Jump to content

Valori injectoare


Recommended Posts

Salutare! Vin și eu cu o problema cu tremuratul la rece atunci când este frig afara, tremura undeva la 2 secunde dupĂŁ ĂŽși revine imediat. Vreau sa mentionez ca face doar sub 5 grade in rest nu face. Am sa va las corecțiile injectoarelor la rece.. nu am eroare pe bujii, releu. Vreau sa mentionez ca fostul propietar mi-a spus ca a avut eroare pe bujii 1 și a pus una noua firme diferite… bĂŁnuiesc ca poate sa vina problema cu tremuratul la rece din cauza la ea. Mașina fiind un n47 2009.

 

Valori la rece : https://ibb.co/CVhDzDL

 

Valori la cald : https://ibb.co/HNcBr0k

Edited by stefanel
Link to comment
Share on other sites

Problema pe care o ai tu, provine de la injectorul de pe cilindrul 2.

 

70-80% din problema cu tremuratul/ĂŽntreruptul la rece la N47 indiferent de model, provine de la injectoare ( cel puțin unul ).

 

Am fost unul dintre cei care s a chinuit 2 ani aproape cu problema asta, pana am invatat ca se verifica la rece injectoarele si mi am luat ista si am vĂŁzut ca o luau razna valorile la rece si le am recondiționat. Ultima data inainte sa ma decid pentru reconditionare, a fĂŁcut asa urat de am crezut ca sare motorul prin capota.

 

A ĂŽnceput prin a face 10-15 secunde si dupĂŁ ceva timp fĂŁcea 1-2 minute pana se ĂŽncĂŁlzea.

 

La un E70 fĂŁcea la fel din cauza unui injector din 6 la rece, l a recondiționat si s a rezolvat problema.

 

Schimba injectorul Nr 2 sau recondiționeazĂŁ l ( ĂŽnsĂŁ cu grija unde ). Aceste injectoare piezzo bosch doar se curata/regleazĂŁ, nu se schimba nimic in ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Esti sigur?

calculatorul incearca sa mentina relantiul cat mai "smooth" , asa ca daca un injector are probleme are valorea cu plus, calculatorul incercand sa compenseze prin celelate injectoare si de asta au valoare cu minus.

cum ar fi la el 2 compenseaza pentru valorile 3 si 4.

Edited by Madd95
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Injectoarele lucreazĂŁ 1-3 , 2-4, daca injectorul 1 sau 2 au valoare cu plus, 2 sau 4 va ĂŽncerca sa compenseze, ĂŽnsĂŁ compensarea este mica fata de valoarea injectorului cu +. Daca are 4 cu +, cel care compenseazĂŁ nu ti va face -3 sau -4, maxim -1,2 aprox.

 

De aia se recondiționeazĂŁ sau se schimba injectoarele cu valoarea mare si dupĂŁ iarĂŁși se verifica si tot asa.

 

Un injector cu + da prea multĂŁ motorina, un injector cu - ĂŽncearcĂŁ sa echilibreze, ĂŽnsĂŁ exista varianta ca sa fie cu minus sau mai multe cu minus si sa fie defecte injectoarele.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Testul de mai sus e smooth running control 3300 rpm unde urca valorile injectoarele pentru ca se permite exact ce scrie acolo, ĂŽnsĂŁ la relanti la rece daca ai valori peste unu, vei avea ĂŽntreruperi.

 

Când imi trepida 2 minute la rece cu valori de 2-3-4 la rece, testul mi a ieșit bun deși erau praf injectoarele.

 

De asemenea daca le verifici la cald poate sa iasã testul bun si la rece sa iasã prost. Nu e chiar concludent testul respectiv decât daca efectiv unul dintre injectoare e mort, adicã valoare de 5-6 tot timpul.

Edited by WIN60
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.