Jump to content

Refacere (îmbrăcare) volan M cu încălzire


claudiu1892

Recommended Posts

Salutare,

dintotdeauna am fost foarte pretentios cand vine vorba de volane. Nu imi place cum arata dupa 2-3 ani de folosire, cand prinde acel luciu si nu prea mai ai cum sa-l scoti, decat daca il imbraci din nou si se schimba pielea de pe el.

Am facut asta la majoritatea fostelor masini, si rezultatul e senzational. Dupa operatiune, se simte fix ca un volan nou si ofera un alt aer masinii. 

De data asta, insa masina actuala are si incalzire in volan. Nu stiu exact in ce masura sistemul de incalzire din volan ar suferi vreo defectiune daca as recurge la reimbracarea lui. Am un baiat prin Dr Taberei care face o treaba super, insa nu prea a stiut sa-mi spuna care e treaba cu incalzirea in volan.

Volanul in prezent arata asa:

 

Merci

IMG-8451.jpg

Edited by Claudiu F
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Refacere (îmbrăcare) volan M cu încălzire

Am incercat la fosta masina cu tot felul de tratamente de curatare si hidratare (Meguiars, Sonax, BMW etc), cred ca am cheltuit pe putin 100eur. Degeaba, tot a ramas cu luciul ala specific. 

Pe asta ori il schimb cu totul, ori il imbrac. De preferat ar fi sa il imbrac, pentru ca evident, ar fi varianta mai ieftina.

 

Link to comment
Share on other sites

Si la mine la fel, l-am tratat Leatherique si a cam revenit luciul dupa cateva luni care ma enerveaza uneori cand tin mainile pe volan in zonele, ora 9 si ora 3. Atasez o poza, el arata bine in poze, dar in realitate se simte lipicioasa partea de sus a volanului mai ales cand virezi... are 20 de ani ce sa-i mai cer.

IMG_20210720_20093011.jpg.210f7d4cc7cdce1c057a28aad4bbabd6.jpg

Si inca una, ai zice ca e brand new... dar nu prea ii.

IMG_20210721_10491911.jpg.27fff760a20ecf573bdbc8ceb40cbaff.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Itarachiu said:

Si la mine la fel, l-am tratat Leatherique si a cam revenit luciul dupa cateva luni care ma enerveaza uneori cand tin mainile pe volan in zonele, ora 9 si ora 3. Atasez o poza, el arata bine in poze, dar in realitate se simte lipicioasa partea de sus a volanului mai ales cand virezi... are 20 de ani ce sa-i mai cer.

IMG_20210720_20093011.jpg.210f7d4cc7cdce1c057a28aad4bbabd6.jpg

Si inca una, ai zice ca e brand new... dar nu prea ii.

IMG_20210721_10491911.jpg.27fff760a20ecf573bdbc8ceb40cbaff.jpg

Pentru varsta lui arata super bine. Se paastreaza mai bine decat astea noi, care, dupa ce cumperi masina de noua, la vreo 10-12 luni deja capata luciu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Claudiu F said:

Am incercat la fosta masina cu tot felul de tratamente de curatare si hidratare (Meguiars, Sonax, BMW etc), cred ca am cheltuit pe putin 100eur. Degeaba, tot a ramas cu luciul ala specific. 

Pe asta ori il schimb cu totul, ori il imbrac. De preferat ar fi sa il imbrac, pentru ca evident, ar fi varianta mai ieftina.

 

Si la mine arata la fel volanul, tot G30, ma oripileaza acel luciu care da un aer de masina de acum 20 de ani, de imbacseala, dar nu stiu ce sa-i fac.

Am incercat cu aceeasi solutie pe care o folosesc si pentru tapiterie din piele, dar parca mai rau a facut - MEGUIAR'S Rich Leather Conditioner.

In afara de retapitat, oare exista alta solutie ?

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, fix ala e feeling-ul: aer de masina invechita. 

In afara de retapitat, nu prea vad solutii. Ar mai fi leatherique, e vreo 130lei, dar nu stiu cat de mult ar schimba look-ul. Retapitarea e cea mai buna solutie, pielea folosita la retapitat este fix aceeasi cu cea din fabrica, iar rezultatul este senzational. 

Uite poza facuta la vreo doua zile dupa ce l-am retapitat pe cel de la fosta masina (F36). Daca cel de la G30 nu avea incalzire, l-as fi retapitat in secunda 2, fara sa ma gandesc. 

IMG_4418.JPEG

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, toffefe said:

Nu contează atat de mult cleanerul cat metoda. Musai sa folosești o perie ca in exemplul postat de Romulus. Eu după ce curat volanul cu peria, aproape indiferent ce as folosi dintre produsele care apar cel mai des in recomandări, volanul rămâne mat.

Da, am comandat si peria recomandata in clipul respectiv. Sa vedem ce-o iesi 😄

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, branevl said:

L  am.curatat si eu de cateva ori iese bine daca dai cu perie sau un burete, dar degeaba dupa 1 luna devine lucios, si daca l ai retapita tot o sa devina lucios.

Nu as zice ca se face la fel intr-o luna daca pielea e noua, la mine cel putin luciul a devenit sesizabil abia dupa 30k de km.

In orice caz am vazut masini cu km multi la care volanul inca avea acel look fresh, mat cred ca tine si de tipul de piele folosit pentru volan, care e din ce in ce mai proasta.

toffefe@ Multe din produsele de curatat pielea hidrateaza si inmoaie, prevenind uscarea si craparea pielii de pe scaune, bord etc.

Pentru volan cred ca trebuie ceva sa dizolve grasimile si sa le extraga oarecum din piele.

Edited by raduron10
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Claudiu, eu l am făcut in Timisoara acum 2 ani si ceva, o sa revin si cu poze. Pe baiat l am intrebat inclusiv de volan cu încălzire de pe un Hyundai i30, a zis ca a mai făcut, însă contează cum e încălzirea făcută la fiecare volan. A zis ca face însă prima data vrea sa vada efectiv volanul ca sa si de a seama ce si cum. 
 

mai exista varianta sa pui alta piele direct peste pielea ta, cum am făcut eu, ca sa fie mai gros ( asa imi place ). Atunci nu mai ai stres sa umblii la încălzire. Eu mi am luat inclusiv ceva kit de încălzire volan de pe aliexpress si vreau sa imi pun, însă mi e ciuda ca trebuie sa l refac ca e in stare extraordinara după 2 ani, nu a apărut luciul ala, foarte puțin pe pielea perforata se vede, însă îl curat o data la 6 luni minim si după se face mat ca nou.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/8/2022 at 12:41 PM, WIN60 said:

Salut!

Claudiu, eu l am făcut in Timisoara acum 2 ani si ceva, o sa revin si cu poze. Pe baiat l am intrebat inclusiv de volan cu încălzire de pe un Hyundai i30, a zis ca a mai făcut, însă contează cum e încălzirea făcută la fiecare volan. A zis ca face însă prima data vrea sa vada efectiv volanul ca sa si de a seama ce si cum. 
 

mai exista varianta sa pui alta piele direct peste pielea ta, cum am făcut eu, ca sa fie mai gros ( asa imi place ). Atunci nu mai ai stres sa umblii la încălzire. Eu mi am luat inclusiv ceva kit de încălzire volan de pe aliexpress si vreau sa imi pun, însă mi e ciuda ca trebuie sa l refac ca e in stare extraordinara după 2 ani, nu a apărut luciul ala, foarte puțin pe pielea perforata se vede, însă îl curat o data la 6 luni minim si după se face mat ca nou.

Salut!

Merci, momentan mi-a trecut :)). Prefer sa stiu ca raman cu incalzirea intacta, parca nu vreau sa risc. Volanul chiar arata ok, nu are fisuri sau vopsea stearsa. Doar luciul acela ma deranjeaza, pe care sper sa-l rezolv cu ColourLock saptamana viitoare cand imi ajunge comanda.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.