Jump to content

De la 318D la X5M


Kosmog

Recommended Posts

Zau ca nu imi dau seama ce culoare e, si parca nu am vazut mentionat sau nu am fost atent, e Silverstone sau Donington Grey? E super tare masina, din pacate m-am uitat in fuga pe topicul tau si nu am vazut cand spuneai ce camera (e) vrei. Iti recomandam eu un Thinkware care dupa parerea mea imi par cei mai smecheri. Eu am un model vechi 1080p care are camere fata/spate (inclusiv cu functia de inregistrat cand e parcata daca simte miscare pe langa ea) pe care l-am instalat cu un amic pe X6 dupa care l-am instalat singur pe X5. E totul legat la baterie, nu se vad cabluri, pot spune ca mi-am dat doctoratul in DYI facand asta. :) Acum parca au chiar si model cu rezolutie 4k de camere, au trecut ceva ani de cand le-am cumparat eu, au avansat mult.

Oricum, super tare masina, am facut un test drive cu un X6M din generatia X5M-ului tau (aveau acelasi motor) si e efectiv un animal de masina, tragea ca toti dracii.

Sa o stapanesti sanatos!

 

Mersi la fel! Am luat deja camera insa tin cont pt viitor. Confirm ca e un animal :))

Culoarea e Silverstone II, sincer nu stiu de ce apare gri in poze :)

 

 

Ceara solida cum ai dat o? Din ce am inteles se da cu un burete si dupĂŁ trebuie sa stergi cu carpa. Gen trebuie sa o freci circular pe element sau cum mai exact? Cam cat trebuie sa stai pe un element ?

 

Vreau sa iau si eu ceva gen ceara colorata pe culoarea masinii.

 

Nu stiu care e treaba cu ceara colorata si nu cred ca e nevoie/exista. E ok orice ceara. Se da cu un aplicator https://www.pro-detailing.ro/aplicator-ceara-and-sealant-meguiar-s.html?language=en-gb&currency=RON&gclid=Cj0KCQjwlOmLBhCHARIsAGiJg7nEwNi3sYiOJjOHs6cAy5S1YTjd7igBF3f26B650rscin4TqTyIAU4aAr3hEALw_wcB (ar trebui sa iti comanzi mai multe bucati fiindca se strica in timp) dupa care o stergi cu un prosop din microfibra (am trecut mai sus cu ce am sters)

 

 

am eu camera dubla viofo a129 plus, recomand.

 

Mersi. Tot asa am si eu, doar ca este duo (fata, spate). Chiar daca i-am facut update aparent tot mai moare uneori. In fine, o sa ma mai joc cu ea cand am putin timp sa vad care e problema.

Link to comment
Share on other sites

Mersi la fel! Am luat deja camera insa tin cont pt viitor. Confirm ca e un animal :))

Culoarea e Silverstone II, sincer nu stiu de ce apare gri in poze :)

 

Hehehe... cea mai tare culoare pe care am avut-o vreodata pe vreo masina, mai anti praf si mizerie nu se poate altceva cred in afara de Silverstone-ul asta. :) In functie de lumina a mea se vedea ori bleu-argintie, ori argintie spre gri. Si uite cum mi-am adus aminte de M4... :)

 

Vad ca modelul nou de Thinkware care e 4k e $399 acum la reducere cu, camera fata+spate+ cablu de instalare. A mea inca merge (am modelul F800 PRO) ca altfel ma batea gandul de alta. :)

 

Ca idee, vezi sa nu cumva sa fi pus alta memorie sau ceva care nu era a producatorului la a ta. Eu ii pusesem o memorie mai mare de Lexar si mereu imi dadea memory card error. Dupa ce am mai citit pe net, se pare ca e o magarie a firmei Thinkware sa cumperi numai memoria lor care e mult mai scumpa si de-asta se comporta asa. Cum am pus inapoi cardul de memorie original al camerei problema a disparut.

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Mersi la fel! Am luat deja camera insa tin cont pt viitor. Confirm ca e un animal :))

Culoarea e Silverstone II, sincer nu stiu de ce apare gri in poze :)

 

 

 

 

Nu stiu care e treaba cu ceara colorata si nu cred ca e nevoie/exista. E ok orice ceara. Se da cu un aplicator https://www.pro-detailing.ro/aplicator-ceara-and-sealant-meguiar-s.html?language=en-gb&currency=RON&gclid=Cj0KCQjwlOmLBhCHARIsAGiJg7nEwNi3sYiOJjOHs6cAy5S1YTjd7igBF3f26B650rscin4TqTyIAU4aAr3hEALw_wcB (ar trebui sa iti comanzi mai multe bucati fiindca se strica in timp) dupa care o stergi cu un prosop din microfibra (am trecut mai sus cu ce am sters)

 

 

 

 

Mersi. Tot asa am si eu, doar ca este duo (fata, spate). Chiar daca i-am facut update aparent tot mai moare uneori. In fine, o sa ma mai joc cu ea cand am putin timp sa vad care e problema.

a mea este duo, fata spate

dacĂŁ mai ai garanție și factura, poti sa vorbești cu importatorul viofo.ro,gĂŁsești intelegere, e ok

Link to comment
Share on other sites

Probabil imi iau voturi negative dar dupa lungi cautari de jante unde gaseam fie un pret exagerat, fie destul de zgariate sau nu pe dimensiunea recomandata pt masina, am ales sa merg pe ceva after market pt iarna. Nu sunt cele mai frumoase, dar avand in vedere ca le tin doar vreo 2 luni pe masina si se pot schimba usor, oricand, am ales sa merg pe urmatoarele:

Capture.jpg

 

Pretul total jante + anvelope a fost in jur de 6800 RON. Toate noi pe r20.

20 x 10j ET 40

20 x 11j RT 37

 

Am rezolvat cu factura catre service. Deja plata catre ei a fost facuta de catre cei de la Plus auto si vor comanda piesele apoi urmeaza sa ma programeze pt montaj

 

O poza cum arata ploaia pe masina dupa ce am dat-o cu ceara saptamana trecuta.

252469310-253522073483487-4213281237662709069-n.jpg

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Man, ce opinci de anvelope ai pus pt aia 575cp de ai dat pe jante si anvelope 6800lei in total, toate noi?

 

Ceva forta de pe China?

 

Caut si eu anvelope dimensiune de cacat 245/45r19 pt a mea si setul este intre 3500 si 4500 ron.

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

..

Acestea sunt anvelopele: anvelope.jpg

Au fost 860ron fiecare pe fata si 930ron fiecare pe spate.

 

Eu unul cred ca era mai ok sa te folosești cât este zĂŁpada, de alta mașina, ceva ieftin sau mașina soției ori de serviciu dacĂŁ este cazul.

 

De asta am si luat ceva ieftin, fiindca cel mai probabil voi merge cu cealalta.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt kumho, ce aveți cu omul? Da, nu sunt michelin la 8.000 lei doar anvelopele cum ar fi trebuit in comparație cu ce mașina are, ĂŽnsĂŁ sunt ok si astea. Pentru vara trebuie anvelope de calitate pentru ca mașina e foarte puternica.

 

Edit. Au fost ieftine si jantele atunci. Chiar ieftine, la E60 niste jante faine pe 18-19 nu le iei sub 3.000 lei.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In spirit de gluma, in general, daca anvelopele nu sunt “premium SH” 6 mm, nu sunt bune aici pe forum.

Eu iti recomandam Nokian pt iarna. Dar sunt convins ca sunt bune si astea. Cum ti se pare suspensia la M? Ma refer la confortul pe carosabil mai prost

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca anvelopele nu sunt “premium SH” 6 mm,

 

si DOT 1900 toamna, la prima franare brusca pe uscat se desprind bucati de prescura din ele cu aprobare directa de la marele alb

 

Kosmog, in locul tau as merge cu masina non stop, e faina, bucura-te de ea, casco isi are rolul de a te scapa de stresul traficului

Edited by jeezy
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

haha s-a inteles gresit :)

N-am zis ca nu ma plimb asa mult cu masina iarna in ideea de a tine ca bibelou, ci din faptul ca nu prea o sa am drumuri mari gen pe la munte/in afara. Probabil plimbarile sunt prin bucuresti/la parinti (aproape de Bucuresti)

 

In alta ordine de idei, esti obligat sa ai anvelope de iarna daca temperatura este sub 0? N-as vrea sa imi montez jantele si anvelopele decat atunci cand este cazul.

 

Am fost din nou la spalatorie cu ea. N-am mai dat-o cu ceara de data asta, ci doar cu sealant. Insa am avut grija de interior: solutie de curatare piele + apoi de protectie. Dupa n-am putut sa ma abtin sa o plimb putin prin oras si dupa primele 5 minute deja aveam zambetul pe buze :). N-are cum sa nu te distreze masina, oricat de suparat, nervos ai fi. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sĂŁ ai cauciucuri de iarnĂŁ atunci când condițiile de drum o impun,gen gheațĂŁ/polei/zĂŁpadĂŁ. Cu alte cuvinte la minus câteva grade cât s-au ĂŽnregistrat deja prind foarte bine.

Nu as risca ĂŽn locul tĂŁu sĂŁ mĂŁ prindĂŁ un ĂŽn incident ĂŽn trafic cu roți de varĂŁ și sĂŁ fie drumul cu apucĂŁturi de ĂŽngheț, și sĂŁ te trezești cu "surprize" pe la asigurator.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

In alta ordine de idei, esti obligat sa ai anvelope de iarna daca temperatura este sub 0? N-as vrea sa imi montez jantele si anvelopele decat atunci cand este cazul.

 

 

Legea din Romania spune ca esti obligat sa ai anvelope de iarna(mai exact, cu inscriptiile M+S, nu zice nimic de 3 peak snowflake symbol), in perioada 1 Noiembrie - 1 Martie pe drumurile acoperite cu zapada, gheata sau polei.

Practic, anvelopele e vara devin mai putin eficiente cand temperatura medie de afara scade sub 7 grade Celsius, 3 zile consecutiv.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

da,esti obligat sa ai pe timpul iernii,daca e zapada sau gheata anvelope de iarna,altfel la un control de politie iti salta talonul + amenda

cauciucul de vara se intareste si nu mai ai aderenta pe asfalt pe frig si sunt gandite pentru evacuarea apei.

cel de iarna are cauciucul mai moale si altfel de profil,ca sa muste in zapada teoretic.

iarna cu anvelope de vara creste spatiul de franare,risc sa derapezi si sa pierzi controlul pe gheata sau zapada sau sa ramai impotmolit si sa nu mai pleci de pe loc

zicea Win60 ca mai bine anvelope chinezesti lowcost de iarna,decat sh vechi de iarna care pot face explozie sau au defecte ascunse.De evitat resapatele.

Edited by Popescu 76
Link to comment
Share on other sites

Cauciucuri de iarnĂŁ 2021. ĂnsĂŁ, potrivit autoritĂŁților, Codul Rutier și restul reglementĂŁrilor legale nu prevĂŁd o datĂŁ de la care anvelopele de iarnĂŁ devin obligatorii. Mașinile trebuie sĂŁ fie dotate cu cauciucuri de iarnĂŁ atunci când șoferii circulĂŁ pe drumurile publice acoperite cu zĂŁpadĂŁ, gheațĂŁ sau polei, indiferent de perioada anului.

https://stirileprotv.ro/stiri/auto/cauciucuri-de-iarna-2021-cand-devin-obligatorii-pe-drumurile-publice-si-care-e-amenda-pentru-lipsa-lor.html

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.