Jump to content

Maner exterior F10 nu mai merge


Andrei0101

Recommended Posts

Salut.

 

Ma lasat manerul de la usa stanga spate si nu mai comanda nici inchis nici deschis. “Amprenta” este nefunctionala iar cand pui pe tester nu apare nici o modificare la status atunci cand il verifici. Am controlat si sigurantele de la CAS dar nu am reusit nimic.

Coincidenta sau nu, nici usa de la sofer nu se incuie. Oare se tin lant defectele pe CAS?

 

Ce as mai putea incerca pana sa comand un maner nou? Nu de alta dar vine pe culoare si costa 1500 ron. Inainte sa comand manerul as vrea sa incerc sa il recuperez pe cel existent daca ar exista o posibilitate.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Ma lasat manerul de la usa stanga spate si nu mai comanda nici inchis nici deschis. “Amprenta” este nefunctionala iar cand pui pe tester nu apare nici o modificare la status atunci cand il verifici. Am controlat si sigurantele de la CAS dar nu am reusit nimic.

Coincidenta sau nu, nici usa de la sofer nu se incuie. Oare se tin lant defectele pe CAS?

 

Ce as mai putea incerca pana sa comand un maner nou? Nu de alta dar vine pe culoare si costa 1500 ron. Inainte sa comand manerul as vrea sa incerc sa il recuperez pe cel existent daca ar exista o posibilitate.

 

Multumesc

 

Ăn prima faza ĂŽnlocuiește-l cu unul funcțional de pe masina ta.

Mãcar afli dacã e defect mânerul sau trebuie sa investighezi mai În amãnunt problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incearca asta:

 

 

Trebuie inlocuit manerul, dar as fi vrut sa incerc vre-o reparatie ceva inainte de inlocuire

 

Ăn prima faza ĂŽnlocuiește-l cu unul funcțional de pe masina ta.

Mãcar afli dacã e defect mânerul sau trebuie sa investighezi mai În amãnunt problema.

Am un prieten tot cu F10. Merge sa iau de la el sa incerc sau trebuie codat pe masina in cauza?

Link to comment
Share on other sites

desfa manerul si scoate mufa cu 4 fire , este cea de la acces comfort . Lasi doar pe cea cu 2 fire , este iluminarea din maner . Pana gasesti maner sa schimbi folosesti asa masina , nu e nici o problema , Da daca manerul e defect zapaceste inchiderea centralizata , practic la defectare maner nu mai recunoaste cand ai parasit masina cu cheia in buzunar , citeste prezenta cheie in masina si nu te lasa sa inchizi masina. Toate manerele functionale vor merge mai putin cel de la care ai scos mufa . Daca lasi un maner defect exista riscul sa nu lase masina sa intre in sleep si sa ai avertizare baterie cand revii la masina .

 

 

urmareste video e banal sa scoti manerul , scoti mufa si remontezi .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. La F10 se desface manerul usor si este usor de inlocuit. Problema mea este ca nu prea imi vine sa cred ca pica asa intr-o dupa amiaza cu soare nici macar cu ploaie, fara sa dea semne fara erori pe maner. Ma gandeam poate este vre-un modul, poate vre-o siguranta,etc. Astazi schimb manerul cu al unui prieten sa vad care este defect. Modulul sau manerul
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. La F10 se desface manerul usor si este usor de inlocuit. Problema mea este ca nu prea imi vine sa cred ca pica asa intr-o dupa amiaza cu soare nici macar cu ploaie, fara sa dea semne fara erori pe maner. Ma gandeam poate este vre-un modul, poate vre-o siguranta,etc. Astazi schimb manerul cu al unui prieten sa vad care este defect. Modulul sau manerul

e manerul 100 % . Exista si variante mai ieftine daca nu vrei sa iei original .

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa iau original de pe ebay din dezmmbrari sau daca nu gasesc pe culoare comand unu nou tot pe original. Sper sa gasesc fara zgarieturi. Masina este este polishata si protejata cu Nano Graphene de la Artdeshine si ar fi pacat sa nu fie si manerul impecabil.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
2 hours ago, Denis3.0Xd said:

atunci când închid/deschid din cheie usa nu se încuie/descuie

Adica inchizi/deschizi manual cu cheia in broasca?

Daca folosesti telecomanda.. mi se pare firesc ce se intampla.

Daca ai aproape aceiasi problema in legatura usile.., de ce nu scrii in topicul deschis deja?

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.