Jump to content

530E pareri


Cristi0809

Recommended Posts

probabil bateria de la sistemul de emergency warning trebuie schimbata, este undeva sub plafon in partea din spate; daca nu te descurci, poti cere ajutor aici pe forum sau mergi la reprezentanta/un electrician bun.

 

Am inteles. Cam repede s-a descarcat a naibii baterie. Ma gandeam ca sunt facute sa tina mai multi ani. O sa merg sa-i fac o diagnoza sa vedem de unde vine problema. Mersi de raspuns!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Cam repede s-a descarcat a naibii baterie. Ma gandeam ca sunt facute sa tina mai multi ani. O sa merg sa-i fac o diagnoza sa vedem de unde vine problema. Mersi de raspuns!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bateria tcb e vreo 60 euro. Inlocuirea se face prin fereastra de vizitare din spate de pe capitonajul plafonului si e nevoie si de resetare.

Link to comment
Share on other sites

Salutare inca o data. Am o mare nelamurire. Inca nu am apucat sa merg cu masina la service sa rezolv problema cu emergency call din bord. Problema este ca maine sunt programat la RAR cu ea. Problema este ca nu poti sa vezi km masini in bord din cauza acestui mesaj. Credeti ca o sa fie vreo problema ca cei de la RAR nu pot vedea km masinii sau ei se conecteaza cu laptopul la ea? Si mai am optiunea sa le arat km masinii din aplicatia de pe telefon, asta daca are vreo valoare in fata lor. Multumesc!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poți ĂŽncerca sa le arati de pe telefon, poate sunt binevoitori, pana la urma nu e nimic suspect, daca gândește puțin cel de la itp te poate ĂŽnțelege.

Cred ca face si poza la bord la km..

ca si idee daca ĂŽl intrebi de acum sau ĂŽnainte e posibil sa ti zicĂŁ sa nu vii pana nu rezolvi, dar daca te faci ca nu știi si se apuca, nu cred sa ti de a refuz din cauza asta.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Baieti va rog nu va mai contrati ca nu ajungem nicaieri.

Una peste alta va rog daca aveti vreunul vreun contact de undeva unde pot sa activez si eu carplay pe masina. Si apropo, pentru carplay am nevoie neaparat de cablu original Apple?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Carplay e 300Eur, si il poti cumpara de pe siteul oficial BMW - Connected Drive Store - DE. Nu merge la reprezentanta, pentru ca astia habar nu au de capul lor, vor da din umeri.

Nu ai nevoie de vreun cablu, este wireless. Imediat dupa ce il cumperi, ti se activeaza si in masina, in aprox. 5min.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt masina, sunt si eu cam in aceeasi situatie ca tine, tocmai am luat un 530e de la Bavaria.

Si eu fac ceva drumuri scurte in fiecare zi, deci renteaza la consum, daca merge doar electric.

 

De fapt cam doar pentru cazul asta are cel mai mult sens, cand majoritatea drumurilor sunt scurte si ai unde sa o incarci lejer. Pentru alte drumuri mai lungi si rare, nu e o tragedie ca ai un consum de benzina, una peste alta clar iesi mai bine decat cu o benzina pura.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt masina, sunt si eu cam in aceeasi situatie ca tine, tocmai am luat un 530e de la Bavaria.

Si eu fac ceva drumuri scurte in fiecare zi, deci renteaza la consum, daca merge doar electric.

 

De fapt cam doar pentru cazul asta are cel mai mult sens, cand majoritatea drumurilor sunt scurte si ai unde sa o incarci lejer. Pentru alte drumuri mai lungi si rare, nu e o tragedie ca ai un consum de benzina, una peste alta clar iesi mai bine decat cu o benzina pura.

Mersi frumos! Intradevar masina merita pentru drumuri scurte. Si fata de un benzinar normal imi place ca are un super cuplu, adica nici nu simt cand ajung la 200km/h cu ea, ceea ce la un benzinar normal e mai greu, exceptand motoarele mari.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
3 hours ago, Cristi0809 said:

Baieti inca o intrebare la voi. Am primit mesaj ca am nivelul de antigel scazut si cand am verificat intradevar era foarte jos nivelul, undeva sub minim. Nu inteleg unde a putut sa dispara. Aveti idee ce fel de antigel trebuie sa completez, sau ii pot pune orice fel de pe la benzinarii?

Nu, cu siguranta nu poti pune orice gasesti prin benzinarii. Nu pot sa-ti raspund 100% pt ca nu am o masina din ultima generatie G. Ce pot sa-ti spun e ca la E-uri si F-uri predomina acel antigel albastru, G11.

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2022 at 1:24 PM, mgi said:

Trebuie sa vezi ce scrie pe bidonul roz. Daca e G12, nu e bine. Daca e G12+, G12++ sau G13, merge.

Sincer nu mai stiu de care era. Am aruncat deja bidonul. Acum i-am pus inca juma de litru de g11 si juma de litru de apa distilata si a ajuns la nivelul optim. Dar ce poate pati masina din cauza acelui juma de litru roz? Nu stiam ca este asa grav sa pui antigel nerecomandat de producator!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.