Jump to content

E46 330i


kevinn14

Recommended Posts

Salut colegi si La Multi Ani

 

Am si eu o “micĂŁ” problema cu masina din titlu - am avut un e46 330i pe care l-am vândut in 2013 cu motorul stricat. Masina a fost vândutĂŁ patronului de la BForce ( fostul Bimmer Service ) . In momentul respectiv nu a gĂŁsit un motor Ok M54B30 si a fost montat un M52B20 , nu știu sigur daca asta este codul - varianta 2.0i 6 cilindri 150cp . Masina nu a mai fost ĂŽnmatriculata , a rĂŁmas pe numele meu . La un moment dat , cei de la Bimmer au vândut-o unuia din Bucuresti , care mai departe a vândut-o la Pitești si s-a nimerit sa o ia o cunostinta de-a mea ce m-a contactat si am ținut legĂŁtura . In 2020 voia sa ia alta masina si am zis hai sa vad cum merge sa o iau ĂŽnapoi . Am rĂŁmas impresionat de cum mergea masina , nu știu era foarte echilibrata cumva si am luat-o pe loc am zis ca e si amintire si vad eu ce fac cu ea . Am mers putin cu ea , aprox 3000km intr-un an . De vreo luna mi-am vândut E60 530xd … nu pot sa iau altceva pana nu mi se vinde o proprietate din Buzau . Așa ca m-am decis sa o fac pe asta , bineinteles cu motorul M54B30 .

Am gĂŁsit motor , chiar in Bucuresti , dar provine de pe o masina automata si imi trebuie si anumite piese - cutie manuala , cardan , grup … am verificat si le are schimbate si pe acestea , scrie Getrag pe cutie .

Știe cineva … sau e cineva care a fĂŁcut Swap de la M52b20 la M54B30, nu știu daca a schimbat si ambreiaj si volanta … nu știu daca se potrivesc acestea si daca mi-ar trebui si astea ar fi ĂŽncĂŁ vreo 3000-3500 lei .

M-ar interesa , presupunând ca sunt schimbate - daca se potrivesc de la M52B20 la M54B30 . Va rog daca știe cineva si ma poate ajuta , nu reușesc sa gĂŁsesc nicĂŁieri informații . Imi place mult motorul are aprox 100.000 mile ? E foarte curat , se aude f bine … am verificat MOT-urile , par a fi Ok . As vrea sa știu exact ĂŽnainte sa ma apuc . Poate a avut cineva rĂŁbdare sa citeascĂŁ :)

 

Mulțumesc in avans

Link to comment
Share on other sites

  • X X L locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.