Jump to content

G30 530i xDrive M Sport Black Sapphire Metallic - 2018


claudiu1892

Recommended Posts

4 minutes ago, Romulus said:

Va rog eu, nu faceti teste de nici un fel pe drumuri publice! Si daca o faceti va rog nu spuneti la nimeni si mai ales aici in public. Nu vrem sa stim si in nici un caz nu sustinem asa ceva pe un drum public!

 

Chiar daca am vrea, n-am putea. Testul din clip e facut in Germania, pe Autobahn. Mai e unul similar facut de AutoTopNL. Dar se pare ca toata lumea minte pe net, e conspiratie anti-diesel 😛

Edited by Claudiu F
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, branevl said:

Am mers cu benzinare si m au surprins sunt wow peste diesel la aceeasi capacitate cilindrica, dar nu 2000, nu compara cu 3000 benzina cum ai avut sau 5000, este un 2000 benzina. 

Nu am mers din pacate inca cu generatia noua de 530i cu motoare mai mici de 3000cmc. Nu ma pronunt, dar de obicei BMW nu arunca asa de tare cifrele la gunoi si cred ca daca au decis la un motor mai mic din considerente de green piss, au facut-o corect in stilul BMW.

1 minute ago, Claudiu F said:

Chiar daca am vrea, n-am putea. Testul din clip e facut in Germania, pe Autobahn. Mai e unul similar facut de AutoTopNL. Dar se pare ca toata lumea minte pe net, e anti-diesel :))

E mai bine asa.

Link to comment
Share on other sites

Este ceva in neregula cu acel 530i din clip.

Exclus sa ajunga la 200 sub 21 secunde.

De fapt, dificil sub 24 secunde.

Posibil sa aiba ceva modificari si din cauza startului mai prost sa fi ajuns la 100 atat de greu, in 6.2 sec

Acel 6.2 sec ar putea arata ca e stock, iar sub 21sec pana la 200 arata clar ca nu e stock.

E drept ca la start poti pierde zecimi bune si din cauza asta iluzia ca ar fi stock.

 

https://youtu.be/C9DFsc5wD0g

 

Mi se pare ca in clipul tau motorul se tureaza si mai mult fata de clipul de mai sus pus de mine de pe autotopnl su ca la schimbarea vitezei, evident turometrul cade mult mai sus, ceea ce ar arata ca masuna nu e stock.

 

Claudiu, dont get me wrong!

Edited by edit
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, edit said:

Este ceva in neregula cu acel 530i din clip.

Exclus sa ajunga la 200 sub 21 secunde.

De fapt, dificil sub 24 secunde.

Posibil sa aiba ceva modificari si din cauza startului mai prost sa fi ajuns la 100 atat de greu, in 6.2 sec

Acel 6.2 sec ar putea arata ca e stock, iar sub 21sec pana la 200 arata clar ca nu e stock.

E drept ca la start poti pierde zecimi bune si din cauza asta iluzia ca ar fi stock.

 

https://youtu.be/C9DFsc5wD0g

 

Mi se pare ca in clipul tau motorul se tureaza si mai mult fata de clipul de mai sus pus de mine de pe autotopnl su ca la schimbarea vitezei, evident turometrul cade mult mai sus, ceea ce ar arata ca masuna nu e stock.

 

Claudiu, dont get me wrong!

Posibil sa aiba ceva modificari sau sa fie fake clipul, habar n-am.

Anyway, s-a deviat cam mult. Scopul acestui topic era sa-mi prezint masina si in niciun caz sa creez o polemica petrol vs diesel.  Se poate deschide un alt topic pentru asta 🙂 Pentru mine personal, varianta diesel nu (mai) exista.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Claudiu F said:

Posibil sa aiba ceva modificari sau sa fie fake clipul, habar n-am. Anyway, scopul acestui topic era sa-mi prezint masina si in niciun caz sa creez o polemica petrol vs diesel. Se poate deschide un alt topic pentru asta 🙂

Complet de acord. Continuam daca trebuie pe alt topic separat.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Salut claudiu1892. Sa o stapanesti sanatos. Sunt mare fan al seriei 5 si mai ales acestui motor care mi se pare perfect de viata de zi cu zi (cel putin pe hartie).

Ma gandesc de ceva timp sa achizitionez acelasi model ca al tau 530i, dar nu neaparat xDrive. Consider ca ma pot descurca, si eu si sotia, dupa un anumit timp.

Sper ca nu pare ridicol, dar cum e cu consumul real de oras? Iar cel de mers constant la 140km/h? Cu totii cunoastem ca depinde de cat de grea e talpa, dar as fi vrut sa aud si parerea ta. Tin sa precizez ca merg mai lejer cu masina, fara graba prin oras, avand si 2 copii.

Multumesc, si sper de curand sa va arat si poze cu masina pe care cred ca o voi achizitiona

 

Link to comment
Share on other sites

In general, 2 litri benzina consuma cam asa:

Daca e superaglomerat in oras, ia peste 15, altfel intre 12 si 14 la un trafic mediu si sub 12 la trafic bun.

Tin sa zic ca am experimentat duminica seara si consumuri sub 9 cand toata lumea e acasa si se pregateste pt a doua zi, insa trebuie sa mergi fin, sa anticipezi traficul si semafoarele.

Extraurban, la mers la valoare, ia peste 10(mers constant peste 160kmh, accelerari si franari inutile etc) insa daca o tii pana in 140 te descurci sub 8.

 

Eu am consum mediu de 9.7 pe 22.000km, insa la un moment dat era 9.2 cand nu aveam drumurile zilnice la birou si lucram de acasa (20km pe zi de urban scuteam atunci)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nicu01 said:

Salut claudiu1892. Sa o stapanesti sanatos. Sunt mare fan al seriei 5 si mai ales acestui motor care mi se pare perfect de viata de zi cu zi (cel putin pe hartie).

Ma gandesc de ceva timp sa achizitionez acelasi model ca al tau 530i, dar nu neaparat xDrive. Consider ca ma pot descurca, si eu si sotia, dupa un anumit timp.

Sper ca nu pare ridicol, dar cum e cu consumul real de oras? Iar cel de mers constant la 140km/h? Cu totii cunoastem ca depinde de cat de grea e talpa, dar as fi vrut sa aud si parerea ta. Tin sa precizez ca merg mai lejer cu masina, fara graba prin oras, avand si 2 copii.

Multumesc, si sper de curand sa va arat si poze cu masina pe care cred ca o voi achizitiona

 

Salut,

mie in oras (Bucuresti) imi ia intre 10 si 15, deci media e undeva intre, sa zic asa, cu mici oscilatii depinzand si de traseu evident.

Cand e lejer, duminica, sau noaptea cand e liber, oscileaza intre 10 si 10.5.

Cand e foarte aglomerat, scot in jur de 14/15.

In afara, la 140/150, ia in jur de 7.5-8.

Mentionez ca 80% din drumuri le fac cu copilul in masina, deci nu ma rup in figuri cu ea.

PS: Trebuie sa iei in considerare si faptul ca xdrive consuma cu aprox. 0.5L/100 mai mult.

Succes la cautari!

Edited by claudiu1892
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Consuma cam mult un motor de 2 l, asta a si fost motivul pentru care am ales din start 3 l, in oras ma duce undeva la 11-12 l , daca merc cu ecro pro post sa scot si 10 l.

In afara nu are rost sa discut ca am consum de golf 4 tdi 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, TKD29 said:

Consuma cam mult un motor de 2 l, asta a si fost motivul pentru care am ales din start 3 l, in oras ma duce undeva la 11-12 l , daca merc cu ecro pro post sa scot si 10 l.

In afara nu are rost sa discut ca am consum de golf 4 tdi 🙂

Ce motor de 3L ai? Diesel? Pentru ca cel pe benzina (540i), consuma mai mult decat al meu. Undeva la 16 in aglomeratie. Are nasul meu si am mers de cateva ori cu el. 
Dieselul e normal sa consume mai putin. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Luciosu said:

Arata si mai bine daca parcai si tu intre linii, ca sa nu mai fim, posesorii de BMW, protagonisti pe "Ai Parcat ca un B-aiat destept" :D:D:D 😄😄😄 

E o parcare aproape goala din cartier, am oprit acolo in graba 5min sa fac poze pentru Casco. Nu aveam de gand s-o las asa.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Luciosu said:

Mi am dat seama. Aia de pe grupul respextic is la vanatoare...in special de BMW-uri 😂 Cat a iesit casco-ul si care e valoarea asigurata?

Polita am facut-o cand am luat masina, in decembrie. Val asigurata 38.000, prima de asigurare e 1340eur pe an cu 100 eur franciza, la Generali.

In weekend am facut doar poze noilor stopuri, pentru a le lua in considerare pe polita.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 2:31 PM, claudiu1892 said:

Salutare,

 

in weekend am facut retrofit la stopuri LCI. Eram putin sceptic, dar mi se pare ca merita toti banii, a schimbat complet lookul masinii in partea din spate.

On 4/11/2022 at 2:31 PM, claudiu1892 said:

9B387F62-F743-4689-9504-F80C97433C75.jpeg

8DFC30A7-3CE1-44DA-9BF0-8D6ADBB5F868.jpeg

Salutari !

Arata foarte bine! Cat te-a ajuns acest retrofit ? Sopurile + Manopera si codarea ? 

Ai reusit sa vinzi triplele NON-LCI ?

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.