Jump to content

Adaptare motor 184 cp pe e90 Facelift


Robert9990

Recommended Posts

Salut, am o întrebare, a montat cineva motor de e90, f30, etc de 184 cp pe e90 de 143, am cumpărat motor de 184 și mi-a spus mecanicul că nu potrivește, a făcut cineva această Operațiune ?

Motorul de 184cp e conceput pentru alta platforma, adica F-uri. Unde deja caroseria e mai mare..

 

Pe E90 poti sa pui motorul de 163cp sau alta cilindree (mai mare..) din aceiasi generatie.

 

Nu cred ca ma insel..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Motorul de 184cp e conceput pentru alta platforma, adica F-uri. Unde deja caroseria e mai mare..

 

Pe E90 poti sa pui motorul de 163cp sau alta cilindree (mai mare..) din aceiasi generatie.

 

Nu cred ca ma insel..

 

Deci nu poti pune motorul mai nou pe e90 pentru ca, casoseria e mai mica? Wow….

 

Ma mir cum au reusit sa puna un 3.0 cu 6 cilindrii

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Deci nu poti pune motorul mai nou pe e90 pentru ca, casoseria e mai mica? Wow….

 

Ma mir cum au reusit sa puna un 3.0 cu 6 cilindrii

Viper05, raspunde OPului, daca stii.

Nu trebuie sa imi raspunzi mie.

Chiar am spus mai sus ca se pot pune motoare de cilindree mai mare, dar asa e cand vrei sa iei pe altul peste picior care exprimase oricum o oarecare incertitudine.. dar nu la capacitati si puteri ci GENERATII.

 

Hai, scoate ceva mai bun.

 

Sau mai bine ii explici OP-ului de ce mecanicul i-a zis ca nu se potriveste..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Salut, am o ĂŽntrebare, a montat cineva motor de e90, f30, etc de 184 cp pe e90 de 143, am cumpĂŁrat motor de 184 și mi-a spus mecanicul cĂŁ nu potrivește, a fĂŁcut cineva aceastĂŁ Operațiune ?

 

n47d e usor diferit de n47c, undeva la suportul stang de prindere .

 

depinde ce motor ai avut tu pe masina.

Link to comment
Share on other sites

N47d20a este diferit de n47d20c vrei sa spui. Da, este diferit suportul de prindere. Inclusiv difera ceva la mufe, nu se potriveste dde ul de pe unul pe altul, am fost in situația de a pune n47d20a fĂŁrĂŁ sa mi dau seama pe d20c si atunci m am interesat de diferențe si daca se poate.

 

Oficial nu se poate.

 

ĂnsĂŁ ĂŽntrebarea este daca N47D20C de 177 cp se poate interschimba cu N47D20C de 184 cp de pe f uri, dar care s a pus si pe E90 Facelift.

 

Eu am pus de exemplu motor de F20 din 2011 (143 cp) pe E60 din 2008, este absolut identic, doar baia de ulei a diferit, dar am pus o pe a mea.

 

La N47D20C de pe F30/F10 sunt ceva modificari, inclusiv la galeria de admisie, l care se pot schimba clapetele de admisie. Daca iei absolut tot motorul cu cablaje si senzori se poate 100%, insa daca vrei sa pui N47D20C de pe E90 Facelift sau F uri pe un N47D20C din generația la care nu se pot schimba clapetele de pe galeria, nu va merge pentru ca difera inclusiv mulți senzori, au alte coduri.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am N47D20C 163cp pe e91 LCI 2011, iar un coleg de munca are pe acelasi model N47D20C 184cp/2012.

Ochiometric, galeria de admisie si celelalte componente sunt la fel. Amandoi am putut schimba separat clapetele de la admisie si alte piese comune care aveau acelasi cod.

Din ce am mai vazut, sunt diferente intre astea pe care le avem noi si cele de 177cp sau 143cp, care au altfel admisia, termoflotul,anumite furtune, injectoare, etc.

Practic cred ca ar merge, dar in afara de motor mai trebuie si altele gen dde, injectoare, cablaj, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.