Jump to content

Seria 3 e90 - întârziere în accelerație


Recommended Posts

Salut ! Detin un BMW seria 3 e90 163 cp motor m47,si pot sa spun Ca De ceva vreme tot incerc sa rezolv problema urmatoare si tot nu ii dau De Cap , masina are dpf si egr off din soft ,nu imi da fum decat foarte Putin dar masina are un lag exagerat la accelerate si e foarte enervant de exemplu sunt in treapta 3 dupa 3000 De ture trage ok dar Daca o las undeva la 1500 De ture si Apas acceleratia dureaza o vesnicie Pana face iar viteza . Va Rog mult sa ma ajutati cu cateva pareri Ca sincer  nu ma pricep foarte mult ,multumesc mult 😁

Link to comment
Share on other sites

Pana face iar viteza hai sa povestim putin...

In general, acest tip de probleme (ca cea ridicata de catre tine) cam irita pe forum. Adica ne prezinti un autoturism cu sisteme amputate "la care nu-i dai de cap" ...si noi ce-ar trebui sa facem ? Legal si etic ar fi sa pui sistemele inapoi in functiune dar stiu ca deja ma injuri cand citesti asta...

Nu iti tin morala, nu o sa te iau cu  "verde", eco, Planeta, mediu, sanatatea celorlalti, probabil sti deja lucrurile astea ....nu esti nici primul si nici ultimul cu DPF/EGR OFF dar trebuie sa intelegi ca dupa aceste amputari masina poate capata un mers imprevizibil si care uneori se poate rezolva, alteori nu (sau doar partial)

Referitor la problema ta, eu zic ca tu faci o usoara confuzie intre mers subturat si lag. Am acelasi model si motorizare si, daca intamplator "ma prinde" tr.3 la 1500 ture si viteza prea redusa, crede-ma ca nu rupe asfaltul. Inteleg ca ma situez sub turatia necesara dar uneori mi lene sa schimb in tr2 pt 500 ture asa ca accelerez bland sa ajung in zona 2000 si apoi da, ma lipeste de scaun daca ii dau talpa. Dorinta de forja pe sub-turatie = distrugerea cu succes a unui diesel.

Lag-ul e atunci cand desi ai viteza potrivita, ai turatie, ai ales si tr. potrivita si totusi masina sta pe ganduri cand o calci. 

............

- mai ai ceva activ pe evacuare ? Ok, DPF-ul a fost anulat (presupun ca si fizic) ...catalizator mai ai ? Toba mai ai ? Daca traseul evacuare e gol cap-coada, nu vei scapa de lag in veci.

- eu n-as fi anulat si EGR-ul. Aici deja lucrurile se complica.

- clapete in galeria admisie mai ai sau sunt anulate si alea ? (presupun ca sunt anulate ca sa fie treaba facuta "maxim")

- ai facut verificarile de baza gen  etanseitati admisie (inclusiv tubulatura si intercooler), circuite vacum, senzor MAP, etc ?

 

Edited by 13NCU
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Seria 3 e90 - întârziere în accelerație

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.