Jump to content

BMW iX50


Romulus

Recommended Posts

E o chestie de conjunctura de moment: masinile din generatia curenta sunt primele utilizabile in mod cat de cat normal, producatorii nu fac fata cererii si a mai venit si criza de componente peste.

 

Dar uita-te la Leaf generatia 1, sau la i3 generatia 1 ce preturi au acum. Situatia o sa fie similara, pentru ca deja sunt in lucru tehnologii de baterii semnificativ mai performante. Chiar si bmw a anuntat ca o sa aiba baterii solid state in 2025, deci la urmatoarea generatie de masini. Hyundai/Kia si Toyota o sa aiba si ei, si Tesla o sa fie la 4680 de anul viitor, si probabil cu o noua chimie in vreo 3 ani. Cum crezi ca o sa se vanda un ix de acum cand modelul din 2026 o sa aiba autonomie 1.5 - 2x si probabil si alte imbunatatiri, eventual la un cost mai mic?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu am vazut nicicand ceva mai urat de la modelele de Ssang Yong de acum 15 ani.

Poate totusi in realitate arata mai bine ca in poze...se doreste un design futurist, conform cu masina care se vrea a viitorului, dar care pe mine nu ma prinde.

Suplimentar, presupunamd ca voi avea ocazia unei masini electrice, voi astepta pana cand autonomia va fi pe la 700km in conditii de forja.

Actualmente, nu exista electrica pe care o poti calari mai mult de 250km, deci la aprox 1/3 din targetul persinal

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, Bala said:

In sfarsit au un om la BMW care cunoaste unitatile de masura. Pe site inca mai incurcau kW cu kWh etc. 

vanzatorii stiu bine bine toate detaliile legate de masini in general. 

Nicolae imi e si coleg si prieten si e foarte priceput si dedicat.

am mers si cu iX 50 si cu i4 M50, pe mine personal m-au impresionat 😋

Link to comment
Share on other sites

Poate stiu acum. In vara nu stiau. Praf. 

Cand am fost in vara sa vad de un IX3 in Timisoara, saracii nu stiau nimic. Capacitate baterie, fast charge, management termic, pompa de caldura. Nicio treaba.

La skoda macar aveau pe stoc. Am putut pipai si citi niste hartii. 

P.S. La skoda am cumparat masina, o aveam de o saptamaa. Am vazut ca nu aveam adaptorul de la priza de 220v la intrarea incarcatorului mobil trifazic de 11kW. Ma duc la ei si le spun ca nu mi-au dat cablul de la 220v la trifazic. A pai nu se da asa ceva 🙃 Caut prin cataloage si gasesc. Se blocheaza.

Apoi ceva dume, confuzie intre trifazc si priza. Unul imi spunea ca nu se incarca la priza !!! 😅

si pana la urma imi cer pe adaptorul ala vreo 1k eur ca imi dau un incarcator nou care are si cablul ala...  Bine, am luat incarcatorul de la nissan-ul sotiei dar ca ideee... Cam asa era si la BMW. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 8:19 PM, ckh said:

vanzatorii stiu bine bine toate detaliile legate de masini in general. 

Nicolae imi e si coleg si prieten si e foarte priceput si dedicat.

am mers si cu iX 50 si cu i4 M50, pe mine personal m-au impresionat 😋

E vreun orizont de timp, cand o sa vina I4 la AB, pentru Test drive?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.