Jump to content

De la 318D la X5M


Kosmog

Recommended Posts

7 hours ago, Kosmog said:

Pff ce mizerie. Ca filmezi cu telefonul in spațiul public nu e același lucru ?!:) 

Am cautat si cercetat mult domeniul. GDPR conform a multi avocati straluciti nu e rau deloc. E prost inteles de multi. Cred sincer ca e si aici cazul. Si cred ca pur si simplu de frica consecintelor, fara presiunea pietei, a fost mai ieftin sa bage o asa scuza. Doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Weekendul asta am scos-o la zapada 😅

https://streamable.com/njawsz 🚀

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

La intoarcere am luat o piatra in parbriz. Pacatoasa rau autostrada Bucuresti-Pitesti. Mai am prieteni care au patit-o acolo. 
Am cautat rapid pe net reparatii parbrize si au venit in parcare, in 30 de min au rezolvat. Se mai cunoaste urma, dar nu se mai extinde. 

Apropo, in talon mi-au trecut culoarea Gri cei de la RAR. Ma gandesc ca nu ar trebui sa am probleme, desi nu e char un gri 

Edited by Kosmog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Piatra de care spuneam mai sus am luat-o cand ma tineam pe autostrada dupa un mercedes s400d 2021, care surprinzator este destul de rapid. Nu e diferenta asa mare la 0-100 (m-am uitat pe specs si parca face in 5.4secunde, fata de 4.2), ceea ce e putin surprizantor. 

Link to comment
Share on other sites

O intamplare pe care nu am crezut ca ar fi posibila s-a intamplat vara trecuta.

Unul dintre frati are un G05 40i de 340cp. Erau 5 insi in masina, dintre care un copil de 45kg si adultii toti cu dimensiuni normale.

Aprox 330kg de...oameni. Bagaje fiecare cat pt o noapte..deci max 50kg de bagaje.

G30-ul 520xd de 190cp pe care l-am avut eu e acum la alt frate.

Ei erau 2 insi, ceva peste 150kg insumat si bagaje 20-30kg.

S-a pus cu obositul  de 520d in spatele la X5 si au dat blana amandoi de pe la 150.

Rezultatul a fost ca 520d fiind in slipstream, a pierdut initial maxim 20 de metri. La 200kmh X5-ul a murit, fiind practic un dulap pe roti, iar 520d a recuperat teren renuntandu-se la incercare la 225kmh ai lui x5, respectiv 235 ai lui 520d cand acesta era practic lipit de spoilerul X5-ului.

 

De asta zic ca daca ai un gti clubsport cu 300cp sau un golf R cu 320cp in spate si esti si incarcat, poate sa iti bata obrazul

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Nu poti compara X5-ul SUV cu ceva sedan. De mine se tinea un G20 2.0 Xdrive, asa ca l-am lasat sa se duca, amintindu-mi ca totusi sunt cu un SUV.

Masina este grea, consuma mult cand mergi tare, insa ofera ceea ce ofera un SUV: putere, comfort, stabilitate..etc.

Profetia spune ca, de fiecare data, pe autostrada, vei fi depasit de cineva cu o Octavia model nou.😀

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Vad ca si tu ai 40i.

Da, pe suv full size trebuie sa ai 400+ cai pt a nu fi deranjat de sedanuri cu motorizari de 2 litri ordinar, cu productie de masa.

 

Frate-miu va trece la loc pe sedan peste vreo 3 ani cand termina leasingul la asta si din cauza faptului ca noi mereu asteptam vreun drum cu el sa ne amuzam pe seama lui.

Edited by edit
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt la birou si nu pot asculta ce spun aia si anume daca m4 competition era rwd, insa mi se pare penibil cum pleaca de pe loc ceea ce ar putea fi cauzat de RWD.

Anyway, nu spune nimeni ca tancurile astea nu sunt ce trebuie, discutia plecase de la faptul ca daca sunt date anumite conditii, un sedan/compact usor cu motor indraznet, te poate necaji.

Mai pot exista situatii pe autostrada cand ajungi pe unul care merge lent pe banda a doua si pana se da ala la o parte, masina din spatele tau lasa initial 20 de metri distanta, anticipeaza bine momentul in care cel din fata ta elibereaza drumul, apasa acceleratia cu 0.5 secunde inaintea ta si pana ii dai tu blana, el are cutia deja retrogradata in treapta potrivita, turbina in boost, slipstrim deci mai nimic frecari cu aerul si sta pt sute de metri la 1 metru de spoilerul tau.

in fine...

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.