Jump to content

Fum albastru cand vrea ea - e90/320d/163cp/m47/2007


13NCU

Recommended Posts

Nikalai, masina NU se repara pe forum! Ea se repara in service si de catre oameni care au experienta!

 

Toti ti-am dat sugestii, lucruri ce trebuiesc verificate temeinic. Nu avem cum sa ne luam dupa ce spui tu aici... nu ai facut niciodata o diagnoza, sa ne dai niste coduri de eroare, niste masuratori etc.... absolut NIMIC! Doar POVESTI si PARERI PERSONALE! 

Omule, TU NU esti diagnoza, nici mecanic... cum nu suntem nici noi defapt. Este pt utima data cand eu iti mai zic asta... in loc sa faci discutii interminabile pe aici, mergi la cineva care are experienta!

 

Link to comment
Share on other sites

Dupa logica expusa extrem de precis de Dj Alex prin care dovedeste ca stie ce spune in scris si mai ales ca zice ca a tinut/avut un E90 350 000 km, ar fi doua variante:

Fie ne spune, sau mai bine spus, ii spune lui NCU unde sta mecanicul foarte bun la care poate NCU sa mearga si sa isi rezolve precis problema, fie schimba acea membrana care ar exista in filtru vortex..

(.. am un PCV de rezerva, pastrat pe raft in garaj. Cu ocazia asta, cand aud pentru prima oara ca ar exista o membrana in acel tip de filtru ... o sa ma pun sa il desfac complet, si chiar daca nu il mai pot pune la loc pe raft, ..cel de pe masina inca tine si nu e scara la cer sa fie inlocuit daca ma confrunt si eu cu problema fumului albastru.)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ Allexinno said:

Nikalai, masina NU se repara pe forum! Ea se repara in service si de catre oameni care au experienta!

 

Cine mai primeste asa ceva in service?  Masina e veche,are km multi,lipsesc piese din ea,conversie volan,ultima intrare e acum 15 ani cand a fost noua,nu mai are o piulita nedesfacuta..

Este foarte greu sa gasesti pe cineva care sa accepte sa repare asa ceva.

 

10 hours ago, DJ Allexinno said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, bimmer90f30 said:

Dupa logica expusa extrem de precis de Dj Alex prin care dovedeste ca stie ce spune in scris si mai ales ca zice ca a tinut/avut un E90 350 000 km, ar fi doua variante:

Fie ne spune, sau mai bine spus, ii spune lui NCU unde sta mecanicul foarte bun la care poate NCU sa mearga si sa isi rezolve precis problema, fie schimba acea membrana care ar exista in filtru vortex..

(.. am un PCV de rezerva, pastrat pe raft in garaj. Cu ocazia asta, cand aud pentru prima oara ca ar exista o membrana in acel tip de filtru ... o sa ma pun sa il desfac complet, si chiar daca nu il mai pot pune la loc pe raft, ..cel de pe masina inca tine si nu e scara la cer sa fie inlocuit daca ma confrunt si eu cu problema fumului albastru.)

Nu am avut E90, am avut E46 din 01/2005 cu motorul M47N, fix cel care a fost pus pe E90 pana sa fie schimbat cu N47.

Nu ma ocup cu mecanica, diagnoza sau nimic altceva din domeniul auto, insa, de-a lungul anilor am schimbat singur cu manutele mele, la masinile personale, capac culbutori, injectoare, codare injectoare, furtune vacuum, electrovalve, senzori map, maf, curatat galerii de admisie, schimbat EGR, schimbat ulei din cutiile automate cu resetare de adaptari, schimbat ulei diferential fata si spate, schimbat ulei cutie de transfer, schimbat codari baterii, schimbat tot interiorul, plafon, volan, codari, reparatii electronice la module etc etc si multe multe altele de care poate nu-mi aduc aminte acum.

Foarte important este ca diagnoza pe care mi-am facut-o singur m-a ajutat fenomenal de-a lungul anilor in a depisata cu rapiditate problemele si a le rezolva.

Iar acum sa revenim la Nicu...

Nu pot sa ii recomand un mecanic anume... pur si simplu ii recomand sa mearga la cineva sa-l ajute pt ca el insusi NU este o diagnoza auto! Sa nu uitam ca acum cateva saptamani zicea ca masina lui scoate sunete ca "nush ce de autobuz" si cand colo, avea bateria moarta si alternatorul ii facea ca-n gara. Cu cateva sapt inainte iar acuza tot felul de zgomote suspecte, mers neregulat, care probabil aveau tot legatura cu tensiunea electrica scazuta si sistemele electronice care sunt oprite automat atunci cand masina nu are curent suficient. Daca punea un tester, afla imediat...

Nu poti pune diagnoza pe forum gen dupa sunete ca de autobuz...

filtru-epurator-bmw-3-e90-vaico-v20-1797-075c2eeaef998ef2cd-0-0-0-0-0.jpg.ac0e50e472285be1e7f54e0a05ad1f88.jpgInkedUntitled_LI.jpg.e7eec853b0454bdf0706591d99eee3fb.jpg

In interior in locul incercuit se afla membrana de care vorbeam. Nu m-as complica sa schimb doar membrana... se schimba tot filtrul.. costa 150 lei gen.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ Allexinno said:

Nu am avut E90, am avut E46 din 01/2005 cu motorul M47N, fix cel care a fost pus pe E90 pana sa fie schimbat cu N47.

Nu ma ocup cu mecanica, diagnoza sau nimic altceva din domeniul auto, insa, de-a lungul anilor am schimbat singur cu manutele mele, la masinile personale, capac culbutori, injectoare, codare injectoare, furtune vacuum, electrovalve, senzori map, maf, curatat galerii de admisie, schimbat EGR, schimbat ulei din cutiile automate cu resetare de adaptari, schimbat ulei diferential fata si spate, schimbat ulei cutie de transfer, schimbat codari baterii, schimbat tot interiorul, plafon, volan, codari, reparatii electronice la module etc etc si multe multe altele de care poate nu-mi aduc aminte acum.

Foarte important este ca diagnoza pe care mi-am facut-o singur m-a ajutat fenomenal de-a lungul anilor in a depisata cu rapiditate problemele si a le rezolva.

Apreciez ca te-a stimulat replica mea putin care am incercat sa va apropii pe voi.

Imi permit inca sa iti mai judec actiunile (nu omul, sper sa retii.. cand ultima oara te-ai luat de o persoana si nu de subiect..) si sa inteleg cum ,adica cum se explica..., ca TU ai facut SUFICIENT DE MULTE care ar dovedi ca se pare ca.. NU AI AJUNS LA NICI UN MECANIC?? Dar, din nou asta e doar o presupunere a mea..

Totusi facand atatea la o masina fie ea si E46 dovedeste ca, ceva te-a facut sa nu ajungi la mecanic! Probabil ... simplicitatea operatiilor sau poate altceva..

Ai loc sa explici daca vrei, fata de NCU eventual..

Oricum, noi cam stim pe forum ca nu sunt mecanci ultra-recunoscuti pentru o problema ca a lui NCU, asa ca fie ramane sa afle, fie ramane pe contului lui cu sau fara diagnoza. Totusi diagnoza ma indoiesc ca fara cineva care SA INTERPRETEZE VALORI LIVE  nu va reusi sa afle mare lucru.

..Un fum albastru si faptul ca uleiul arde in consecinta NU prea tine de diagnoza, daca nu stai cu diagnoza sub cap, o visezi si vorbesti in somn eventual.. 🤭

 

Cat despre membrana, o sa vreau sa o pipai oricum. 🔦

 

Edited by bimmer90f30
Completarea ideii si gramatica
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, bimmer90f30 said:

Apreciez ca te-a stimulat replica mea putin care am incercat sa va apropii pe voi.

Imi permit inca sa iti mai judec actiunile (nu omul, sper sa retii.. cand ultima oara te-ai kuat de persoana si nu de subiect..) si sa inteleg cum ,adica cum se explica..., ca TU ai facut SUFICIENT DE MULTE incat dovedeste ca se pare ca NU AI AJUNS LA NICI UN MECANIC?? Dar, din nou asta e doar o presupunere a mea..

Totusi facand atatea la o masina fie ea si E46 dovedeste ca, ceva te-a facut sa nu ajungi la mecanic! Probabil ... simplicitatea operatiilor sau poate altceva..

Ai loc sa explici daca vrei, fata de NCU eventual..

Oricum, noi cam stim pe forum ca nu sunt mecanci ultra-recunoscuti pentru o problema ca a lui NCU, asa ca fie ramane sa afle, fie ramane pe contului lui cu sau fara diagnoza. Totusi diagnoza ma indoiesc ca fara cineva care SA INTERPRETEZE VALORI LIVE  nu va reusi sa afle mare lucru.

..Un fum albastru si faptul ca uleiul arde in consecinta NU prea tine de diagnoza, daca nu stai cu diagnoza sub cap, o visezi si vorbesti in somn eventual.. 🤭

 

Cat despre membrana, o sa vreau sa o pipai oricum. 🔦

 

Cateodata am impresia ca sunteti ca niste copii... si trebuie sa va explice lumea mot-a-mot orice!

Concluzii si sublinieri proaste:

1. Unde am afirmat ca NU am fost vreodata la mecanic???

2. I-am zis de N ori sa mearga la un mecanic priceput care are si diagnoza! Unde am zis sa isi interpreteze singur erorile? Diagnoza era sfat pt problemele electrice pe care le-a avut si nu numai!

3. Nu am spus ca toate operatiunile pe care le-am enumerat le-am facut doar la E46. Am facut si la E60, F10 etc.

Din 2007 de la primul BMW pana in ziua de azi, am fost de N ori in service-uri la mecanici specializati doar in BMW, care in decursul anilor mi-au devenit prieteni apropiati, oameni cu care discut des despre tot felul de probleme si de la care am invatat extraordinar de multe.

Ce am facut singur, am facut DIN PASIUNE, pentru ca am indemanare, am fost ajutat si am capatat destule cunostinte in toti acesti ani.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ Allexinno said:

Ce am facut singur, am facut DIN PASIUNE, pentru ca am indemanare, am fost ajutat si am capatat destule cunostinte in toti acesti ani.

Frumoasa dojana, nu am ce sa zic.

Si eu fac multe din pasiune. Din pasiunea de a intelege si puterea de a explica. 

Tocmai ca un om priceput ca tine foloseste un limbaj atat de lemn, nu te supara pe mine, inca iata ca te incrucisezi cu mine si cand ma "inviti" la o polemica imi spui direct ca nu stiu ce spun.

Pai tocmai spun ceva si chiar te invit sa cotrazici ceea CE SPUN pe subiectul cutare.. nu pe persoana.. Si aici am incheiat implicarea persoanelor!

..Pana atunci pentru mine tot limbaj de lemn e, pentru ca nu trimiti pe nimeni in nici o directie (prea) mai precisa ci una vaga! 

..Ce probleme electrice afli cu diagnoza!? Iti spune diagnoza ca trebuie sa schimbi neaparat senzorul acela? Nu. ..Iti spune ca acel senzor citeste niste valori. Iar tu ca user de diagnoza trebuie sa stii sa analizezi de ce acel senzor da valoarea aia, nu ca e neaparat stricat.           In cel mai bun caz, destul de rar iti spune ca unul din fire e deconectat de pe senzor sau ca unul din fire da la masa, ceea ce e cat se poate de rar!

 

..Adica cum vine, il pui pe NCU sa caute un mecanic bun in loc sa il dai tu...

 

Edited by bimmer90f30
Completarea ideii
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ Allexinno said:

.....

Iar acum sa revenim la Nicu...

Nu pot sa ii recomand un mecanic anume... pur si simplu ii recomand sa mearga la cineva sa-l ajute pt ca el insusi NU este o diagnoza auto! Sa nu uitam ca acum cateva saptamani zicea ca masina lui scoate sunete ca "nush ce de autobuz" si cand colo, avea bateria moarta si alternatorul ii facea ca-n gara. Cu cateva sapt inainte iar acuza tot felul de zgomote suspecte, mers neregulat, care probabil aveau tot legatura cu tensiunea electrica scazuta si sistemele electronice care sunt oprite automat atunci cand masina nu are curent suficient. Daca punea un tester, afla imediat...

Nu poti pune diagnoza pe forum gen dupa sunete ca de autobuz...

 

Am inteles din prima recomandarile "tale", iti multumesc frumos, iti mai multumesc inca o data frumos ca mi le-ai repetat, ok, NU VREAU SA LE APLIC pt ca nu le consider o solutie in cazul meu cu fumul albastru.

In rest as dori sa iti pastrezi parerile personale pt tine, pareri cu privire la persoana mea si la starea masinii mele.

In plus, nici nu te priveste unde imi repar masina, cum si cand. Am cerut niste sugestii, le-am primit de la mai multi colegi, le-am primit si de la tine, ok, multumesc, mai departe e treaba mea.

...eventual sa intru aici dupa rezolvare si sa spun ce a fost de vina si cum am remediat.

 

8 hours ago, gl01akg said:

13N.. sigur nu ai confundat povestea,cu U650 de la tara referitor la fum albastru?

 

Dragutu' de tine... Fix tu te-ai gasit ! In locul tau m-as ascunde pe undeva cand sunt multi moderatori prin zona... Si te rog nu-mi mai stresa contul cu pareri si materiale nesolicitate !

 

Bimmer - recunosc, m-ai surprins maxim ! Respect ! ✌️

......

Vroiam azi dar n-am apucat sa demontez filtrul epurator, eventual sa vad si eu membrana aia mult discutata. 

Edited by 13NCU
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eram dator acestui topic deschis de catre mine cu un raspuns...

Fum albastru cand vrea ea ? Inlocuit filtru epurator pe original si fenomenul n-a mai aparut. Nu stiu, am studiat filtrul demontat de pe masina, am pipait membrana, am cautat fisuri, eu n-am gasit nimic nepotrivit. Intr-adevar garnitura era cam plastificata dar cam atat. Bine ca am scapat cu atat. 

Deci functionez cu acelasi motor inca nedesfacut, e in mintile lui, am ramas cu "o gura de fum albastru" dimineata la prima cheie dar "se incadreaza".

 

PS - sa nu ma mai plimb aiurea pe forum, am zis ca imi scriu aici parerea....

Am remarcat drapelul Ukrainei alaturi de cel al Romaniei la deschiderea forumului.

Inteleg, e o moda acum sa fi "alaturi", si ne-am aflat noi romanii, cei mai dezbinati cetateni de pe planeta "sa fim alaturi".

Alaturi cu ce ! Cu Statul Ukraina ...sau cu amaratii aia ce fug din calea razboiului ?

....pe site nu apare vreo diferentiere. Cine reuseste sa fuga din calea razboiului ? Am vazut in primele zile in vamile din nordul Romaniei - mertane, bmw-uri, masini de top. Adica cine are bani. Amaratii se ascund cum pot prin beciurile blocurilor. Dar Romania e alaturi ! Alaturi de cine ? De Statul/tara Ukraina ...sau alaturi de amarati aia refugiati care nu doar tranziteaza Romania ci doar au plecat in lumea larga unde au vazut cu ochii ?

Poate ar fi bine-venit din partea admin sa bata clar in poarta forumului un punct de vedere. Ceva de genul - BMW forum sprijina/e alaturi de refugiatii din Ukraina. Nu drapele nationale.

Asta nu e razboiul nostru, e "al lor" ....se bat rușii intre ei pe niste granite dar Romania "e alaturi". Serios ? Deschideti o carte de istorie, alooo, generatia 90 si vedeti ce a facut Ukraina (ca si Stat) pt Romania. In afara ca a rupt din Romania teritorii, altceva nimic. 

Acum arboram tricolorul romanesc alaturi de cel al Ukrainei - ori astea sunt insemne NATIONALE ! STATALE ! Nici o legatura cu amaratii de rand care incearca sa-si salveze viata. Oricum, nu aia cu mertane si topuri care au parasit primii "corabia" ca sobolanii.

Eu unul refuz sa mai fac parte din acest forum (no, mare pierdere !)  atata timp cat nu exista o delimitare clara pe poarta forumului intre "drapel national" alaturat cu al Romaniei ...sau o adaugire acolo "alaturi de refugiati".

V-am salutat.

 

 

Edited by Romulus
acest text este scris de un adept al Kremlinului. Considerați-l drept criminal de război.
  • De acord! 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2022 at 6:53 PM, 13NCU said:

PS - sa nu ma mai plimb aiurea pe forum, am zis ca imi scriu aici parerea....

Am remarcat drapelul Ukrainei alaturi de cel al Romaniei la deschiderea forumului.

Inteleg, e o moda acum sa fi "alaturi",

Alaturi cu ce ! Cu Statul Ukraina ...sau cu amaratii aia ce fug din calea razboiului ?

....pe site nu apare vreo diferentiere. Cine reuseste sa fuga din calea razboiului ? Am vazut in primele zile in vamile din nordul Romaniei - mertane, bmw-uri, masini de top. Adica cine are bani. Amaratii se ascund cum pot prin beciurile blocurilor. Dar Romania e alaturi ! Alaturi de cine ?

De Statul/tara Ukraina ...sau alaturi de amarati aia refugiati care nu doar tranziteaza Romania ci doar au plecat in lumea larga unde au vazut cu ochii ?

Asta nu e razboiul nostru, e "al lor" ....se bat rușii intre ei pe niste granite dar Romania "e alaturi". Serios ? Deschideti o carte de istorie, alooo, generatia 90 si vedeti ce a facut Ukraina (ca si Stat) pt Romania. In afara ca a rupt din Romania teritorii, altceva nimic. 
 

Si eu, tot aici. Daca mi-o aparea postul... 

Mda, turma...

Lipsa de discernamant e moda perpetua a botilor conectati la propaganda oficiala.

Alaturi de criminalii globoashkenazi. Alaturi de jidobanderistii lui Kolomoisky. Statul Ucraina, similar statului Romania, e un stat capturat de criminali NATO & UE & WEF.

De razboi fug, in primul rand, votacii zelenskyeni. Nababii dospiti de sistem. Ca la noi. 

Ucraina practica un adevarat turism de razboi, externalizandu-si obligatiile fata de cetatenii ei. Fain, nu ? Sa-ti hraneasca, adape, imbrace si incalzeasca alti saraci (romanii), proprii cetateni. 

Exact. Dar prostii se simt bine semnalizandu-si virtutea naiva. 

Edited by Romulus
acest text este scris de un adept al Kremlinului. Considerați-l drept criminal de război.
Link to comment
Share on other sites

@13NCU și @Old Guy au 1 lună posturi moderate și o săptămână ban pe forum pentru posturile de mai sus. Următoarele comentarii vor aduce ban definitiv. Recomandarea mea este, deși dreptul la opinie e garantat de constituție, acesta NU poate fi exprimat oriunde. Aici pe bmwclub.ro îmi rezerv 100% opinia editorială și aici nu au ce căuta așa specimene. Le recomand, sputnik.ru.

 

Desigur posturile vor fi șterse.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Old Guy said:

Alaturi de criminalii globoashkenazi. Alaturi de jidobanderistii lui Kolomoisky. Statul Ucraina, similar statului Romania, e un stat capturat de criminali NATO & UE & WEF.

A fost o vreme când am crezut că specimenul acesta @Old Guy este rațional. Speranțe deșarte, e irecuperabil pierdut. Aparent e la fel de cu probleme și delirant ca și putin însuși. Sau doar plătit de el. Sau ambele. Suspectez ca după o lună, va urma în scurt timp un ban definitiv și ștergerea oricărei urme pe bmwclub.ro. La fel și @13NCU.

 

Am lăsat vomele celor doi colorate gri deschis ca să rămână pentru toți cei care vor să citească.

 

Link to comment
Share on other sites

Oameni mor și debilii ăștia doi încă ling în fund pe crăcănel.

Topic închis. Voi șterge toate posturile debililor oricum.

 

On 3/16/2022 at 6:53 PM, 13NCU said:

Eu unul refuz sa mai fac parte din acest forum (no, mare pierdere !)  atata timp cat nu exista o delimitare clara pe poarta forumului intre "drapel national" alaturat cu al Romaniei ...sau o adaugire acolo "alaturi de refugiati".

Drum bun! Călătorie sprâncenată. Să ne trimiți o carte poștală când speli pe jos la Kremlin!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.