Jump to content

Pete de ulei/clei din copacii


Recommended Posts

Mi-a zis si mie cineva ca daca nu iese cu spuma activa de la spalatoriile auto, nu o sa iasa nici cu solutiile dedicate. Eventual cu ceva decontaminare mecanica cu argila si apoi niste chimicale puternice dar care sunt alea, habar nu am, nu au vrut sa-mi zica cei de la ateleriul de detailing.
Link to comment
Share on other sites

Mi-a zis si mie cineva ca daca nu iese cu spuma activa de la spalatoriile auto, nu o sa iasa nici cu solutiile dedicate. Eventual cu ceva decontaminare mecanica cu argila si apoi niste chimicale puternice dar care sunt alea, habar nu am, nu au vrut sa-mi zica cei de la ateleriul de detailing.

Ce vrajeala au in cap aia din detailing.. frate, ce se mai c** unii pe ei.. spuma aia e o apa parfumata cu ph-ul neutru, ca sa nu lase pete. Si cu asta am spus 90% din ce are spuma marilor detail-eri.

..si ce are spuma aia activa in ea, sare prea-fericitul praf in sus prin bulele alea, ca s-a intalnit cu spuma?? Sau ..?

Se gasesc produse foarte bune pe piata! Important e sa stii cum sa aplici solutiile si sa ai talent in folosirea sculelor!!

Sunt niste materiale, unele unice (ceramica aplicata pe lac..) prin care producatorul nu vinde decat la detailerul autorizat si PREGATIT-shcolit de ei. Dar acolo se da si garantie seriosa, dar si banu' e pe masura serviciului.. in rest.. :))

 

(Il iubesc pe omul asta prin ce sfaturi da, si ce explica despre detailing..:

)

 

In topic, foloseste orice aolutie care dizolva specific cleiul ala de copac mergand pana la a merge la copacul respectiv si luat bucatica din cleiul ala de pe el si incearca a dizolva acel clei. Incepi de la diluant de vopsea pana la lichid de frana si WD40.. gand ai gasit solutia treci la masina, incerci solutia pe vopsea, lac de fapt, intr-un loc unde nu se vede si vezi ce efect are pe lac. Si asa iti dai seama. Ce mare lucru..

 

Daca nu ma insel cleiul ala, o data imuiat se poate imprastia, adica intinde.. Imi pot imagina ca e ca, cleiul de brad care e pacatos, se stie.. poti, inainte de a te da la pata aia sa inconjori cat poti de bine sa lipesti ceva adeziv, scotch, ceva cat mai subtire ca, cat mai mult din grosimea pete sa se TRANSFERE pe suprafata scotch-ului sa zicem.

 

Sa ne spui cu, ce s-a luat.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sânt o grĂŁmadĂŁ de produse profesionale eu unul folosesc produse de la CarPro scumpe dar chiar ĂŽși fac treaba. Ai grija la lac dacĂŁ o sĂŁ folosești alcool m-ai ales dacĂŁ vei folosi alcohol cu concentrație mare, ĂŽncearcĂŁ sĂŁ-l diluezi. DacĂŁ pe viitor dorești o protecție a vopselei și stratului de lac poți aplica o soluție pe bazĂŁ de sio2(ceramica) sau graphene coating care e ceva nou apĂŁrut pe piațĂŁ. BaftĂŁ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.