Jump to content

Despre BMW 316d F31 . Recomandari de folosire


IonutM79

Recommended Posts

Recomandam sa nu "ti se urce la cap", sa respecti ceilalti participanti la trafic chiar daca isi fac treaba cu un Logan sau Passat obosit, sa semnalizezi, sa nu circuli cu lumini de ceata in August la 38°C, sa nu depasesti doar de dragul manevrei pt ca "BMW", si sa nu arunci mizerii pe geam la semafor.

Manele poti asculta ! :)

 

O buna exploatare ? Boss, ti-ai luat un autoturism nu o nava cosmica ! ...adica vezi schimburi ulei, filtre, fi atent la zgomote suspecte, da-i motorina de calitate, nu o batjocorii in forje, dar nici sa nu devii sclavul masinii. In fond e tot un autoturism, nimic mai mult asa ca admir-o, bibileste-o dar adu-ti aminte pt ce ai cumparat-o de fapt.

Cand ai raspunsul la intrebarea asta, vei sti si cum sa o exploatezi !

 

Felicitari pt achizitie ! :)

  • Like 7
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

sa te bucuri de ea;

sa o conduci cu placere;

filtre, ulei, consumabile cand e timpul/necesar.

 

fiind un 316d...sa o lasi un 316d (fara chip tuning, remap, + alte chestii tentante pe moment, dar paguboase pe termen lung)

 

drumuri fara gropi !

Edited by wind-3er
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ca nu e greu !

 

Ulei si filte la 10-12 mii km

 

Lichid de frana la 2-3 ani ca sa ai frane bune !

 

Antigel la 3-4 ani ( unge pompa de apa ! )

 

Ulei grup la 100 mii km

 

Ulei cutie la 100 mii km automata sau manuala

 

Admisia curatata pe la 100 mii km mai ales daca mergi mult in oras

 

Bujiile incandescente eu zic ca trebuie schimbate o data la 6-7 ani cu unele originale si o data cu ele si releul

 

Nu strica si o verificare cu un tester sa vezi ce erori ai o data la 2-3 ani chiar daca nu ai probleme ( original NU multimarca , adica ISTA )

 

Placute si discuri de caliate ! sa o opresti cand ai nevoie !

 

Anvelope decente ... o marca ok ... NU china turcia rusia sau si mai rau ... reconditionate/resapate !! .. adica pune fulda , dunlop , continental , nokian etc ... sunt destule ....

 

Bucsi pivoti amortizoare cand are nevoie

 

Geometrie cand are nevoie ( adica daca fuge stanga dreapta sau uzeaza anvelopele pe margine )

 

Curea accesorii role si fulie motor verificate/schimbate

 

Verificare freon AC macar la 3-4 ani

 

Verificare / inlocuire termostate , verificat daca motorul se ingalzeste ok ( pe tester sau in meniul secret )

 

Tinut sub observatie filtrul de perticule ! , verificat cu ISTA o data la 2 ani daca mergi putin in oras si foarte mult pe autostrada sau la 1 an daca mergi mult in oras ... are un senzor de presiune care mai pica ... recomand doar original !

 

Distributia ascultata / inlocuita , nu pot sa spun cand ... este un topic mare care trebuie citit macar o parte din el !

 

Daca crezi ca sunt prea multe de facut la masina ... mergi cu ea pana crapa si pe urma bagi cateva mii de euro si aia e !

 

... cam atat am in cap ce trebuie facut ... eu asa procedez cu ale mele si nu am probleme , felicitari pt achizitie si multi km fara probleme !

Edited by wtww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa o stapanesti sanatos

Spune-ne cati kilometri are masina,ce stii despre ea,service-uri la zii si doar in ateliere autorizate?

Si eu detin acelasi model si as putea sa-ti spun din cateva intamplari ale mele

Idee este ca si eu sunt interesat de topic pentru a preveni eventualele bube care le au modelul acesta

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos

Spune-ne cati kilometri are masina,ce stii despre ea,service-uri la zii si doar in ateliere autorizate?

Si eu detin acelasi model si as putea sa-ti spun din cateva intamplari ale mele

Idee este ca si eu sunt interesat de topic pentru a preveni eventualele bube care le au modelul acesta

Ce te opreste sa ito faci un topic pe "masina mea" si sa scrii acolo tot ce vrei despre ea?

Poti sa bagi si revizii. Poti sa transformi topicul tau in agenda ta de reparatii si intretinere, experiente. Bine ocazional ai putea sa creezi un topic dedicat ca acolo sa poata sceie si altii despre problema specifica.

(Totusi nu scrie orice fleacuri facute, ca e plictisitor..)

Link to comment
Share on other sites

Recomandam sa nu "ti se urce la cap", sa respecti ceilalti participanti la trafic chiar daca isi fac treaba cu un Logan sau Passat obosit, sa semnalizezi, sa nu circuli cu lumini de ceata in August la 38°C, sa nu depasesti doar de dragul manevrei pt ca "BMW", si sa nu arunci mizerii pe geam la semafor.

Manele poti asculta ! :)

 

O buna exploatare ? Boss, ti-ai luat un autoturism nu o nava cosmica ! ...adica vezi schimburi ulei, filtre, fi atent la zgomote suspecte, da-i motorina de calitate, nu o batjocorii in forje, dar nici sa nu devii sclavul masinii. In fond e tot un autoturism, nimic mai mult asa ca admir-o, bibileste-o dar adu-ti aminte pt ce ai cumparat-o de fapt.

Cand ai raspunsul la intrebarea asta, vei sti si cum sa o exploatezi !

 

Felicitari pt achizitie ! :)

sa termine cu datul de flashuri pe strada la alte mașini ca sĂŁ treacĂŁ el cu bmw-ul și sa evite sa sicaneze participantii in trafic cu frane bruște ca sĂŁ provoace accident sa il loveascĂŁ cel din spate.

Daca șoferul din spate are camera in parbriz poate sa dovedeascĂŁ la politie și va risca altele.

La mulți ani 2022.

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot F31 am (2017) si ieri mi-a aparut urmatoarea notificare:

20220107_155333.thumb.jpg.3ee1ebc82ab2c815cb2b83dfdd2efd98.jpg

aveti idee ce tip de lichid trebuie sa cumpar? numai stiu unde am pus cartea masinii si un sfat de la voi mi-ar fi de mare ajutor.

Mai am o intrebare: de ce trebuie inlocuit lichidul de frana? isi pierde din proprietati? Intreb pentru ca in urma cu doua saptamani am inlocuit placutele de frana si senzorii. Daca stiam ca urmeaza lichidul de frana il schimbam si pe el ca sa numai pierd timpul prin service, cu programari, etc...

Link to comment
Share on other sites

Lichidul de frana e higroscopic - absoarbe apa din atmosfera - cu o rata de aprox 1% pe an. Dpdv tehnic se considera acceptabil maxim 3% apa in compozitia lichidului de frana, apa aducand efecte negative prin coroziunea respectiv scaderea punctului de fierbere. BMW recomanda in service plan ca prima schimbare de lichid de frana sa se faca la 3 ani de la data fabricatiei masinii, iar ulterior la fiecare 2 ani de zile.

Foarte probabil ca ai schimbat placutele la un service non BMW unde nu au "citit" cheia masinii ce contine informatii privind reviziile si implicit ar fi trebuit sa iti recomande sa schimbi si lichidul de frana.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu cumperi tu lichid,de regula servisurile au si aparat de schimbat si lichid,nu costa o avere.Este un aparat cu care se masoara punctul de fierbere al lichidului,daca e sub 180 grade trebuie schimbat.

Ps.daca umblai putin pe navigatie vedeai ca te apropii de schimbul de lichid frana.

Edited by ADRIAN HD
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Unde s-a ajuns si cu mentenanța asta. Suntem in situatia in care trebuie sa mergem la service si sa le spunem cum sa isi faca treaba. Conversatia o sa fie ceva de genul:

Buna ziua, doresc si eu sa schimb lichidul de frana dar inainte sa va apucati de treaba vreau sa stiu daca aveti aparat ca sa masurati puntul de fierbere.

Daca este sub 180 si trebuie schimbat ma intereseaza daca aveti aparat de aerisit frana; nu vreau sa faceti aerisirea prin cadere sau prin aplicarea de pedale; 

In majoritatea atelierelor mari, predau cheia, semnez o fisa de service si pana la final numai vezi nimic; astepti in sala de asteptare. Totul este o lotorie, imi pot lua banii si lichidul sa ramana acelasi.

 

 

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.