Jump to content

achizitionare parbriz original e60


ghost89

Recommended Posts

buna seara

Doresc sa cumpar si eu un parbriz de e60.dar as vrea sa-l gasesc pe original sa scrie bmw pe el,mai ales ca restul geamurilor +luneta le am toate cu stanta bmw.parbrizul care mi s-a spart scrie parca Nordglass pe el.Am gasit pe olx un parbriz de e60  se cheama Pilkington.Nici nu am auzit de astia,si nici de Nordglass

As avea si eu 2 intrebari si v-s ruga daca se poate sa-mi raspundeti:

1.Am vazut ca pe olx se vand tot felul de marci parbrize de e60,unele  de LCI.Eu daca am parbriz NFL pot sa pun de LCI sau nu?

2.Sint obsedat totusi sa pun si parbrizul original dar nu stiu codul cu care incepe si cat ar costa unul nou.Tot ce stiu este ca la bmw toate codurile incep cu cifra 6 1...... si nu mai stiu restul.Sunt curios doar ca fapt divers cat ar costa unul nou pe original

Am gasit unul pe original  sh cum imi place mie dar sunt la 400 km distanta de el,prin curier nu se trimite asa ceva,nu trimite nimeni si plus de asta multe guri rele imi spun ca parbrizele din dezmembrari sunt coapte toate si cand le dai jos la prima pietricica se fac franjuri.Chiar asa o fi?Ma gandesc totusi ca daca scrie bmw pe ele sunt tratate altfel fata de alte branduri si sunt mai rezistente.

Link to comment
Share on other sites

Cauta un dealer bmw si spune-le ca iti crapa maseaua dupa un geam cu santa BMW si probabil cand or auzi ca esti dispus sa platesti regeste.

Numai acolo se trimit geamuri cu stampila bmw..

 

A, unul nou pe original costa mult. Si nu exagerez, ca e tarziu.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca alea cu HuD costa de strigi hotii...Am inteles

Si totusi mai aveam o nelamurire,chiar sunt atat de coapte alea din dezmembrari  de la prima pietricica se fac praf cum vehiculeaza gurile rele?

ca mai mult de 4-500 lei max nu sint dispus sa dau pe un parbriz la o masina asa veche.taica-miu m-a indemant sa ma uit de unul nou,dar nu o sa cumpar niciodata unul nou ca n-am de ce.Eram doar curios cam cat ar costa unul OE atata tot.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca eu sint ala care ar pune unul sh OE daca l-ar gasi mai aproape in loc de nordglass .Am si specificat in postul nr.1  ca am si  gasit unul original pe care scrie bmw si nu e crapat sau zgariat,dar din pacate e la 400km distanta de mine.Nu sint indeajuns de nebun sa fac 800km pt un parbriz,dar avand in vedere ca scrie bmw pe el, inca contemplez 🙂 

Mereu lucrurile pe care mi le doresc sint la mare distanta de mine....

 

raspundeti mi va rog si la intrebarea nr.1...pot monta parbriz de LCi pe NFL?Difera cu ceva sau sint acelasi drac

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Shep86 said:

La mine pe OE costa 1600 de lei, si e cu :
Windshield with grey wedge
Lane departure warning
Driving Assistant
Head-up display
Road sign detection

rain senso

aaaaaaaaa......pei eu caut normal  fara HuD si alte nebunii.Deci nou ar trebui sa fie sub 1000 lei ce caut eu,daca costa 1600 asta al tau cu de toate.Ma si miram 2000 lei mult prea mult pt o vechitura de masina.

Eu l-am gasit la 2-300 lei  pe original la dezmembrari,dar e la capatul lumii de mine...Cu motorina pe care o consum in 800 km nu prea se merita...

 

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Toate au doar ca se acopera inainte de montare, vinul la vedere e optiune (obligatorie in anumite tari)

3 hours ago, ghost89 said:

Am gasit pe olx un parbriz de e60  se cheama Pilkington.Nici nu am auzit de astia,

Pe E60 original e Pilkington si Saint Gobain, depinde de an...ambele sunt foarte bune

Link to comment
Share on other sites

Nu e teapa.

Splintex am avut eu heliomat montat de fostul proprietar. După am pus pilkington original pe Casco, 1500 lei aprox a fost.

Iar vara trecută l am schimbat deoarece era fisurat rău si am pus ceva No name probabil aftermarket cu 350-400 lei, in care am garanție pe viața. Adică am garanție de baza 2 ani in care daca mi se fisureaza din orice fel de motiv sau orice lovitura de piatra cat de mica, mi l schimba pe garanție si plătesc doar manopera acestuia după care am din nou garanție 2 ani la parbrizul nou pus, a fost ceva serviciu premium ca era varianta si la 250 lei fără garanție de niciun fel la fisuri/lovituri. 
 

initial am vrut sa pun tot heliomat de la pilkington si era vreo 800 lei, însă cei de la pilkington au zis la momentul ala ca nu au pe stock si nu știu când aduc.

 

iar un parbriz pilkington normal la momentul ala pe cod ds origine era 500 lei la ei la reprezentanta pilkington din Timisoara.

 

Prețurile alea nu își au rostul când in aceeași zi poți sa iei o piatra si sa ti iei la revedere de la el, dar… tu stii. 
 

Îți recomand heliomat pentru ca e extraordinar si ziua si chiar si noaptea, nu te deranjează luminile de la faruri la fel de rău, iar de soare nu mai zic, chiar își face treaba. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ghost89 said:

Acum pe internet vad ca exsista si Pilkington  cu stanta BMW,stiam ca doar Splintexul are sigla BMW.

De mult sunt (pardon, erau populari..) pe piata parbrize Pilkington cu stanta BMW. Chiar de foarte mult timp. De atat de mult timp ca bmw nu mai are contract cu ei. Nu mai zic ca am mai zis-o.. pentru ca china a stricat toata treaba tot in timp .. or pentru ca Pilkington a inceput sa dea buleala  adica sa faca parbroze din ce in ce mai proaste... ori pentru ca bmw a decis sa puna parbrize din ce in ce mai subtiri (va aduceti aminte topicul, nu?)...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Alexandru' said:

Sa-i certi pe astia de la BMW ca pun geamuri de la fuyao.

este clar,inca o data mi se confirma faptul ca bmw nu mai doreste sa faca lucruri de calitate si trainice.Nu mai fac lucruri sa tina o vesnicie ca in trecut.Trebuie sa traisca ca altfel nu mai au vanzari daca fac masinile ca in trecut.Daca au ajuns sa colaboreze cu chinezii,iti dai seama 🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.