Jump to content

Probleme oglinda BMW G20


Driv3r

Recommended Posts

Salutare,

Sunt posesorul unui BMW G20 2019 si recent am gasit masina in garaj cu sticla oglinzii stanga fata inchisa la culoare si cu o multime de nervuri de culoare argintie (sunt asemeni unor firisoare prin care circula apa), mentionez ca nu pare lovita sau avariata si de asemenea suprafata sticlei nu prezinta zgarieturi sau deformatii.

Mentionez de asemenea totul este functional la ea, atat reglajul electric cat si unghiul mort, insa dat fiind culoarea ei si acele nervuri, vizibilitatea este aproape zero si se disting doar luminile farurilor masinilor din spate.

Are cineva ideea despre ce ar putea fi vorba si care ar putea fi costul inlocuirii?

Am atasat  o poza cu oglinda.

 

Multumesc!

IMG_3039.jpg

Edited by Driv3r
Link to comment
Share on other sites

    Acum se pare ca oglinda din partea dreapta (cea care ca aspect arata ok) nu mai poate fi reglata electric... s-a indreptat in jos cand am parcat cu spatele si asa a ramas, nu se mai poate regla si nu se mai pliaza la inchidere. Cea din stanga cu sticla defecta e ok din punct al vedere al reglajului.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Romulus said:

Presupun că mașina nu era în acel garaj din fotografie când s-a întâmplat evenimentul.

 

Masina a fost parcata vineri 2 ore in oraș dar la plecare nu erau probleme… într-adevăr sticla oglinzii stângi are joc, se mișcă destul de ușor însă ceea ce nu inteleg de ce începând de azi oglinda dreapta a înțepenit… cea stricata se pliază in continuare la închidere.

Edited by Driv3r
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zeronoo said:

Test...verifica totusi siguranta F68, merge interior lights pe usa pasager?

E vorba de siguranta F68

  EO0000010899

Din fericire oglinda dreapta și-a revenit singura. Coborasem sa văd verific luminile de pe usa când am văzut ca funcționează iar.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Driv3r said:

Din fericire oglinda dreapta și-a revenit singura. Coborasem sa văd verific luminile de pe usa când am văzut ca funcționează iar.

Ai putea veni să verifici te rog luminile de pe ușă și la mașina mea, ca nici acolo oglinda dreapta nu funcționează, iar tu ești sigur norocos. 🤪

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am reusit sa schimb oglinda, la reprezentanta BMW costa 3.000 lei fara manopera, la un service oarecare 2.100 lei cu tot cu manopera. Pretul mare vine din faptul ca oglinda este prevazuta cu auto-dimming.

Am achizitionat-o printr-un prieten care lucreaza la un magazin de piese. Oglinda a costat 1760 lei iar montajul s-a facut in 5 min.

Multumesc tuturor pt sfaturi!

PS: se pare ca solutia ar fi gravarea numerele de inmatriculare pt a nu a mai avea parte de asemenea surprize in viitor. 😀

Edited by Driv3r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/23/2022 at 6:30 PM, Romulus said:

Ai putea veni să verifici te rog luminile de pe ușă și la mașina mea, ca nici acolo oglinda dreapta nu funcționează, iar tu ești sigur norocos. 🤪

Salut,

Se pare ca la mine problema a revenit... oglinda dreapta nu se mai pliaza la inchidere auto, nu se mai aprinde ledul pt unghiul mort si nu se mai inclina la parcarea cu spatele... singurele lumini care mai merg la ea sunt cele de la semnalizare.

Tu ai reusit sa gasesti problema?

 

PS: Cineva mi-a recomandat sa incerc direct la dezmembrari... totusi eu tin sa cred ca e vorba de o siguranta totusi sau ceva legat de soft...

Edited by Driv3r
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Va salut, am si eu la g20 o problema mai ciudata la oglinda de la usa soferului, exact cum spune colegul de mai sus :"oglinda dreapta nu se mai pliaza la inchidere auto, nu se mai aprinde ledul pt unghiul mort si nu se mai inclina la parcarea cu spatele... singurele lumini care mai merg la ea sunt cele de la semnalizare." dar nu se manifesta tot timpul, isi revine si functioneaza perfect, cateodata nu se pliaza, cateodata ramane pliata. Aveti idee daca se poate face ceva sau ar trebui inlocuita ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 9/26/2023 at 2:14 PM, Claudius00 said:

Va salut, am si eu la g20 o problema mai ciudata la oglinda de la usa soferului, exact cum spune colegul de mai sus :"oglinda dreapta nu se mai pliaza la inchidere auto, nu se mai aprinde ledul pt unghiul mort si nu se mai inclina la parcarea cu spatele... singurele lumini care mai merg la ea sunt cele de la semnalizare." dar nu se manifesta tot timpul, isi revine si functioneaza perfect, cateodata nu se pliaza, cateodata ramane pliata. Aveti idee daca se poate face ceva sau ar trebui inlocuita ? 

Salut am si eu aceiasi problema la un g20 oglinda pe parte dreapta dar am duso la tester la un amic si imi da senzorul de temperatura indica o temperatura eronata scazuta si nu o mai alimenteaza cu curent nici eu nu stiu ce este de facut

Salutare grup am si eu un g20 si ca si altii din grup am o problema cu oglinda parte dr nu se mai pliaza nu mai merg functiile de niciun fel intr un cuvant nu se mai alimenteaza cu curent din ce am inteles la tester ar fi un senzor de temperatura in interiorul ei care da eroare temperatura foarte scazuta si ii bloceaza functiile ce ar fi de facut si daca ati avut cineva aceiasi problema si cu rezolvare!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Alex0502 said:

Salut am si eu aceiasi problema la un g20 oglinda pe parte dreapta dar am duso la tester la un amic si imi da senzorul de temperatura indica o temperatura eronata scazuta si nu o mai alimenteaza cu curent nici eu nu stiu ce este de facut

Salutare grup am si eu un g20 si ca si altii din grup am o problema cu oglinda parte dr nu se mai pliaza nu mai merg functiile de niciun fel intr un cuvant nu se mai alimenteaza cu curent din ce am inteles la tester ar fi un senzor de temperatura in interiorul ei care da eroare temperatura foarte scazuta si ii bloceaza functiile ce ar fi de facut si daca ati avut cineva aceiasi problema si cu rezolvare!

S-a inlocuit modulul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.