Jump to content

G30 530i xDrive M Sport Black Sapphire Metallic - 2018


claudiu1892

Recommended Posts

5 hours ago, Luc89 said:

Salutari !

Arata foarte bine! Cat te-a ajuns acest retrofit ? Sopurile + Manopera si codarea ? 

Ai reusit sa vinzi triplele NON-LCI ?

Multumesc anticipat !

Salut, merci!

Stopurile costa in jur de 3500lei, exista kit retrofit oficial si include stopurile si aparatorile/protectiile de ploaie. Manopera m-a costat 1000lei cu totul, incluzand cablaj si codare.

Am dat mail la BMW si au spus ca nu afecteaza garantia daca se respecta manualul de retrofit (grosime cabluri si operatiunea conform instructiunilor lor), si nu e musai sa se faca la reprezentanta.

Pe cele non-LCI inca nu le-am vandut. E plin olx-ul :))

3 hours ago, branevl said:

Salut, grilele negre cat costa ca ma gandesc sa imi pun si eu? Sunt cele active nu?

Salut, eu le-am colantat, nu am vrut sa pun chinezarii, am vrut sa raman cu cele originale. Folia pusa e una de calitate si nu se observa.

Ca idee, daca vrei sa le schimbi, nu se schimba grilele propriu - zise, ci doar rama. In 30sec se da jos si inca 30sec sa o pui la loc, deci e ceva super simplu si iti trebuie doar o surubelnita.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, claudiu1892 said:

Salut, merci!

Stopurile costa in jur de 3500lei, exista kit retrofit oficial si include stopurile si aparatorile/protectiile de ploaie. Manopera m-a costat 1000lei cu totul, incluzand cablaj si codare.

Am dat mail la BMW si au spus ca nu afecteaza garantia daca se respecta manualul de retrofit (grosime cabluri si operatiunea conform instructiunilor lor), si nu e musai sa se faca la reprezentanta.

Pe cele non-LCI inca nu le-am vandut. E plin olx-ul :))

Salut, eu le-am colantat, nu am vrut sa pun chinezarii, am vrut sa raman cu cele originale. Folia pusa e una de calitate si nu se observa.

Ca idee, daca vrei sa le schimbi, nu se schimba grilele propriu - zise, ci doar rama. In 30sec se da jos si inca 30sec sa o pui la loc, deci e ceva super simplu si iti trebuie doar o surubelnita.

codul OE al kitului este 63135A2AEC0

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, LYM said:

Da, insa sunt indispobile. Service-urile le-au cumparat in draci, le au in stoc si cer acum 4000Lei+ pe kit.

Pe stoauto.ro au pe stoc, eu de acolo am luat. Si mai sunt pe olx pers fizice care le vand sigilate. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Astazi, masina a primit in sfarsit evacuare M Performance, plus tipsuri M Performance (toate OEM). A fost plug and play, nefiind nevoie de modificari sau suduri. 

O data cu acest upgrade a trebuit schimbat si difuzorul, pentru ca tipsurile MP sunt mult mai mari si nu incap pe cel stock. 

Atasez si niste poze

Sunetul s-a schimbat considerabil, insa nu deranjeaza in habitaclu si nu exista drone sound la viteze mari.

IMG_3834.jpeg

IMG_3823.jpeg

IMG_3833.jpeg

Edited by claudiu1892
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Myx said:

poate mergeau mai bine negre , mult mai discrete , avand in vedere forma 

de acord, insa nu am gasit, abia le-am gasit pe astea, am inteles ca e problema cu productia.

Cand imi fac timp o sa le vopsesc electrostatic

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am mers si am facut o verificare la diferential punte spate, pentru ca avea o pata suspecta de ulei. Concluzia: nu exista pierderi, s-a verificat si nivelul si simeringurile si nu sunt urme de scurgeri.

In schimb, flansa de la cardan prezinta o mica crapatura si pare cam uzata. Cei de la service au zis ca nu pare sa fie nimic grav, insa parca simt niste vibratii uneori la plecarea de pe loc cand accelerez si la accelerarea in marsarier, asa ca o voi schimba.

 

IMG_3958.jpeg

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, branevl said:

Ceva normal, schimb o. Nu pare foarte crapata, asa se fac toate nu tin mai mult de 70-90 de mii pana apar crapaturi.

Cam asa e. Pare si destul de "coapta", in afara de faptul ca e crapata. Cel mai probabil nu mai absoarbe vibratiile la fel de bine ca una fara uzura.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.