Jump to content

Sfat achizitie 118i limitare scoasa 170 cp


traian guranoiu

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt nou pe acest forum, am cautat dar nu am gasit acest subiect abordat, daca exista imi cer scuze si va rog sa imi stergeti topicul

 

Long story short doresc sa imi achizitionez un seria 1 cat mai nou cu cat mai putini km la bord evident...buget in jur de 20 000 euro

 

Am gasit un 118i....M paket, 2019, garantie la BMW sub 50 000 km... si tot tacamul dar proprietarul mi-a spus ca a scos limitarea de la 136 cp la 170 cp....limitarea scoasa chiar la BMW

 

Problema nu este ca nu il cred problema este ca nu imi dau seama cum afecteaza scoaterea acestei limitari motorul, turbina, consumul...ma astept sa imi pice ceva curand si asa mai departe

 

Mentionez ca ma deplasez doar in oras....un maxim de 3000 de km pe an fac

 

Multumesc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Limitarea aia pe care a scos-o proprietarul e cumva cea de la 1500 cmc la 2000 cmc? http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/LMAO.gifhttp://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/LMAO.gif

As fi si eu curios sa vad factura pentru serviciul respectiv, de la bmw. Mai ales ca masina e si in garantie.

 

In alta ordine de idei, la 3,000 de km pe an, nu prea are ce sa pice de pe o masina relativ noua.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Va multumesc pentru raspunsuri, stiu ca am pus o intrebare tampita, dar nu ma pricep si incerc sa adun cat mai multe informatii

 

El asa spune ca a scos limitarea la BMW la reprezentanta ideea este ca reprezentata pe care el o mentioneaza intamplator eu ii cunosc pe cei de acolo (prietena mea a cumparat 3 bmw uri de la ei) si as merge cu o verificare la sigur in acest caz...

 

Nu stiu ce sa fac :)))

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit sa scoti limitarea si trebuiasca sa pui alte piese, sau componentele respective sa trebuiasca inlocuite de altele.. de capacitate mai mare..

 

(Una e sa cip-uiesti un DDE si alta e sa ii scoti niste limite puse din fabrica. Cu ambele esti in ilegalitate daca se descopera la accident...ca nu au fost declarate!)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pai masina asta era 19k si avea inca garantie la bmw, oricum o verificam la dealer si asa mai departe

 

Pe mine ma interesa care e faza cu modificarea puterii la motor, acolo era marea mea team, ca nu stiam ce impact are aceasta modificare asupra componentelor masinii (turbina, transmisie...etc)

 

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rand exact ce a facut o fi avut power reduction sau ceva de genul acesta de fabrica. sau daca are o factura ceva pentru treaba asta. Oricum ceva nu se leaga doar la n13 merge facuta schema care o spui tu dar masina zici ca e 2019 :)

 

Model Displacement Power Torque Years

N13B16 1,598 cc (97.5 cu in) 101 kW (136 bhp)

at 4,350 rpm 220 N⋅m (162 lb⋅ft)

at 1,350 rpm 2011-2015

127 kW (170 bhp)

at 4,800 rpm 250 N⋅m (184 lb⋅ft)

at 1,500 rpm 2012-2015

 

edit de fapt daca ma uit merge si la B38 stage 1 facut

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rand exact ce a facut o fi avut power reduction sau ceva de genul acesta de fabrica. sau daca are o factura ceva pentru treaba asta. Oricum ceva nu se leaga doar la n13 merge facuta schema care o spui tu dar masina zici ca e 2019 :)

 

Model Displacement Power Torque Years

N13B16 1,598 cc (97.5 cu in) 101 kW (136 bhp)

at 4,350 rpm 220 N⋅m (162 lb⋅ft)

at 1,350 rpm 2011-2015

127 kW (170 bhp)

at 4,800 rpm 250 N⋅m (184 lb⋅ft)

at 1,500 rpm 2012-2015

 

edit de fapt daca ma uit merge si la B38 stage 1 facut

 

Intr-adevar N13 vine in puteri diferite, limitate din soft (de la 100 la 170cp) in functie de versiune, 114, 116 si 118i (parca e si pe mini cooper S) dar cum a zis si colegul, daca e 2019, iese din discutie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
21 hours ago, iordan andrei said:

Chestia asta este din cauză că mașina a fost adusă din Belgia,acolo se plătește impozit pe cai putere și se pun limitări,mașina în mod normal are 170cp,nu va mai comportați ca și cum ați prins hoțul!!!

A da? Deci in alte tari are 170cp? Ne areti te rog un 118i de 170cp la vanzare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.