Jump to content

BMW X1 2016 vs F30 2016 - comfort?


Alexxx

Recommended Posts

Am vandut F30 LCI pe motiv ca era prea rigida masina pe drumuri proaste (in Buc). Acum ma uitam la un X1. A mai condus cineva si X1 si F30 sa poate emite o opinie obiectiva stric dpdv ride comfort?

Tind sa cred ca garda la sol inalta + suspensia dublu brat (ca la seria 5) la X1 fata de McPherson la F30 ar face o diferenta mare in favoarea X1 la comfort pe drumuri proaste.

 

Multumesc!

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Am vandut F30 LCI pe motiv ca era prea rigida masina pe drumuri proaste (in Buc). Acum ma uitam la un X1. A mai condus cineva si X1 si F30 sa poate emite o opinie obiectiva stric dpdv ride comfort?

Tind sa cred ca garda la sol inalta + suspensia dublu brat (ca la seria 5) la X1 fata de McPherson la F30 ar face o diferenta mare in favoarea X1 la comfort pe drumuri proaste.

 

Multumesc!

 

Ce vrei sa zici? Ambele au Mc pherson fata si multilink spate.

Rigiditatea variaza mult in functie de anvelope si dimensiunea jantelor.

X1 este probabil putin mai rigid decat f30. Nu stiu ce gume aveai tu pe f30, dar f30-ul pe care l-am avut eu cu jante 18 si runflat, pe setarea comfort era mai confortabil decat seria2-ul cu jante 17 nonrunflat.

Link to comment
Share on other sites

Ca regula generala, la suspensii normale:

- cu cat o masina e mai scurta, cu atat e mai rigida

- cu cat e o masina mai inalta, cu atat e mai rigida sau are tinuta de drum mai proasta.

 

La air ride sau altele asemenea se schimba lucrurile, dar acolo e cu totul alta gama de pret.

 

X1 e si mai scurt si mai inalt decat seria 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Alexxx daca imi aduc bine aminte dintr-un alt topic, tu aveai varianta ED, care are suspensia sport M si bare stabilizatoare mai groase, daca aveai si anvelope runflat...de acolo venea rigiditatea suspensiei

 

sfatul meu ar fi sa incerci sa conduci un xdrive, cel putin pe F30, cea mai moale suspensie e pe xdrive, asa vei putea sa iti dai seama daca asta e suficient pt tine, sau ai nevoie de ceva mai confortabil de atat...si atunci poate ar fi o idee sa te uiti la 5

Edited by mariusmsd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.