Jump to content

Bmw F46


ovy07

Recommended Posts

Va salut

Dupa mai multe exemplare de seria 3 (e90 și f31), pe care le dețin in continuare, va prezint ultima achiziție de la acelasi producător…. De data asta mai ciudata. Este vorba de un Seria 2 F46 Gran Tourer.

L-am ales in primul rând pentru faptul ca aceasta caroserie ma va avantaja in viitorul apropiat ( al doilea bebe ), in al doilea rând pentru dotări, și in al treilea rând pentru raportul pret/calitate

Sper sa nu am probleme deosebite cu el, cum dealtfel nu am avut nici cu celelalte .

D2F0C005-50E3-43BD-B041-3F28B164A1D0.jpeg

ACA14C80-4E96-40CF-8689-D6C092C65C50.jpeg

6CBE6F0F-16A0-4A7E-AC74-540806823B62.jpeg

170B0B47-B9E2-422D-9489-57CBEDD9D120.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place mult cum arata, si dupa cum am postat pe aici, m-am distrat cateva luni cu un X1 cu tractiune fata si nu cred ca e mare problema, pentru o masina de familie cu 2 bebe pe care o conduce mai des doamna.

Sa o folositi sanatosi! An, km, pret? De unde ai luat-o pe criza asta de masini?

Link to comment
Share on other sites

E luată din România de mine. Dar a fost cumpărată de la licitație de un prieten. Este 2016, 200.000 km, 15.000 euro

daca avea și scaune sport, era și mai faina. In rest are tot ce as putea avea nevoie, și ceva in plus 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc

WBA2E71060P934962

Are cam de toate:

cutie automata 

220d 190cp

Side assist

Lane assist

sign assist

front assist

acc

navi profesional

head up 

volan M

Lumini ambientale

oglinzi pliabile electric

panoramic

harman kardon

camera marșarier

park assist

Portbagaj electric

scaune piele reglabile electric

etc

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie personal tot timpul mi s-a parut interesant modelul acesta. Cumva ideea de tractiune față pe BMW e un pic ciudată, dar dacă ne gândim că modelul a fost creat pentru FAMILIE, nu pentru cei care caută tracțiune spate, eu cred că e alegerea perfectă. Să o folosiți sănătoși!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu reusesc sa inteleg conceptul "masina de familie". Am fost doi la parinti si am incaput toti 4 + bagaje, intr-o Dacia 1310. Am, la randul meu, doi copii si incapem toti 4 + bagaje, intr-o gargarita de E46 Touring. Din ce vad, nu doar la seria 2, ci la toate concurentele de acest tip, e doar o masina mai inalta, un "break" mai inalt. Sa inteleg ca  parinti + 1 sau 2 copii, implica brusc o inaltime mai mare ? Pana sa apara copiii, eram mai scunzi ? De ce acest model e de familie, iar seria 3 Touring, nu ? Iar daca si ea poate fi, atunci rostul seriei 2 care mai este ? Iau seria 2 daca n-am bani de X3 ? Pai, sa fiu clar, nu pot uita vanurile Crysler, din anii '90-2000, cu usa laterala. Alea da masini de familie, de unde ieseau imediat 2-3-4 copii si un caine. Dar azi, la 1, maxim 2 copii, pt ce cocotatele astea ? Ajung la concluzia ca sunt niste masini pt femei, care, daca au 1 sau 2 copii, vor o masina mai inalta, ca sa vada mai bine, dar nu la banii de gama X. Se stie ca femeile prefera pozitia de sofat mai inalta. Pe scurt, o vad o masina de femei, copii sa nu, nu are importanta.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

@Old Guy hai sa iti explic eu ce cred eu ca inseamna "masina de familie" in anul 2022. 

Este o masina care o conduce si ea si el, dar mai des ea, si care plina de copii, carucioare, jucarii si altele, care sigur ar incapea in orice alta masina daca ar fi "el" sa le aranjeze, dar nu daca e doar ea care de obicei le pune si ar avea nevoie de un TIR sau macar o dubitza sa le faca sa incapa. Si e mai inalta din aceleasi motive. Si el, se mai distreaza cu masina cand e singur si nu se plictiseste cand vede ca e misto, parbrizul cu multa vizibilitate si o schimbare de la masina lui. Doar a lui.

Cam asta ar fi.

 

Ah, si sa consume putin ca nu e nevoie pentru oras de mai mult. Si cand mergem la mare cu ea, poate o luam, poate nu. Dar probabil da.

 

Link to comment
Share on other sites

Când pleci undeva pentru 2 zile, cu un copil mic, e ca și cum te-ai muta 😀😀😀… 

Așa cum zicea și un coleg, nu folosește doar doamna masina asta, și mie îmi place. E comoda la condus, vizibilitate buna, și sincer e mai Ok ca un F31. 
am și F31 așa ca știu ce spun. E mai bine antifonat F46, mai spațios, și e generație mai noua

in F31 cobori in scaun, in F46 scaunul e mai sus, așa ca e mult mai comod de urca. Și ca dinamica sunt foarte apropiate. Diferența de putere e mica 184 vs 190 cp, iar cifrele arată și ele ca au cam același timp pt acceleratie

un lucru au totuși diferit, care e ușor in avantajul F31, și anume schimbătorul de viteze…. La F46 nu mai este joystick, și au schimbat și cutia; este Aisin in loc de ZF, dar tot 8+1 trepte are.

cutia schimba la fel de lin, dar schimbătorul e mai puțin comod

aaaaa….. și un lucru in plus…. Nu sunt așa multe pe strada 😜

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prima intervenție:

curatare admisie

Pentru ca are deja 200.000 km am decis ca ar fi timpul pentru curățarea admisiei 

surprinzător, nu a fost foarte încărcată, dar dacă tot am dat-o jos…. O curat

peste noapte sta in soluție de curățat iar mâine sper sa am timp sa o curat cât de bine se poate

4AF1B3A2-C03E-44C8-B6B1-3ECBE052425D.jpeg

AA69D469-AD8B-48AC-ACBA-EFB73D2A3FAD.jpeg

A2028B0A-C1AA-47A1-871C-D6A72D058C84.jpeg

B2F2B20E-0B88-420A-B35B-6BD5B59F2AB0.jpeg

2F9A8943-21A1-4187-8E03-5A92AB852A1F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.