Jump to content

Mașinile autonome sunt o minciună!


Romulus

Recommended Posts

La multi ani!!!

Să nu mi-o luați în nume de rău dar nu cred că vreunul dintre noi care suntem pe forum am vrea vreo mașină care merge singură (și aici nu mă refer la sistemele de siguranță care te ajută). Plus că eu personal nu m-aș încrede să mă las condus într-o mașină care e condusă de un calculator....

Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Conceptul nu e rau, insa e posibil sa nu se ajunga niciodata la asa ceva, cu adevarat.

Avem, in companie, un Ford Kuga, cu sistemul de parcare autonom. Intr-o zi cu soare, :), am testat acest sistem (in curtea Fordului). Merge perfect, acolo unde reperele sunt clare si da erori mari, acolo unde sunt neclare.

Concret, intre stive de containere cu inaltimea de 6 m, cu muchii perfecte a parcat fara probleme. In alta situatie, cu un gardut de 60 cm, borduri rotunjite, nu la 90 grade, daca nu aveam piciorul pe frana, o propteam in pubelele de gunoi. 

Concluzia: intr-o lume perfecta, poate, in lumea reala, nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa se ajunga la autonomie completa atunci cand or sa zboare - masinile, nu porcu' 😉

 

Nu sunt un sceptic doar ca nu vad sensul si chiar nu vad infrastructura..

Adica cum ar fi(?), o masina ce se conduce sigura foarte probabil niciodata nu va fi scoasa de pe strada si/sau de pe zona senzoriala (..adica infrastructura pentru care a fost conceput(a) sa o recunoasca..?

Nu mai zic ca cel putin toate tarile ... dezvoltate vor trebui sa isi ALINIEZE STANDARDELE. Iar asta dureaza muult timp.. si asta e doar ce intrevad in linii mari.

 

Si mai apoi, daca sa zicem Bulgaria nu este aliniata la standard, eu nu o sa pot ajunge in Bulgaria sa imi fac concediu!? Hmm, sa ma astepte sa platesc eu pentru conceptul asta..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Un exemplu concret legat de ce spune Romulus. Ai o masina autonoma care trebuie sa o ia ori la stanga ori la dreapta. In dreapta e o prapastie si in stanga 10 oameni. Care e decizia din punct de vedere etic pe care masina ar trebui sa o ia? Pe langa problema responsabilitatii si etica reprezinta un obstacol major cand vine vorba de autonomatizare. 

Link to comment
Share on other sites

In afara de chestia cu legislatia nu as lua de bun nimic din clipul lui Matt Watson. Da, schimbarea legislatiei e o problema mare pe termen mediu.

Dar gandind pe termen lung, atat legislatia, cat si celelalte se vor schimba. 
Masinile autonome sunt la inceput in prezent, dar probabil vor fi mainstream in 50 de ani. Tehnologia in sine e la inceput, inteligenta artificiala e la inceput. Cam cum au fost calculatoarele, sa nu zic in anii 50, dar hai in ‘80. 

Multi dintre noi nu vor mai prinde vremurile, insa, lasand timpul sa curga, lucrurile nu vor mai semăna cu ce vedem azi. 

Din cate retin, pe Tesla da, si camerele sunt o problema, dar cea mai mare provocare o reprezinta software-ul. Inca nu suntem acolo, dar cat sa mai dureze? 5-10-20 de ani. Doar timpul va spune, dar eu zic ca lumea se va schimba, iar masinile autonome vor fi si necesare in servicii ca Uber, Bolt, rent a car etc. 

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare socant sa existe oameni care sa-si doreasca asa ceva, in contextul in care, de multe decenii, avem transportul in comun. De ce ai vrea o masina PERSONALA, PROPRIETATE, dar pe care sa n-o conduci tu ? Imi vine in minte un singur argument. Ceva similar unei barci scumpe, care o lasi pe navigatie si intre timp faci altceva. Dar in cazul asta, tipul de transport nu se potriveste cu cel rutier, cel din urma nefiind pt a imbina activitati multimple si simultane. Pt asta exista trenuri, avioane, autobuze, metrouri etc. 

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca o sa avem masini autonome in vreo 10 ani. Puterea de procesare creste substantial de la o generatie de hardware la alta, AI-urile sunt doar in faza de inceput, si o sa existe cineva pana peste 10 ani care o sa puna la punct o solutie. 

Si da, probabil ca in vreo 20-30 de ani nu o sa mai fie multi care sa aiba in proprietate o masina. Poate o sa fie taxi-uri, poate o sa fie car sharing intre cateva familii, poate masina proprie pe care o pui la "produs" ca taxi cat n-o folosesti. Cine stie..

Link to comment
Share on other sites

PIMP, eu indraznesc sa te contrazic si sa spun ca ultima problema este de software.

Problema reala este de dimpotriva, de "hardware"..

E ca si cum ai spune ca mintea umana nu poate pune intr-un limbaj de programare specific toate situatiile posibil imaginate pentru protectia pasagerilor si a masinii?

Da, ar putea. Si asta foarte repede.

Problema reala este IMPLEMENTAREA pe infrastructura existenta cand efectiv nu sunt si nu pot fi facute alte strazi sa treaca prin aceleasi locuri unde stau oameni... sau poate ai tu vreo idee de echipare a strazilor existente pe mii si mii de km pe care sa circule si alte tipuri de masini, clasice.. pana la inlocuirea lor cu  cele autonome.. 

Te asigur ca copii copiilor copiilor tai vor fi bogati pe vecie daca vii cu ideea.

 

Cel mai simplu exemplu in dezbaterea software-hardware.. crezi ca pe partea de jocuri pe calculator sau consola  problema a fost si este ca nu puteau face jocurile suficient de complexe si/sau 3D si ochelari bla, bla, bla sau ca trebuia sa li se produca resursele pe placi grafice corepunzator de puternice ...care sa incapa in sloturile din calculatoarele existente!?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mgi said:

Eu cred ca o sa avem masini autonome in vreo 10 ani [...]

Posibil sa fie si azi, dar nu care sa circule pe strazi libere. Asta nici in 30 de ani. Nu spun ca e imposibil, dar legiferarea necesita timp si bani. Si nu suntem nici pe aproape nici cu AI, hardware, comunicatie, darmite cu legislatie.

Lucrez de multi ani in software, si desi AI s-a dezvoltat incredibil de mult, e inca la genunciul broastei (de fapt nici acolo) chiar daca unii considera ca e aproape de  SkyNet. Gandeste-te ca nu avem AI pertinent nici in lucrurile simple din PC-uri si telefoane. Darmite intr-un obiect asa complex ca o masina pe strada. 

Si inca noi ca omenire nu ne-am dat seama cum sa procedam clar si pertinent cu protectia datelor personale, pe care se bazeaza AI. Si aici suntem abia la inceput.

Imi place ca visam, dar nimic nu e asa de simplu. HP vinde acum cartuse fara protectie, pentru ca nu are cipuri sa puna in cartuse. Si AI-ul nu ne-a ajutat cu nimic inca la marea problema cu care ne confruntam de 2 ani: pandemia asta imputita.

Dar noi impuscam avioane cu masini autonome. Uitam ca problemele minore de zi cu zi nu sunt rezolvate.

 

Link to comment
Share on other sites

bimmer90f30, tu te contrazici si singur, ce sa mai discutam. Ai zis acelasi lucru: ca nu avem infrastructura existenta adaptata la condus autonom. Eu am zis ca nu avem inca softul, care sa "citeasca" fara niciun fel de problema infrastructura existenta. 

Ti-a confirmat si Romulus acelasi lucru, suntem abia la inceputuri cu AI. Normal ca in urmatorii ani, zeci de ani, o data cu progresul AI, o sa avem si progres in materie de hardware (senzori, camere etc). E cale lunga, dar masinile autonome vor deveni o realitate. 

Dupa cum s-a zis, se va schimba societatea, masinile personale nu vor mai fi o necesitate. Uber si Bolt autonome, cat si ride-sharing vor deveni transport in comun. Dar unul f bine pus la punct. Dar vobim de 50+ de ani. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Romulus said:

Si AI-ul nu ne-a ajutat cu nimic inca la marea problema cu care ne confruntam de 2 ani: pandemia asta imputita.

Dar noi impuscam avioane cu masini autonome. Uitam ca problemele minore de zi cu zi nu sunt rezolvate.

 

https://www.ibm.com/blogs/ibm-anz/supercomputing-a-covid-19-vaccine/

Si nu numai asta, dar calculatoarele au accelerat foarte mult progresul in medicina in ultimii ani. Incepand cu decodarea genomului si pana la cercetarile pentru medicamente.

Link to comment
Share on other sites

A descoperit deja! Vrea doar să mai crească hype-ul generalizat, să mai extindă puțin religia tesla și apoi ne spune cum. Și lansează tot atunci și țiglele solare cu eficiență 2000%, tesla semi cu range infinit, plimbări pe marte în loc de cinematograf cu 5 lei de persoană (dus-întors) etc. Așteptăm toate astea cu drag! Te iubim, așa de mult Bulon Prusk!

Și tesla gratis pentru fanii adevărați!!!! 😇

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.