Jump to content

Problema far/semnalizare dupa ploaie sau spalare


Recommended Posts

Salut

 

Am urmatoarea problema cu 520D (F10 - 2011).

 

Dupa ce ploua sau spal masina nu mai merge semnalizarea pe partea stanga o perioada (clipeste in bord ca si cum ar fi becul ars). Uneori am eroare semnalizare + eroare daylights tot pe partea stanga. Se mai intampla sa apara in bord uneori si o eroare de autoleveling, independent de spalare / ploaie.

 

Nu este nevoie ca masina sa fie in mers cand ploua, eroarea apare si daca este parcata si a plouat mai mult timp. Ma gandesc ca intra apa undeva si se produce un scurt...cand se usuca isi revine la normal.

 

Ce ar putea fi? Ce sa verific / ce sa izolez suplimentar?

 

Mentionez ca la farul stang am dat jos capacul din spatele farului pt acces schimb bec deoarece se abureste (nu vad cum ar putea intra apa pe acolo).

 

Multumesc frumos,

O.

Link to comment
Share on other sites

Salut, intai si intai uita-te prin fata daca e totul etans si bine prins. Apoi pune masina pe elevator, da rotile fata jos ,desfa capitonajul ala de plastic si vezi exact sub far si intr-o parte la droser daca cablurile sunt bine prinse si mufele la fel. La F10 este o problema general valabila cu etansarea proasta a farurilor. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am urmatoarea problema cu 520D (F10 - 2011).

 

Dupa ce ploua sau spal masina nu mai merge semnalizarea pe partea stanga o perioada (clipeste in bord ca si cum ar fi becul ars). Uneori am eroare semnalizare + eroare daylights tot pe partea stanga. Se mai intampla sa apara in bord uneori si o eroare de autoleveling, independent de spalare / ploaie.

 

Nu este nevoie ca masina sa fie in mers cand ploua, eroarea apare si daca este parcata si a plouat mai mult timp. Ma gandesc ca intra apa undeva si se produce un scurt...cand se usuca isi revine la normal.

 

Ce ar putea fi? Ce sa verific / ce sa izolez suplimentar?

 

Mentionez ca la farul stang am dat jos capacul din spatele farului pt acces schimb bec deoarece se abureste (nu vad cum ar putea intra apa pe acolo).

 

Multumesc frumos,

O.

Modul tms 100%.schimba-l

Poti incerca sa le schimbi unul cu celalat, daca dupa schimb face dreapta este clar modulul TMS.

Dar eu cred 100% ca este el deoarece semnalizarea si angel eyes tin doar de el. 7269531 Cod piesa

Edited by Madd95
Link to comment
Share on other sites

Modul tms 100%.schimba-l

Poti incerca sa le schimbi unul cu celalat, daca dupa schimb face dreapta este clar modulul TMS.

Dar eu cred 100% ca este el deoarece semnalizarea si angel eyes tin doar de el. 7269531 Cod piesa

 

THX!

Posibil sa fie acest modul dar face doar cand ploua sau la spalatorie...daca le schimb intre ele nu cred ca se rezolva problema cauzata de infiltrarea apei. Eventual o verificare cf indicatiilor anterioare si un schimb intre ele. Practic si un modul nou va fi inundat nu?

 

O.

Link to comment
Share on other sites

THX!

Posibil sa fie acest modul dar face doar cand ploua sau la spalatorie...daca le schimb intre ele nu cred ca se rezolva problema cauzata de infiltrarea apei. Eventual o verificare cf indicatiilor anterioare si un schimb intre ele. Practic si un modul nou va fi inundat nu?

 

O.

Eu Doar cred ca modulul respectiv are o problema la contact cu apa, sau cu condensul, ceva stricat in el.Nu cred ca problema este apa in sine, ca sincer sa fiu intra vrei nu vrei la spalatorie, sau la ploi abundente.

SI uita despre acel cod, Conteaza mult ce fel de fararu ai pe masina (halogen, xenon adaptiv, xenon)

spun din experienta doar ce l-am schimbat, nu mergeau angel eyes, si dupa ce spalam masina, nu mai mergea nimic pana se usca.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.