directorul de Service Automobile Bavaria Baneasa mi-a spus ca pe 24.04 s-a initiat o noua campanie (inlocuire racitor) si ca ele ajung active dupa 2-3 saptamani de la initiere. Am trimis email celor de la bmw.ro insa nu par deloc receptivi, alarmati sau saritori asa ca o sa trimit email si catre ifm-support@bmwgroup.com

image.png.f399aba0a906da75682679def8d52a98.png

notificare 3.jpeg

Intrebare...masina avea istoric complet BMW? S-a mai umblat la masina si in alte service-uri?

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2023 at 1:09 PM, arnx said:

BMW Recall Information | BMW UK se poate verifica si aici, cred ca merge ca nici eu nu aveam recall acum cateva saptamani, B57, acum apare aici pe site 0011200700

salut,

Este un recall din 24.04.2024. Eu l am facut la masina deja, Este vorba de Inlocuire EGR + Racitor. Nu se verifica nimic, se inlocuieste direct. Insa au probleme cu stocul garniturilor.

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2023 at 10:17 AM, gogutica said:

…am alt cod de campanie,dar aparent presupune aceeasi procedura…

Ce cod mai exact? Cumva 0013950300?

Stie cineva ce presupune asta de mai sus? A aparut si la mine recent, am verificat acum o luna si nu aveam nimic activ pe seria de sasiu.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2023 at 7:25 PM, phunctionist said:

Ce cod mai exact? Cumva 0013950300?

Stie cineva ce presupune asta de mai sus? A aparut si la mine recent, am verificat acum o luna si nu aveam nimic activ pe seria de sasiu.

Multumesc.

nu, 0011290700

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De 2 zile în 01.06.2023 am avut un incident pe autostradă, mers pe pilot automat 140kmh, am simțit cum pierd putere, s-a oprit motorul, am tras pe dreapta și am deschis capota pregătit de foc deoarece am simțit în interior miros de ars, a fost fum mult doar dar am tras o sperietură zdravănă cu familia și copiii... am o gaură in galeria de admisie iar caldura degajata pe acolo mi-a topit izolatia la fire! Am rechemare pe răcitorul de gaze, e dată comanda de piesa, ce mă sfătuiți în acest caz? Vor suporta cei de la BMW reparațiile?

BMW 318D LCi Touring, cod motor - B47D20A-100kw, An - 2016, KM-245k km

20230603_071535.jpg

20230603_071720.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.