Jump to content

Sfat achizitie F10


Andrei17

Recommended Posts

Buna ziua,

In viitorul apropiat as vrea sa cumpar un F10, an 2015, cu 130k km, cu motor 3.0 cel de 381CP. Am cautat peste tot ce inseamna site/forum/youtube despre problemele aferente motorului, dar nu am gasit nici o consecventa. Pe un site aleator ma avertizeaza ca mi se va intampla "x", iar pe youtube problema "x" nu se intalneste la acest tip de motor. 

Asadar, acest topic pe acest forum este ultima mea reduta in ce inseamna probleme viitoare care pot aparea la aceasta motorizare. Sunt curios sa stiu daca dvs daca ati avut pe mana un astfel de motor, sau stiti pe cineva in cauza si puteti impartasii experientele, placute sau mai putin placute.

Cu respect!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil va crapa. Se duce pompa de ulei, precum si uzura prematura a arborelui si a cuzinetilor. Motorul este dus prea mult ca si putere. Nu l recomand si totuși daca îl iei îți recomand sa i schimbi pompa de ulei, precum si schimburi de ulei la maxim 10k. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Data fiind raritatea modelului e greu sa gasesti impresii de la posesori.

Sunt putine la vanzare si rare, m-as incumeta sa iau modelul asta de F10 doar din surse super sigure si cu istoric 100% verificabil.

Plus deasta sunt curios la ce pret ai gasit masina, asta poate spune multe despre starea ei.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Situatia sta asa,ca un mic background, un prieten de familie are un vecin in Munchen care lucreaza la dealer autorizat BMW. Momentan masina nu este listata nicaieri. Mie, sau mai bine spus prietenului meu de familie i-ar vinde masina cu 30k euro, dar masina va fi listata din cate am inteles la 35k. Diferenta de pret nu bate la ochi stiind cat de bine se inteleg.

Sa fie masina asta si pretul din categoria, "prea frumos ca sa fie adevarat"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da in sensul ca e mult prea scump, inteleg ca motorul e rar, dar oricum imediat apare generatia noua de seria 5, sa dai atatia bani pe un model ce e deja moral imbatranit mi se pare aiurea

 

dar asta e parerea mea, nu toti suntem la fel

 

poate o spun si din prisma unui fost posesor de f10 ce e drept 520d, e drept ca e total alt motor alta senzatie, dar la volan in trafic tot aceiasi masina e.

Edited by Viper05
  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Andrei17 said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Situatia sta asa,ca un mic background, un prieten de familie are un vecin in Munchen care lucreaza la dealer autorizat BMW. Momentan masina nu este listata nicaieri. Mie, sau mai bine spus prietenului meu de familie i-ar vinde masina cu 30k euro, dar masina va fi listata din cate am inteles la 35k. Diferenta de pret nu bate la ochi stiind cat de bine se inteleg.

Sa fie masina asta si pretul din categoria, "prea frumos ca sa fie adevarat"?

Pretul e realist, daca te uiti pe mobile cam pe acolo se invart 550D-urile F10, deci probabil masina e intretinuta si e vanduta la un pret corect.

Pentru unii pare scump dar asa cum a zis si Romulus, poti lua G30 cu 2000 cc diesel la 30k de euro sau poti lua masina asta, tine de preferinte.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, shady said:

mai pui 2-3 mii si iei G30 540i.

Nu stiu, eu ma refeream la 540i.

 

On 1/9/2022 at 3:19 PM, Andrei17 said:

F10, an 2015, cu 130k km, cu motor 3.0 cel de 381CP

Autorul topicului a spus doar asta. Eu nu cunosc motorul si daca e diesel sau benzina. Dar dupa caii putere, pare a fi totusi benzina. Nu mai stau acum sa ma duc sa caut la F10 specs.

 

Link to comment
Share on other sites

Pretul e irelevant dupa parerea mea, eu cred ca 30k nu e mult.

Spun asta fiindca preturile la masinile SH au explodat din cauza crizei microchipurilor (sunt in medie cu 15-20% mai mari decat in 2020), nu iti vine sa crezi cat de scumpe au devenit, decat atunci cand efectiv incepi sa cauti si cauti si tot compari si efectiv te enervezi ca nu gasesti nimic ok in bugetul stabilit initial. 

Din cauza problemei cu microchipurile, masinile vechi se fabrica foarte greu (termene de livrare enorm de mari - 6-8 luni la BMW) si multi posesori nu isi permit sa astepte atat, si le pastreaza pe cele vechi, iar atunci evident ca pe piata SH intra tot mai putine masini.

Eu aveam buget 35K pentru un G30 540i si am ajuns sa dau 37K pe un 530i. Daca mi-ar fi zis cineva acum un an ca ajung sa dau atat pe un 530i , i-as fi zis ca e nebun 🙂

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Romulus said:

Le fabrica direct vechi? 😁

:))) Eram obosit. Nu mai pot edita acum... 😞

9 hours ago, branevl said:

Depinde de unde il iei, tu l ai luat de la reprezenanta din Romania unde au un comision destul de mare, s au si scumpit masiniile dar totusi 35 de mii un f10 din 2015:)) si nu e M adevarat.

Peste tot s-au scumpit, chiar si pe adesa sau alte siteuri de licitatii. In Germania, la dealer la fel, plus ca mai adaugi 2k Eur ca s-o aduci in Ro, asta daca nu iti permite timpul si cheful sa te duci personal s-o aduci. Chiar si samsarii care manaresc TVA-ul au marit preturile :))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Claudiu F said:

 

Peste tot s-au scumpit…. In Germania, la dealer la fel…

Asa este, tare mult s au scumpit masinile in Germania.

Daca vand masina luata in 2019 nu pierd mare lucru la ea :)))))

Nu numai bmw ul ci si celelalte marci.

Am fost in weekend prin cateva autohausuri (inclusiv ahg) sa casc gura si am ajuns  la concluzia ca mai bine imi tin masinuta inca un an doi ca nu se merita la ce preturi au ajuns !

Edited by ingineru'
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ingineru' said:

Asa este, tare mult s au scumpit masinile in Germania.

Daca vand masina luata in 2019 nu pierd mare lucru la ea :)))))

Nu numai bmw ul ci si celelalte marci.

Am fost in weekend prin cateva autohausuri (inclusiv ahg) sa casc gura si am ajuns  la concluzia ca mai bine imi tin masinuta inca un an doi ca nu se merita la ce preturi au ajuns !

Eu am vandut-o pe a mea cumparata in 2019 (F36 420d din 2015) luna trecuta si nu am pierdut decat 500Eur la ea. Si asta pentru ca m-am grabit eu sa o vand, am dat-o sub pretul pietei. Daca as fi asteptat vreo 2-3 saptamani macar, as fi facut chiar un mic profit.

Edited by Claudiu F
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata!

stiu ca nu e post-ul pt acest model, insa nu-l gasesc in sfaturi achizitie!

am gasit un G31 de vanzare, la un pret accesibil insa cu ceva km: 

520D, 190cai, fabricatie 07.2017, 248.000km, pret 18.000€
optiuni nu foarte multe: piele, scaune sport, adaptive led, shadow line. 
m-ar interesa pareri si opinii, daca se merita dati banii pe el, sau nu!

tin sa mentionez ca masia a avut un singur proprietar, si e de vanzare la garaj!

multumesc de sfaturi

Edited by Dragosh74
Link to comment
Share on other sites

Ma astept la cheltuieli la km adtia, insa as vrea sa stiu daca aveti idee despre ce probleme ar avea? (Turbo, motor, cutie, injectoare)

momentan am un A6 si pana la cei 350.000km actuali, n-am schimbat nimic in afara de suspensie, discuri, placute . . . (consumabile)

tin sa mentionez ca locuiesc in Belgia, si G31 e tot de aici!

plus ca daca injumatatesc km, trebuie sa dublez pretul! 🥴

Edited by Dragosh74
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.