Jump to content

Dispar șoferii agresivi de pe șoselele din România?


Romulus

Recommended Posts

Nu e nevoie sa-ti pierzi banii.

legea 155/2010, art. 32

(1) Poliţia locală poate deţine, administra şi/sau folosi, după caz, în condiţiile legii, imobile, mijloace de transport personalizate şi dotate cu dispozitive de avertizare sonore şi luminoase de culoare albastră, mijloace de transport anume destinate transporturilor bunurilor şi valorilor dotate potrivit legii, armament, muniţie, echipamente şi aparatură tehnică specifică, necesare pentru exercitarea atribuţiilor prevăzute de lege.

Link to comment
Share on other sites

Ai spus ca nu există. Nu ai spus ca nu exista azi, acum. Te joci cu cuvintele prea ușor. Legea spune să oprești la lumina roșie. Punct. Eu nu încurc borcane. Când casc gura, ori știu, ori spun că nu știu.

9 minutes ago, Alexandru' said:

Da. 

Astept masina de la locala cu rampa rosie.

Ti-am dat-o mai sus. Exact cum ai rugat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Un proiect de lege (am o oarece rezerva asupra articolului; deseori apar stiri "fabricate" sau "reincalzite"):

https://jurnalul.ro/special-jurnalul/masini-soferi-experienta-proiect-lege-cod-rutier-947834.html

Initiativa are la baza un scop bun, ma tem insa ca forma de punere in practica nu este cea mai fericita:

  • o masina poate fi usor scapata de sub control nu atat datorita puterii motorului, cat mai degraba raportului putere / greutate;
  • limita de 100 CP este pur arbitrara. Un tanar educat si bine intentionat, care isi ia permisul la varsta de 18 ani si care are in familie o masina cu puterea mai mare de 100 CP, ar fi nevoit fie sa nu conduca masina familiei pana la varsta de 21 ani (ceea ce il duce in situatia de la punctul urmator), fie sa isi cumpere o alta de masina - ceea ce nu este la indemana oricarei familii. Ca urmare, legea i-ar restrictiona si pe cei responsabili, din cauza unor zevzeci - ceea ce consider ca ar fi incorect;
  • faptul ca cineva a obtinut permisul de conducere de peste de 1 an nu inseamna si ca a condus suficient de mult pentru a acumula experienta necesara;
  • probabil ca o abordare mai pragmatica ar fi ca orice sofer din categoriile prevazute in proiectul de lege (sub 21 de ani, sau care a obtinut permisul de mai putin de 1 an), care fie a fost amendat pentru contraventii grave, fie a fost implicat intr-un accident de o anumita gravitate, sa aibe permisul anulat si, abia dupa obtinerea unui nou permis sa i se aplice o anumita restrictie privind puterea masinii pe care o poate conduce.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Greu, dar se poate. Totusi asta nu înseamnă ca vor scădea accidentele. Trebuie mult mai multe reforme. 
 

Pese vârsta de 50 de ani as baga niște teste/reverificări a abilitaților șoferilor de a conduce. 
 

Pentru mașinile de tip race ( 400 + cp) as pune ceva teste adiționale practice. Dacă conduci o masina de genul și nu ai ceva pe permis care sa ți permită sa conduci o masina de genul, sa ți se ia permisul. 
 

Si multe alte dacă stam sa ne gândim. 
 

Insa chiar și așa nu vor scădea accidentele cu mult, problema fiind educația/infrastructura. Mulți conducători maturi și responsabili își pierd răbdarea și nervii din cauza infrastructurii și fac lucruri riscante. 
Omul este om și este supus greșelii, da i motive de disperare, nervi, stres și orice responsabil va merge cu minim 30 km/h peste limita legală ( sa nu zic 50-70 km/h peste limita legală) .

 

Nu sunt ipocrit, depășesc frecvent (tot timpul) limita de viteza, a nu se înțelege ca sunt teribilist/inconștient, etc. Unde drumul îmi permite, nu stau in coada. 

Link to comment
Share on other sites

Doar pedepsele aspre, amenzi imense, pedepse dure cu suspendarea dreptului de a conduce pe perioade foarte lungi, inchisoare pe bune pentru cei ce conduc drogati/beti ne pot face sa ne civilizam.

Frica e cea mai buna.

Restul masurilor de preventie sunt asa, sa nu se zica ca nu se face nimic.

Link to comment
Share on other sites

Ca sunt foarte mulți de genul care nu au ce sa caute pe străzi. Nu neaparat de Bătrânețe, dar sa fie un prag de verificare e capacității conducătorului după vârsta respectiva. Unii sunt mai bătrâni la 50 ani decât alții la 70. 
 

Sunt mulți care nu mai întorc capul sa se uite in oglinzi, semnalizează și trag încet de volan, crezând ca nu e nimeni, se uita doar in aia de sus, ca ei nu știu de alea laterale.  De oamenii aia care au “ 30 de ani de condus fără accident”, insa cu greșeli la orice intersecție, sens giratoriu sau semn de circulație

Edited by WIN60
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, WIN60 said:

Ca sunt foarte mulți de genul care nu au ce sa caute pe străzi. Nu neaparat de Bătrânețe, dar sa fie un prag de verificare e capacității conducătorului după vârsta respectiva. Unii sunt mai bătrâni la 50 ani decât alții la 70. 
 

Sunt mulți care nu mai întorc capul sa se uite in oglinzi, semnalizează și trag încet de volan, crezând ca nu e nimeni, se uita doar in aia de sus, ca ei nu știu de alea laterale.  De oamenii aia care au “ 30 de ani de condus fără accident”, insa cu greșeli la orice intersecție, sens giratoriu sau semn de circulație

Eu am facut forumul acum 20 de ani. Aveam 30. Deci... Spui ca sunt sofer prost?

Link to comment
Share on other sites

Spun ca sunt foarte mulți șoferi prosti in țara asta indiferent de vârsta, dar dacă se baga un prag de verificare la 50+, putem sa scăpăm de mulți care erau șoferi prosti oricum.

 

Vorbesc de cazuri grave, adică efectiv omul sa fie bomba la volan, nu sa iei dreptul cuiva de a conduce ca a gresit, greșeli facem toti, dar nu 15 greșeli la un drum de 3 km in oraș. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, WIN60 said:

Spun ca sunt foarte mulți șoferi prosti in țara asta indiferent de vârsta, dar dacă se baga un prag de verificare la 50+, putem sa scăpăm de mulți care erau șoferi prosti oricum.

 

Vorbesc de cazuri grave, adică efectiv omul sa fie bomba la volan, nu sa iei dreptul cuiva de a conduce ca a gresit, greșeli facem toti, dar nu 15 greșeli la un drum de 3 km in oraș. 

Bun, ce nu inteleg eu ce are varsta. Ca cei despre care vorbesti tu era la fel si la 40 si la 30. 

Link to comment
Share on other sites

Ca nu au cum sa pună prag la 30-40 și sa justifice ca au luat carnetul pe bani și pe daruri. 
 

Insa după 50+ poate sa o bage pe aia cu vârsta. 
 

Din partea mea sa faca examen din 5 in 5 ani, dar nu o sa faca nimeni asta pentru ca noi nu avem organizare. 
 

Nu e vorba de vârsta, e vorba de a putea cumva sa i verificăm pe unii, iar o plaja de verificare e binevenita după 32 ani de când ai luat permisul, de atunci s au schimbat si regulile de circulație ( sens giratoriu de ex).

 

Nu trebuie sa te simți tu ofensat sau altcineva pentru ca are 50 de ani si înseamnă ca este șofer prost.

Nu știu, eu așa văd situația, sunt mulți peste 50 ani in trafic cu care ma cert pentru ca ei cred ca au dreptate, aia ma scoate din sărite. Fac o greșeala clară si dacă le zici ceva, încep sa comenteze ca nu ai dreptate. 
 

Nu salvez clipurile de pe camera sa vezi câteva zeci de filmulețele cu astfel de șoferi experimentați, îți vine sa le rupi capul. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere mai periculosi par soferii de sub 35 de ani. Bombardierii, gibonii si meltenii fac parte cu precadere din aceasta categorie de varsta. Pe la 40+ parca le mai vine un pic mintea la cap si devin mai responsabili. 

In schimb, cred ca se pot impune niste masuri de obtinere a permisului mai drastice. Aici as umbla un pic: examen medical mai temeinic, cel putin dpdv psihologic si evaluarea exigenta a abilitatilor practice si teoretice de sofat. 

Edited by MihaiGSM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.