Jump to content

cumpar dvd-rw TEAC IDE


Recommended Posts

Caut si eu sa cumpar unitate DVD-RW marca TEAC,dar il vreau pe IDE anii 2001-2003 daca are cineva.Nu ma intereseaza alte modele mai noi si nici alte marci,doar in TEAC mai am incredere,pt ca e singura marca din generatia de aur.Am testat tot felul de unitati noi si toate scriu cu viteza prea mare de la 8x in sus,ori la navigatiile auto stim cu totii ca unitatile din masinile pe care le avem iubesc viteze de scriere foarte mici gen 2x.

Ofer 50-100 lei pe unitate depinde in ce stare este.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vezi aici:  https://www.ebay.com/itm/283971316874?hash=item421e026c8a:g:S38AAOSwyxhfNBCr

Te ajunge cu tot cu transport undeva la 26 euro, adica aproximativ 130 ron.

 

sau direct de pe siteul vanzatorului, daca nu iti place sa comanzi de pe ebay ( desi e super simplu) :  https://www.electromyne.de/Drives---Laufwerke-IDE-Drives-DVD-Writer-TEAC-CD-DVD-R-RW-Rewritable-Drive-DV-W50E-IDE-Brenner---Recorder---Writer-white.html

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 12:47 PM, ghost89 said:

Am testat tot felul de unitati noi si toate scriu cu viteza prea mare de la 8x in sus

Nu DVDul trage cu x8 sau cu x16 sau cu x2 ci programul de scriere folosit foloseste din start cea mai mare viteza posibila la care poate trage/arde/inregistra.. in modul ce mai sigur un DVD.

Daca ai folosi un program in care sa poti selecta in prealabil viteza de scriere, atunci acela e cel mai bun.

Da, de acord, orice ardere de DVD sau CD trebuie sa fie facuta la viteza cea mai mica posibil pentru ca arderea sa se faca cat mai precis cu cat mai putine erori, care cresc desigur cu cresterea viteziei de scriere; e logic, firesc si normal.

:offtopic:

Am personal cumparat 2 (doua) LG HLDS model BH16NS40.ARAA10B 16x Internal BD-RW, DVDuri, toate modelele, CDuri, toate modelele. Yeap, bluray burner pentru colectia de date salvate pe hdd si alte DVDuri..

Exceptional de stabil in functionare. Ales dupa multe, multe, multe cautari, pareri citite si intelese. Scump. Dar pe viata.

Arde Bluray de 25GB in doua ore! Da doua ore. Dar le arde pe viata. Poate sa arda probabil si de 100GB dar eu nu m-am riscat inca.

Scuza-ma daca am plecat in tangenta, dar pentru cei nemuritori sau care inteleg si cauta calitate si vor sa salveze date, poze, muzica, filme facute.. merita din plin.

Exista un NERO burner prin care poti parola accesul la respectivul DVD/CD.. dar va putea fi citi doar in/prin softul NERO..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

bimmer nu ai trait vremea cand unitatile optice erau cu adevarat de calitate.Veteranii din generatia mea stiu mai bine ce inseamna unitatile profesionale de scriere gen: TEAC,YAMAHA si PLEXTOR .Nu stie lumea prea bine de brandurile astea.Astia 3 au fost GREII !

De cand a intrat in forta LG pe piata si alte firme concurente cu preturi foarte mici,cei 3 Titani(Teac,yamaha si Plextor) au fost nevoiti sa opreasca productia de unitati profesionale pt ca nu mai renta.O unitate profesionala atunci costa 300 $ pe cand Lg-urile si alte jucarii costau de 5-6 ori mai putin si calitate la scriere/citire ioc.

Tin minte in 2002 ca am avut Un TEAC din ala batran pe IDE si am bagat un dvd cu gaura in el efectiv,adica era cojit materialul unde era scrisa informatia,si a stat 1 ora de a "mestecat informatia" si al naibi Teac a reusit sa citeasca discul ala si sa si copieze continutul de pe el.Puteti sa nu ma credeti,stiu bine ce am vazut atunci,nu mi-a venit sa cred.Am fost in stare de soc

in ziua de azi pune tu o unitate din asta moderna  sa vezi ca dupa 1 minut de "corectat" o eroare de pe un disc usor zgariat,OBOSESTE si gata nu mai citeste nimic de pe disc.

Teac,Yamaha si Plextor toate sunt made in JAPAN autentice,nu China cum sunt toate din ziua de azi.

Edited by ghost89
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, toffefe said:

Vezi aici:  https://www.ebay.com/itm/283971316874?hash=item421e026c8a:g:S38AAOSwyxhfNBCr

Te ajunge cu tot cu transport undeva la 26 euro, adica aproximativ 130 ron.

 

sau direct de pe siteul vanzatorului, daca nu iti place sa comanzi de pe ebay ( desi e super simplu) :  https://www.electromyne.de/Drives---Laufwerke-IDE-Drives-DVD-Writer-TEAC-CD-DVD-R-RW-Rewritable-Drive-DV-W50E-IDE-Brenner---Recorder---Writer-white.html

multumesc dar sa stii ca dupa poza pe care a pus-o pe anuntrespectivul vanzator ala nu este TEAC,Daca maresti poza si te uiti mai bine nu scrie Teac pe el,a pus o poza la misto in anunt.

Eu am cautat dupa cod TEAC DV-W50E si google imi spune ca arata altfel de genul:

http://ixbtlabs.com/articles2/teac50d-dual/index.html

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ghost89 said:

Te inteleg perfect numai ca lucrurile au mai evoluat in bine sau poate in rau.. ma refer la vremurile astea. E trist ca prea multi tineri sunt convinsi de altii ca streamingul e viitorul, cand de fapt NU AI NIMIC, iar pentru ce platesti (ABONAMENT)  calitate mediocra spre indoilenica..

si de aici si indiferenta producatorilor spre produse de inalta cailtate (adica lipsa concurentei pe partea asta de produse de piata - unitati de reproducere a sunetului, stocare a datelor, etc..

In alta ordine a ideilor, deschizand linkul pus de tine pe care il apreciez la fel, nu am inteles clar din recenzia aia dar mi se pare mie sau Teac acolo a incercat sa copie cumva Pioneer? Nu de altceva, sa stii ca si eu am avut si am un respect enorm pentru marca asta. Am "crescut" cu ea de mic, avand ocazia sa surubaresc cate unitati din alea destepte cu casete audio, ehe, cu, cautare de melodie; dar nu numai.. cu selectarea a celei de a 4-a sau a cata piesa o aveai inregistrata pe caseta, cu trapa care se deschida mecanic.. Exceptionale dispozitive audio pe vremea acea puse pe masini..

In fine, am fost nevoit cand am ales unitatile de scris BLURAY, intre Pioneer si LG. Cei mai multi au recomandat LG. Nu ca Pioneer nu ar face unitati bune in ziua de azi. Doar ca am avut de ales stiindu-le valabile.

Mai am o unitate portabila (direct din laptop prin USB si alt USB - sursa de 5V) tot LG tot cu capacitate de scriere bluray. La fel de multumit.

Tu ar trebui sa iei in considerare si faptul ca laserelor le mai scade in timp puterea de emisie [desigur pentru necunoscatori.. in zeci de mii de ore masurat.. ] numai ca trebuie sa te gandesti si la faptul ca din anii 2000 sau chiar inainte de asta aceste unitati au tot citit CDuri.. DVDuri.. si nu stii prin ce maini au trecut.. si sa cumperi o marca numai pentru ca stii tu ca si altii, te asigur.. e un pic risc de risipa bani..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, bimmer90f30 said:

 

Tu ar trebui sa iei in considerare si faptul ca laserelor le mai scade in timp puterea de emisie [desigur pentru necunoscatori.. in zeci de mii de ore masurat.. ] numai ca trebuie sa te gandesti si la faptul ca din anii 2000 sau chiar inainte de asta aceste unitati au tot citit CDuri.. DVDuri.. si nu stii prin ce maini au trecut.. si sa cumperi o marca numai pentru ca stii tu ca si altii, te asigur.. e un pic risc de risipa bani..

 

aici asa este,ai punctat bine.Am omis faptul ca in timp intr-adevar puterea fasciculului laser scade(se consuma) si nu mai e ca atunci cand e nou.

Dar tot prefer o unitate din asta veche pt ca pot selecta scrierea dvd-urilor cu 2x,ceea ce cu unitatile din ziua de azi nu ai cum sa faci asa ceva ca nu te lasa efectiv ,si nu tine de nici un soft ci de unitatea optica hardware.Aia conteaza atat.Daca aia nu permite,nu ai ce face.la unitatile din ziua de azi scrierea pleaca de la minim 8x.Mie imi trebuie ardere 2x,nu vreau mai mult.

unitatile astea vechi cu care scriai la 2x sint o COMOARA pt masini in general care au navigatia pe disc,sau melodii in format mp3 de aia iubesc eu Teacul ala.La fel dvd de navigatie il freaca si-l mesteca si pe ala si de abia il citeste....Masinile in general "iubesc" discurile scrise la viteze de melc,pt ca unitatile de citire ale lor sint foarte ciudate,ori din cauza faptului ca au lentila laserului obosita in timp,si daca le mai pui si un disc scris cu viteza mare,normal ca-l sare.Unitatile optice ale masinilor in general sint foarte foarte ciudate.Vor viteze foarte mici,asta stiu sigur.

Eu la e60 asta orice as face, cand si cand imi sare melodii mp3 la rand si discul pe care-l am este Verbatim e lacrima,nu are zgarieturi.,dar degeaba e verbatim daca unitatea in sine scrie cu erori.La viteze mari intotdeauna se scrie cu erori orice informatie.plus ca mai e un avantaj la scrierea 2x,informatia scrisa are stabilitate in timp.

Si apropo cineva dintr-un service de reparatii navigatii(nu dau numele) mi-a spus ca un disc care este scris corect fara eroare si la viteza mica, nu trebuie sa ingreuneze navigatia in sine,adica I-Drive-ul nu trebuie sa AGATe  si sa se blocheze cand si cand.trebuie sa fie totul fluent in meniu atunci cand dai de rotita.Ati observat si voi ca agata pana aceseaza discul atunci cand folosesti idrive-ul.De aia se si consuma laserul unitatilor  si duce la degradarea lor in timp,din cauza discurilor scrise la viteze mari si cu erori.

 

Cei care au avut si care au in continuare aceste unitati vechi si le pastreaza stiu ei mai bine de ce o fac,sunt oameni destepti

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic ciudat in faptul ca unitatile masinilor au viteza mica de citire. Ba chiar trebuie sa aiba viteza CAT mai mica de citire.

Iti explic in continuare de ce e asa.

Incep in prealabil cu o experienta personala, retine experienta.., pe vremea cand inca nu existau unitati CD instalate ci asa cum spuneam inca existau casete cu Dolbi, replay, cautare melodii pe caseta.. asta era cam maximum a ce se mai putea. Si nu sunau delic rau pentru vremurile acelea.. numai ca pe piata tocmai intrau unitatile walkman-CD player.. un lucru absolut exceptional.

Itit dai seama.. sa ai o pereche de casti si un CD player.. trecand de la un walkman clasic, cel mai performant avut a fost un Panasonic cu O BATERIE AA care putea trage de o caseta non-stop, ambele sensuri fara sa o intorci.., pe o parte si cealalta cam 8 ore, fara exagerare.. (o bijuterie tehnica a vremii) era tot cam un varf..  dar tot auzeai fasaitul ala in cap.. 😯

Ei bine, aparitia playerul CD portabil era deja din alta lume, pentru ca melodiile erau gasite sub o secunda.. iar intre melodii auzeai doar ce nu puteai din afara castilor... pentru ca intre piesele de pe CD era si este o liniste totala(!!).. deci perfectiunea audio in miscare!🎶🎶

Ce sa iti doresti mai mult decat sa ai asa ceva si in masina..??🤩🤩🤩

...Stii cat mi-am muncit creierii sa fac o asemenea unitate portabila sa o pun pe bord la o Dacia 1310!? Cred ca vreo 2 luni, incluzand si munca de a adapta un asemenea CD portabil (fara nici o memorie buffer, pentru ca asa au fost primele unitati scoase) ..sa il pui pe o tablita cu arcuri mari dar moi sub el, sa pre-intampine defocalizarea razei laser de pe suprafata de citire. Dar, mi-a reusit! Eram cel mai meserias pentru ca reusisem ceva ce altii probabil nici nu gandeau; muzica in masina la claritate in imaginabila pentru ca nu mai exista, iti dai seama, nici un zgomot de fond cum era cunoscut..

Asadar acest fenoment de pierdere a razei laser in focalizarea ei de pe suprafata unui disc fie el CD (care ar avea mai largi spatiile intre randuri fata de un DVD care este enorm de comprimat in materie de stocare 4.7GB comparat cu 700MB un CD. Mecanismul de focalizare fiind aproape acelasi, focalizarea tot aceiasi, prin 4 mici campuri eletromagnetice care tin o lupa de mici dimensiuni in suspensie (aer) prin care trece si se si intoarce de la disc raza intrerupta de golurile sau arderile facute candva pe suprafata sa. Exceptional.. atunci si si acum. Mecanism foarte simplu si foarte precis:doar o singura problema -socurile strazii si zgarieturile utilizatorului.. socurile strazii se rezolva prin viteza de citire cat mai mica.. pentru ca daca ar fi fost sa fi facut viteza de citire mare atunci si memoria buffer ar fi trebuit sa fie mare si atunci si costul e mare. Pe care noi il plateam.. iar nimeni nu vrea sa auda de cost si mai mare, mai ales ca nu il vezi unde e ascuns..

Acum ai inteles de ce unitatile par antice. Pentru ca sunt limitate de costuri si de ce nu fiabilitate. 

 

O sa iti arat aici cateva programe, cand am timp, pe care le folosesc si imi iese aboslut orice cu zero probleme. Urasc, ca si tine probabil, cand ard un CD sau DVD si nu este citit.. ca stiu ca trebuie sa il arunc. Asa ca am foarte putine nemultumiri pentru ca am avut grija sa aleg bine ce software folosesc in prealabil arderii sau prelucrarii spre ardere.

Si crede-ma ca am ars de la carti audio (voce) care nu au nevoie de mai mult de 48kbs pana la, desigur muzica 320kbs.. toate de ascultat in masina, fara problema.

Am uitat sa zic, si eu folosesc Verbatim de ani de zile. Cumparat tone de DVDuri acum peste 10 ani. Le pot citit si azi.. dar ma tem ca vor ceda.. si de aceea am trecut la ceva mai rezistent, sper.. : bluray. Reputatie buna. M-am increzut intr-un test facuta si urcat pe YT; da, incredibil pentru mine.

Nu, desigur citit ceva materiale si inainte. 

Nu mai stiu ce unitate IDE am in garaj.. am ceva cu priza audio, jack de 3.5mm; antica. Ma uit si raportez 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Asta cum ti se pare:

https://www.ebay.com/itm/Plextor-PX-891SAF-Plus-Duplication-Grade-DVD-CD-Burner-Drive-/303063216543

Parese ca inca are bune recenzii. Pana la urma vorbim de Plexor.

Sau si mai aproape, SH:

https://m.olx.ro/d/oferta/dvd-rw-plextor-profesional-px-716sa-8mb-IDfGFqH.html

E tot pe SATA.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.