Jump to content

Faruri aburite


Alexandru98

Recommended Posts

Buna seara, revin si eu cu inca o problema :sweat: ... am avut masina dusa la service pentru inlocuire egr si capac culbutori, iar baiatul care a lucrat la masina cred ca s-a gandit ca de ce nu sa spele si motorul, am fost acolo mi-a predat masina si am observat ca farul de pe dreapta era putin "transpirat" doar in partea de jos, dupa ce am ajuns cu ea acasa am observat ca s-a aburit si cel din stanga tot asa cat tine farul dintr-un colt in altul, dar doar in partea de jos la amandoua. Eu detin masina de aproape o luna lumatate si am spalat-o cam de 12-15 ori in timpul asta pana sa o duc la service doar ca niciodata nu mi s-a intamplat sa mi se abureasca nici un far. Acum vreau sa stiu daca este posibil ca atunci cand a spalat motorul sa fi astupat ceva pe unde circula aerul din far sau mai stiu eu ...? Chestia este ca pana sa o duc acolo nu mi s-au aburit deloc si acum dintr-o data ... ma cam enerveaza asa cand le vad aburite, chiar daca se aburesc doar putin in partea de jos ma gandesc ca pe viitor sa nu fie mai rau. Farurile sunt cele cu xenon adaptive. Ma gandesc ca poate s-a obturat vreo gura de aerisire de la ele sau ceva... dar nu stiu unde sa ma uit, daca ati intampinat si voi ceva de genul mi-ar fi de ajutor daca m-ati putea ajuta cu un sfat :D . Va multumesc !!
Link to comment
Share on other sites

Da-i pace, isi revine ea. O fi dat cu generozitate cu jetul in incinta motor si a reusit sa infiltreze apa si in faruri. Treptat ar trebui sa dispara condensul.

 

Totusi - ai masina de o luna si jumatate si ai spalat-o de 12-15 ori ??

Pai sunt cam obsedat de curatenia masinii, o spal de 2-3 ori pe sapt 😊

Edited by Alexandru98
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca mi se aburesc doar cand merg cu masina, daca nu o folosesc nu se aburesc deloc 😅...

 

Logic, cand functioneaza farurile genereaza si o oarecare cantitate caldura, intervine evaporarea si implicit condensul pe sticla farului racita de curentul de aer din fața.

 

Referitor la hyper-spalatul masinii, ce sa zic, am mai vazut cazuri :). Am un amic cu o Vectra OPC (2008) care spala ZILNIC masina. Daca printr-un "Marte retrograd" nu apuca sa o spele, pai ala a 2-a zi e bolnav ! Numai la aia se gandeste ! In plus, mai e masina si de culoare argintie pe fondul careia chiar ca se vede greu mizeria.

 

...dar nici ca mine ! :) De 4 ori pe an ! Suficient ! Nu zic, mai spal presurile, mai aspir, mai dau cu carpa pe bord dar exteriorul nu prea ma "intere". Dar si cand ma apuc - imi ia o zi intreaga, pana la cel mai mic detaliu.

 

Insa am si principii - nu mananc in masina, nu fumez, nu am copii mici, nu am animalute de companie, nu car nimic (de parca ai putea cĂŁra ceva cu un e90), nu nimic si asta e valabil si pt pasageri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care spala masina zilnic ! e obsedat rau omu ... si nu are probleme cu farurile ... are probleme cu capu si cu lacul masini ! , eu recent la un f20 aveam condens in farul din stanga cel din dreapta era recent inlocuit cu unul sh ( un minor accident ) , am desfacut capacul pe unde montezi becul si am lasat-o la soare circa 3-4 ore, condensul a disparut , intre timp am vandut masina ... dar de 2 ani nu am avut condens deloc ! nu stiu de ce la F-uri si chiar si la G-uri apare acest condens !

 

Chiar am un vecin cu un x6 nou .. avea probleme cu farul din dreapta ... a fost cu ea la AB si i-a schimbat farul pe garantie

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.