Jump to content

Uzura placute frana


Recommended Posts

Salut,

 

Sunt curios cand naiba intra avertizarea aia ca trebuie sa schimbi placutele, adica la ce nivel de uzura, sau la care e grosimea minima.

Placutele mele de pe spate par destul de uzate (nu cred ca au mai mult de 4mm), si nu am nicio avertizare in bord. La masinile mai vechi, puteai vedea in idrive cam cat mai poti merge cu ele (era o estimare a numarului de km pe care ii mai poti parcurge).

La G30, se pare ca nu mai este disponibila aceasta info, astfel incat ca habar n-am cat mai pot merge, sau daca ar trebui sa le schimb imediat. Masina franeaza impecabil, si stiu ca ultimul schimb a fost facut pe la 30k km, acum are 81k.

 

Atasez si poza.

IMG-8489.jpg

 

Merci

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Observ ca nici "rampele" placutei nu sunt duse inca..

 

Senzorul l-ai cautat?

Daca daca il gasesti si e acolo, fii sigur ca nu o sa ramai fara frana.

E prea(mai) desteapta masina..

Care sunt "rampele" si la ce folosesc? :) sunt un pic paralel cu mecanica.

Senzorul este, da

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt curios cand naiba intra avertizarea aia ca trebuie sa schimbi placutele, adica la ce nivel de uzura, sau la care e grosimea minima.

Placutele mele de pe spate par destul de uzate (nu cred ca au mai mult de 4mm), si nu am nicio avertizare in bord. La masinile mai vechi, puteai vedea in idrive cam cat mai poti merge cu ele (era o estimare a numarului de km pe care ii mai poti parcurge).

La G30, se pare ca nu mai este disponibila aceasta info, astfel incat ca habar n-am cat mai pot merge, sau daca ar trebui sa le schimb imediat. Masina franeaza impecabil, si stiu ca ultimul schimb a fost facut pe la 30k km, acum are 81k.

 

Atasez si poza.

IMG-8489.jpg

 

Merci

 

Stai linistit ca poti face si cateva mii de km cu placutele, chiar dupa ce s-a aprins avertizarea in bord. Cand zic cateva mii, evident ca ma refer la faptul ca te poti intoarce linistit din concediu de oriunde din Europa, nu cateva mii in oras cu frecus non stop.

Link to comment
Share on other sites

Acolo sunt 5-6 mm, plĂŁcuțele având 10-12 de noi. Senzorul intra pe la 3 mm

Merci. La fosta masina (F36) aveam vreo 5-6mm cand am cumparat-o, am mers vreo 40.000km cu ea inainte sa o vand, si tot nu se aprinsese avertizarea in bord.

Ce-i drept, 80% am mers in afara orasului.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Azi am primit avertizare in bord, mai am 5000km 🤣.

O sa ma programez in curand la reprezentanta sa le schimb. De curiozitate, are cineva idee cat costa un schimb placute spate la G30 cu frane M Sport? E peste 500Eur? Am inteles ca BMW recomanda sa se schimbe si discurile odata cu placutele.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Claudiu F said:

Azi am primit avertizare in bord, mai am 5000km 🤣.

O sa ma programez in curand la reprezentanta sa le schimb. De curiozitate, are cineva idee cat costa un schimb placute spate la G30 cu frane M Sport? E peste 500Eur? Am inteles ca BMW recomanda sa se schimbe si discurile odata cu placutele.

Placutele spate pe original sunt undeva pana in 500ron. La reprezentanta probabil pana in 800 fara manopera.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Nu stiu din ce an e masina, dar vezi in josul paginilor, o reclama la ABG, au tot felul de pachete mai ieftine. Suna si intreaba cat costa. Din ce vad eu, au pachete pentru frane si de obicei dau discount bunicel, sigur, nu ca Dorel de ieftin dar totusi.

Merci! E din 2018. O sa ma uit dupa ABG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine, renteaza 1000 de ron economie si sa ma duc pana langa Ploiesti. Is la Blejoi mai exact :))

Eu spun macar sa ceri, ca sa ai termen de comparatie. Eu la Bavaria merg doar la operatii de pe Service Inclusive si, in special, la Otopeni, daca am dosar pe casco.

1 litru de ulei, luat ieri de la Bavaria Baneasa, 140 de ron. :))

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Acum observ ca pe brosura BMW Premium Selection (este si pe www.bmw.ro si pe toate siteurile de la dealerii BMW), printre alte lucruri, este mentionat si acest aspect:

"După livrare, automobilul tău BMW beneficiază de lucrări de întreţinere gratuite timp de cel puţin 6 luni sau până la distanţa maximă parcursă de 10.000 km (conform indicatorului de intervale de service)."

Eu am 3 saptamani de cand am cumparat-o si am avertizarea in bord ca trebuie schimbate placutele in 5000km. Oare nu se incadreaza in ceea ce este mentionat mai sus?

Are cineva idee?

Merci

Link to comment
Share on other sites

Intre timp, "s-a rezolvat"! Nu se poate :))

Costurile de intretinere ca parte din garantia BPS sunt suportate timp de 6 luni doar de catre dealerul de la care s-a cumparat masina, Real Garant nu suporta astfel de costuri, intrucat sunt consumabile. Deci ramane la latitudinea dealerului daca vrea sa te ajute. Eu am negociat cu ei in momentul achizitiei, si mi-au scazut 500Eur din pret tocmai pentru ca placutele de pe spate erau cam "duse" si acum, evident ca refuza sa suporte costul pentru o operatiune pentru care au lasat la pret in momentul vanzarii.

In alta ordine de idei, oferte primite pana acum pentru schimb placute spate:

Automobile Bavaria: 1670lei (tva inclus)

Auto Cobalcescu: 1505lei (tva inclus)

Mai astept si de la Proleasing si o sa aleg apoi.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Pai si nu mi spune ca vrei sa le faci in reprezentanta… astea le face oricine da le naiba, iei tu plăcute OE si mergi la un service, care nu e bomba si aia e.

nu știu daca la tine se deblochează etrierii electric, însă daca da sa vorbești cu cei de la service daca pot sa i tragă cu diagnoza la modelul tau. 

Edited by WIN60
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, WIN60 said:

Pai si nu mi spune ca vrei sa le faci in reprezentanta… astea le face oricine da le naiba, iei tu plăcute OE si mergi la un service, care nu e bomba si aia e.

nu știu daca la tine se deblochează etrierii electric, însă daca da sa vorbești cu cei de la service daca pot sa i tragă cu diagnoza la modelul tau. 

Din pacate, conform contractului de garantie BPS, toate lucrarile de intretinere (revizie ulei, bujii, placute frana, etc) trebuie efectuate doar la reprezentanta BMW si se trec in istoric.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.