Jump to content

De la 318D la X5M


Kosmog

Recommended Posts

On 1/27/2022 at 11:01 AM, edit said:

Sunt la birou si nu pot asculta ce spun aia si anume daca m4 competition era rwd, insa mi se pare penibil cum pleaca de pe loc ceea ce ar putea fi cauzat de RWD.

Anyway, nu spune nimeni ca tancurile astea nu sunt ce trebuie, discutia plecase de la faptul ca daca sunt date anumite conditii, un sedan/compact usor cu motor indraznet, te poate necaji.

Mai pot exista situatii pe autostrada cand ajungi pe unul care merge lent pe banda a doua si pana se da ala la o parte, masina din spatele tau lasa initial 20 de metri distanta, anticipeaza bine momentul in care cel din fata ta elibereaza drumul, apasa acceleratia cu 0.5 secunde inaintea ta si pana ii dai tu blana, el are cutia deja retrogradata in treapta potrivita, turbina in boost, slipstrim deci mai nimic frecari cu aerul si sta pt sute de metri la 1 metru de spoilerul tau.

in fine...

 

Bai frate, acum serios, voi asa mergeti pe strada? Daca da, atunci ar trebui sa lasati pe altii sa conduca, fara suparare. Voi mergeti pe circuit, ca acolo conteaza 0.5 secunde, "slipstrim" si sunt altii care te "necajesc". 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inca rezista :))

M-am programat la detailing exterior + protectie ceramica in 3 straturi + tratament hidrofob, iar la interior curatat piele, plastice + protectie ceramica piele.
O duc saptamana viitoare.
Sunt curios cum iese. O pregatesc de soare 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 1/28/2022 at 10:21 AM, mgi said:

Mai pot exista situatii pe autostrada cand ajungi pe unul care merge lent pe banda a doua si pana se da ala la o parte, masina din spatele tau lasa initial 20 de metri distanta, anticipeaza bine momentul (..)

Eu nu as lasa pe nimeni in spate in stilul descris mai sus.. e prea riscant.. sa il enervez pe ala ce sta la 1 metru de spoilerul meu. Prefer sa il las sa se duca, ca poate are treaba.. multa. Adica ori il las sa nu ma ajunga, ori il las sa se duca.

Pentru mine mersul pe autostrada se bazeaza pe prima si cea mai esentiala regula; sa ma fac cat mai vizibil in oglinzile altora si unghiurile vizuale.. si mi-a iesit de vreo 10-11 ani fara accident.

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa 4 zile am primit masina inapoi. A fost la:

💪Detailing exterior ( + corectie puncte mici de la pietre cu punctator)
💪Detailing interior
💪Detailing motor
💪Protectie ceramica interior
💪Protectie ceramica exterior (+ jante)
💪Tratament hidrofob geamuri

Aparent masina are si o folie pe aripi. E ciudat ca are doar pe aripi totusi. 
Costul total a fost 3200 RON; destul de ok zic eu

Las cateva poze mai jos

 

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.08.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.47.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.48 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.06 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.06 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.07 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.07 (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.07 (4).jpeg

c7b53095-ae08-413d-b8b4-9baafdcf33ae.jpg

0057a455-2189-4e6f-9ffb-b66c8d0fe955.jpg

2484a935-ad2c-45ee-b868-40f9da85b897.jpg

cf877e1b-9506-4632-a0a3-de6e8ac84bab.jpg

WhatsApp Image 2022-02-17 at 16.42.05.jpeg

  • Like 4
  • Hot!! 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 6/14/2022 at 9:18 PM, Kosmog said:

nu conteaza ca e benzina 9.35 cand ma plimb cu ea 🙂

Pff... pe aici oamenii sunt mai saraci, eu pun cu vreo 7 RON pe litru, sau cel putin asa am pus saptamana trecuta. 😄 

Lasand gluma la o parte 9.35 e pretul la ce carburant (95,98) si la ce lant de benzinarii (OMV, Mol, Petrom, etc)?

Edited by Romulus
cred sincer ca poti edita si singur mesajele.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-as putea sa iti spun exact fiindca pun de la OMV, Mol si Rompetrol de obicei, cea scumpa (fie 98, fie 100).
Ultima data era 9.72. Cred ca au mai scazut putin acum, insa tot in range-ul asta de 9.2->9.5 este.

Cand te gandesti ca in Bali e 2lei 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din lipsa de timp n-am mai postat pe aici. 
In curând fac a 2-a revizie. Au trecut cam 11000 de la prima, având momentan 47000km. Nu am ales reprezentanta nici de data aceasta, nu din cauza prețului deoarece ar fi fost doar cu 1000 RON mai mult, ci pt ca nu te lasă sa stai lângă mașina. 
 

Cred ca am postat și aici acum ceva timp ca am luat o piatra in parbriz pe A1 și e un punct de 0.5cm vizibil in dreptul șoferului. M-am programat la Casco si urmează evaluarea la început de Septembrie. Sincer nu era necesar dar am zis ca, dacă tot dau 2700 euro pe an la Casco, de ce sa nu schimb parbrizul care probabil e vreo 1000 de euro. Fransiza e 0

 

Ma gândeam cât sa mai țin mașina. Cred ca pana la maxim 80000 ca apoi as pierde prea mult la revânzare. N-am alt model/marca in cap momentan; poate doar Urus dar întreținerea e mai mare și nu cred ca merita. 
 

In rest, întreținere normala, exterior, interior. Azi am șters praful, geamurile si chederele cu diferite soluții. Protecția ceramica data la exterior & interior in primăvara încă rezista foarte bine

 

Încerc sa postez din când in când, păstrând altfel si un fel de jurnal pentru următorul proprietar. Cum am zis mai sus. Fie o vând pana in 80k, fie deloc. 
 

Ulei nu mi-a consumat deloc in cei 11k km. Poate și datorită stilului de mers.  Cam 80% e totul pe confort.  La depasiri o bag pe M1 ( mi-am setat sa fie totul pe nivelul maxim de sportivitate, dar controlul tracțiunii complet activat ) 

 

Încerc sa pun și ceva poze, deși nu sunt foarte reușite ca sa nu fie plictisitor textul de mai sus. Făcute azi pe la țara, după ce am curățat interiorul. Mai trebuie sa aspir  (nu le pot Adaugă direct fiindcă sunt mai mari de 1Mb) 

 

 

compress.IMG_9545-min.jpg

compress.IMG_9546-min.jpg

compress.IMG_9549-min.jpg

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

compress.IMG_9550-min.jpg

compress.IMG_9553-min.jpg

PS: E cam absurda limita de 1Mb pe fișier în condițiile în care din telefon sunt scoase la cel putin 5Mb. Eu zic ca ar trebui mărită. A trebuit sa caut câteva softuri online de comprimare. În cele din urma am găsit unul și le-am scos cam la 500-600kb per fișier, însă și așa da eroare dacă vreau sa uploadez mai multe intr-o singura postare

compress.IMG_9555-min.jpg

compress.IMG_9556-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Dacă acum ceva timp mă gândeam la o evacuare custom și un wrap acum mă gândesc sa vând mașina.
Mereu misterios haha :))

Mi-am dat seama ca e mai mult un moft, fiind folosita doar în weekenduri la drumuri gen: părinți, munte, mare etc. 
Cu alte cuvinte plătesc aiurea Casco, impozit, revizii, pt 6-7k km pe an maxim. 

Nu m-am hotărât, dar mă gândesc destul de serios sa o vând și sa trădez brand-ul BMW :), sa trec la Tesla. 

Edited by Kosmog
  • De acord! 1
  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.