Jump to content

Codare Interfata iD4 / iD5 / iD6


Recommended Posts

Salutare

Voiam sa clarific un lucru pentru care unora dintre voi li se pare foarte incert si anume codarea interfetelor id4 / id5 / id6

Personal prefer sa o fac cu E-Sys dar daca aveti BimmerCode sunt aceleasi valori. Trebuie sa stiti sa folositi E-Sys, sa va conectati la masina si sa faceti o codare FDL.

Pentru documentatie E-SYS accesati linkul :

https://mega.nz/folder/MmQ1EQiA#v5e1O_61DFjyOTNPVjTuWA

Daca deschidem NCD-ul dupa ce l-am citit

edit_fdl.jpg.b4fe57f9a0ea64c492767da254feaa6e.jpg

o sa trebuiasca sa cautam 2 parametrii si anume HMI_VERSION si HMI_ID_VERSION

HMI_VERSION cuprinde doar id4_plus_plus si id5 ca parametrii de codare

580252178_hmi_versionid5.jpg.13fb791be12b06c37bace64ed734011a.jpg

HMI_ID_VERSION cuprinde id4_plus_plus , id5 , id5_plus_plus, id6 si id6_plus_plus ca parametrii de codare

1815101445_hmi_id_versionid6_lite.jpg.40979fe3d79dbfc494feee937184103f.jpg

Putem sa ne jucam cum vrem cu ele si sa alegem orice. NU se strica nimic, doar ca pe ecranul navigatiei iD4 sau iD5/iD6 , in functie de ce alegeti, o sa va apara diferite interfete.

Trebuie sa avem in vedere ca sunt 3 tipuri de unitati si anume:

 

1. Unitate iD4 cu 2GB RAM si soft de iD4 (ca din fabrica)

2. Unitate iD4 cu 2GB RAM si soft de iD6 (numita iD4 la iD6)

3. Unitate iD5/6 cu 4GB RAM si soft de iD6 ( numita iD5 sau iD6) .

 

Sa stabilim ceva! Nu exista unitate iD5 sau unitate iD6!!!!! Exista doar unitate cu 2GB RAM sau cu 4GB RAM. Din codare o faci iD5 sau iD6.

Exemplu :

Am o unitate cu 4GB RAM pe care am codat-o sa arate interfata iD5. Sau am codat-o sa arata interfata iD6! ATAT!

Sau am o unitate cu 2GB RAM pe care am facut-o iD4 la iD6 si am codat-o iD5 sau iD6. Deci interfata iD5 sau iD6 se schimba din codare!

Unitatea cu 2GB RAM cu Interfata iD4 NU se poate schimba din codare in iD5 sau iD6! Aceea trebuie flash din iD4 la iD6.

Pentru unitatile cu 2GB RAM adica unitatile iD4 nativ avem doar HMI_VERSION = id4_plus_plus si HMI_ID_VERSION id4_plus_plus

id4.jpg.4c556dd47a4b6749f3f237ec3fe5c893.jpg

Pentru unitatile cu 4GB RAM avem urmatoarele codari:

 

Codam HMI_VERSION = id5 si HMI_ID_VERSION id4_plus_plus si avem

1244618191_hmi_id_versionid4_plus_plus-pic.jpg.cc438e46c53f2314638912f01103c827.jpg

Codam HMI_VERSION = id5 si HMI_ID_VERSION id5 si avem

hmi_id_version-id5.jpg.ff361d8bc14f018465eb73f7261ef427.jpg

Codam HMI_VERSION = id5 si HMI_ID_VERSION id5_plus_plus si avem

id5_plus_plus.jpg.3c4ee90c87b637708d2ede524140ae4b.jpg

Codam HMI_VERSION = id5 si HMI_ID_VERSION id6 si avem

id6.jpg.0df423c4905a490db055820b6ea2a120.jpg

Codam HMI_VERSION = id5 si HMI_ID_VERSION id6_lite si avem

id6_lite.jpg.28759c86709d539fa24dcda7a9a5bec6.jpg

Alte interfete nu exista pe unitatile cu 2GB / 4GB RAM iD4 / iD5 / iD6

Sper ca postul sa clarifice anumite intrebari.

  • Like 1
  • Love BMW 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Sper ca am nimerit unde trebuie cu intrebarea mea. Daca nu, scuze anticipat.

Tocmai am achizitionat un 3GT acum 2 ore si primul upgrade pe care as vrea sa-l fac, este legat de unitatea de navigatie. Momentan doar adun informatii deoarec masina m-a costat ceva mai mult decat am bugetat dar am considerat ca merita.

Asadar, la un version check, am gasit, daca inteleg eu bine, ca as avea NBT simplu. 

Ce imi trebuie pentru a avea CarPlay? (ideal ar fi si Android auto deoarece nu am iPhone, nu le suport. Sotia in schimb nu suporta android asa ca ea are iPhone)

1644499390017.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut.

In primul rand sa o stapanesti sanatos! 0 accidente!

Second, Unitatea ta este NBT si nu suporta CarPlay!

Pentru a avea carplay ai urmatoarele variante:

1. Cumparat o cutiuta chinezeasca MMI care suporta si CarPlay si android auto sa va impace pe amandoi.

2. Schimbata unitatea ta actuala NBT cu o unitate NBTevo. O sa ai CarPlay si Androis Screen Mirroring, nu android auto

Personal nu recomand cutiutele chinezesti! Dar in cazul tau cred ca este cea mai buna si ieftina varianta!

Spor

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DragosVl said:

Salut.

In primul rand sa o stapanesti sanatos! 0 accidente!

Second, Unitatea ta este NBT si nu suporta CarPlay!

Pentru a avea carplay ai urmatoarele variante:

1. Cumparat o cutiuta chinezeasca MMI care suporta si CarPlay si android auto sa va impace pe amandoi.

2. Schimbata unitatea ta actuala NBT cu o unitate NBTevo. O sa ai CarPlay si Androis Screen Mirroring, nu android auto

Personal nu recomand cutiutele chinezesti! Dar in cazul tau cred ca este cea mai buna si ieftina varianta!

Spor

Salut Dragos,

Iti multumesc si pentru urarile facute si pentru raspunsul prompt.

Sunt genul care prefera sa faca un mic sacrificiu de la bun inceput decat sa caut alternative de compromis pe care oricum le voi plati cel mai probabil dublu, candva. (drept dovada, bugetasem pentru masina maxim 16k dar am dat 17.250).

Asadar, imediat ce mai trag pe dreapta niste banuti, o sa cumpar un NBT Evo si urmarindu-ti postarile, cred ca esti si persoana pe care o voi contacta pentru a ma ajuta cu recomandarea unitatii potrivite, montaj si codare (eu sunt cam atehnic si decat sa ma scarpin unde nu ma mananca, mai bine platesc pe cineva care stie ce face)

 

Cu stima,
Bogdan

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

De ce nu le recomanzi Dragos? 

Parerile sunt impartite. Unii spun ca merg bine, altii ca merg prost: ( adica se deconecteaza in timpul convorbirii, are lag interfata, se mai blocheaza o data pe saptamana etc)

Personal nu am folosit, doar ce am auzit la prieteni care si-au pus. Nu vreau sa schimb nici o parere , nimanui, clar sunt mai ieftine decat un retrofit evo. Eu sunt unul dintre cei care, vreau pe masina hardware OEM. E o chestie psihologica, cred :).

Calitate, pret, sunt ok, doar ca nu sunt OEM. Daca nu ma  insel,  costa undeva la 250 euro cutiuta (MMI) pe internet,  iar la retrofit EVO, 250 euro e doar codare + carplay + montaj. Plus pretul unitatii.

Deci clar MMI castiga. Doar ca nu e OEM.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DragosVl said:

Parerile sunt impartite. Unii spun ca merg bine, altii ca merg prost: ( adica se deconecteaza in timpul convorbirii, are lag interfata, se mai blocheaza o data pe saptamana etc)

Personal nu am folosit, doar ce am auzit la prieteni care si-au pus. Nu vreau sa schimb nici o parere , nimanui, clar sunt mai ieftine decat un retrofit evo. Eu sunt unul dintre cei care, vreau pe masina hardware OEM. E o chestie psihologica, cred :).

Calitate, pret, sunt ok, doar ca nu sunt OEM. Daca nu ma  insel,  costa undeva la 250 euro cutiuta (MMI) pe internet,  iar la retrofit EVO, 250 euro e doar codare + carplay + montaj. Plus pretul unitatii.

Deci clar MMI castiga. Doar ca nu e OEM.

Am avut o cutiuta chinezeasca pe F36, Android Andream luata de pe AliExpress. Am folosit-o vreo saptamana si am vandut-o, nu m-am impacat cu ea.

Nu recomand. In primul rand, calitatea convorbirilor telefonice cu ea activata era naspa rau. Apoi, folosea portul AUX si era destul de limitata, practic daca o aveai conectata si ascultai muzica pe Carplay, nici nu observai daca primeai apeluri telefonice. Trebuia sa faci switch-ul in permanenta. Apoi, mergea destul de sluggish asa, cu resetari aleatorii etc. 

Am preferat sa dau vreo 1400eur si sa pun una OEM de care am fost super mega multumit. Am vandut masina ulterior relativ repede insa, deci nu prea a meritat investitia :))

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DragosVl said:

 

Schimbata unitatea ta actuala NBT cu o unitate NBTevo. O sa ai CarPlay si Androis Screen Mirroring, nu android auto

Salut. Pe ID4 cu 2GB Ram se poate coda Android Screen Mirroring fara a face flash la lD5 sau ID6?

 

Edited by aSD_91
Link to comment
Share on other sites

Am inteles..

Ca si idee, fiind client vechi aliexpress, când au apărut aceste mmi acum 3 ani de zile aprox, costau undeva la 650-750 lei, acum sunt duble la pret, ma oftic oarecum ca nu am luat atunci, vroiam pentru waze, însă la banii de acum nu se merita.

 

Ca si calitate pret, clar mmi primează in fata unui Evo, care este mult prea scump, iar lumea de obicei vrea sa folosească asta tocmai pentru hărți sau waze.. deci de aia zic ca nu se merita. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DragosVl said:

 

2. Schimbata unitatea ta actuala NBT cu o unitate NBTevo. O sa ai CarPlay si Androis Screen Mirroring, nu android auto.

 

Are vreo particularitate anume navigatia pe care ar trebui sa o achizitionez avand in vedere faptul ca masina are si HUD?

Ma refer la NBT evo, nu la cutiuta.

Multam fain.

Link to comment
Share on other sites

Da. O sa incerc sa explic mai jos toate variantele posibile:

Toate masinile cu NBT au TCB ( TCB - este modulul care se conecteaza la satelit si ia pozitia masinii pe navigatia NBT) (mai face multe alte lucruri dar vreau sa exemplific pe scurt!)

Toate masinile cu EVO au ATM (ATM este modulul asemanator cu TCB). Si ATM-ul se conecteaza la satelit si ia pozitia masinii pe navigatia EVO

Daca la o masina cu NBT, care are TCB, pui EVO, locatia se pierde pentru ca EVO nu se "pupa" cu TCB. Ca sa iti mearga locatia trebuie ca unitatea evo sa aiba mufa GPS (mufa fakra albastra) in care infigi o antena GPS.

===== Daca vrei sa pastrezi locatia pe navigatia OEM ========

Unitatile EVO , care au GPS sunt 2 mari si late!!!

1. Unitate EVO cu 2GB RAM de FXX aka iD4 pe care poti sa o flashuiesti la iD6 cu CarPlay full screen

2. Unitate EVO cu 4GB RAM de G3X aka iD5/iD6 pe care poti sa activezi carplay Full Screen

Toate unitatiile EVO cu 4GB RAM de FXX nu au mufa GPS!!! Poti sa retrofitezi o mufa gps pe ele fara probleme.

 

===== Daca NU vrei sa pastrezi locatia pe navigatia OEM ========

Poti sa pui un EVO 4GB Ram fara mufa GPS pe care poti sa activezi carplay Full Screen

 

Pe scurt. Poti sa cauti unitate cu 2GB sau 4GB Ram pe care sa activezi CarPlay.

Indiferent de unitate (cu muga GPS sau fara mufa GPS) locatia pe carplay o sa fie vizibila!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DragosVl said:

Da. O sa incerc sa explic mai jos toate variantele posibile:

Toate masinile cu NBT au TCB ( TCB - este modulul care se conecteaza la satelit si ia pozitia masinii pe navigatia NBT) (mai face multe alte lucruri dar vreau sa exemplific pe scurt!)

Toate masinile cu EVO au ATM (ATM este modulul asemanator cu TCB). Si ATM-ul se conecteaza la satelit si ia pozitia masinii pe navigatia EVO

Daca la o masina cu NBT, care are TCB, pui EVO, locatia se pierde pentru ca EVO nu se "pupa" cu TCB. Ca sa iti mearga locatia trebuie ca unitatea evo sa aiba mufa GPS (mufa fakra albastra) in care infigi o antena GPS.

===== Daca vrei sa pastrezi locatia pe navigatia OEM ========

Unitatile EVO , care au GPS sunt 2 mari si late!!!

1. Unitate EVO cu 2GB RAM de FXX aka iD4 pe care poti sa o flashuiesti la iD6 cu CarPlay full screen

2. Unitate EVO cu 4GB RAM de G3X aka iD5/iD6 pe care poti sa activezi carplay Full Screen

Toate unitatiile EVO cu 4GB RAM de FXX nu au mufa GPS!!! Poti sa retrofitezi o mufa gps pe ele fara probleme.

 

===== Daca NU vrei sa pastrezi locatia pe navigatia OEM ========

Poti sa pui un EVO 4GB Ram fara mufa GPS pe care poti sa activezi carplay Full Screen

 

Pe scurt. Poti sa cauti unitate cu 2GB sau 4GB Ram pe care sa activezi CarPlay.

Indiferent de unitate (cu muga GPS sau fara mufa GPS) locatia pe carplay o sa fie vizibila!

Multumesc mult, cea mai edificatoare explicatie care putea fi oferita. Totul este clar acum, ramane sa ma pun pe adunat bani 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bogdanmihaisavu said:

Multumesc mult, cea mai edificatoare explicatie care putea fi oferita. Totul este clar acum, ramane sa ma pun pe adunat bani 🙂

 

Mai am o intrebare, sper ca nu foarte stupida 🙂

Daca as face trecerea la NBT evo ID4, se schimba tot ansamblul (unitate plus display) sau pot pastra display-ul actual?

P.S 

Iertare pentru sumedenia de intrebari...

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista intrebari stupide. Poate doar raspunsuri stupide.

Poti pastra displayul actual, insa: monitorul tau merge pe 9v fiind monitor de NBT. Evo scoate 12V . Deci o sa ai nevoie de un cablu care sa transforme cei 12V pe care evo ii scoate , in 9V pe care monitorul tau actual ii suporta. De asemenea o sa mai ai nevoie de o antena wifi (recomand OEM si nu aftermarket) si atat. Idrive controllerul poate sa ramana. Se mapeaza doar butoanele, din codare sa corespunda la evo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, DragosVl said:

Nu cred ca exista intrebari stupide. Poate doar raspunsuri stupide.

Poti pastra displayul actual, insa: monitorul tau merge pe 9v fiind monitor de NBT. Evo scoate 12V . Deci o sa ai nevoie de un cablu care sa transforme cei 12V pe care evo ii scoate , in 9V pe care monitorul tau actual ii suporta. De asemenea o sa mai ai nevoie de o antena wifi (recomand OEM si nu aftermarket) si atat. Idrive controllerul poate sa ramana. Se mapeaza doar butoanele, din codare sa corespunda la evo.

Multumesc mult, asta imi mai restrange putin din aria de cautare si bineinteles si costul ar fi ceva mai mic.

Tinem legatura.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DragosVl said:

Toate masinile cu NBT au TCB ( TCB - este modulul care se conecteaza la satelit si ia pozitia masinii pe navigatia NBT) (mai face multe alte lucruri dar vreau sa exemplific pe scurt!)

TCB-urile chiar daca unele modele mai noi au port GPS nu este si nu a fost folosit niciodata ca sursa de semnal GPS pentru navigatie. Unitatile NBT au port GPS incorporat si antena GPS din masina este cablata la acest port si nu la TCB.

 

Deci problema de GPS la retrofitul de EVO intr-o masina cu TCB nu este cauzata de modulul TCB ci de faptul ca marea majoritate a unitatilor EVO nu au GPS incorporat. In acest caz se poate folosi un modul ATM sau un emulator de ATM.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, neo_andersson said:

TCB-urile chiar daca unele modele mai noi au port GPS nu este si nu a fost folosit niciodata ca sursa de semnal GPS pentru navigatie. Unitatile NBT au port GPS incorporat si antena GPS din masina este cablata la acest port si nu la TCB.

 

Deci problema de GPS la retrofitul de EVO intr-o masina cu TCB nu este cauzata de modulul TCB ci de faptul ca marea majoritate a unitatilor EVO nu au GPS incorporat. In acest caz se poate folosi un modul ATM sau un emulator de ATM.

Mai degraba emulator. Oricum nu am inteles niciodata cei care folosesc CarPlay , de ce ar mai folosi si navigatioa OEM? Pe afara ma roaga multi sa le dezactivez iconita de Navi. Dar suntem diferiti, asa ca trebuie sa ii impacam pe toti

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
1 minute ago, radon2412 said:

Flash de la iD4 la iD6 realizat cu succes. A durat putin procedura dar a ieșit foarte bine. + Antena Wireless OEM.

Foarte de încredere și priceput.

Multumesc Dragoș.

Multumesc si eu. Oricand!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, radon2412 said:

Flash de la iD4 la iD6 realizat cu succes. A durat putin procedura dar a ieșit foarte bine. + Antena Wireless OEM.

Foarte de încredere și priceput.

Multumesc Dragoș.

Pune cateva poze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.