Jump to content

F1 2022 - cel de-al 73-lea sezon


ckh

Recommended Posts

@WIN60 vezi ca pe F1 TV te poti uita si in reluare, cand doresti tu

Da, e o diferenta mica inca intre Verstappent si Leclerc, sau mai bine zis invers. Desi e preferatul meu, monegasquel imi da emotii cand vine vorba de street circuits. Si in FP2 dupa ce a stabilit cel mai bun timp, a dat-o de gard… 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Probabil ca sezonul 2022 al Formulei 1 va arata daca Mick Schumacher are stofa de viitor campion (ca tatal sau), sau daca este sortit unei cariere de pilot de pluton (ca unchiul sau).

Haas a inceput sezonul cu un monopost cu potential rezonabil, chiar daca nu emite pretentii de podium. In plus, a scapat de rus, pe care l-a inlocuit cu Kevin Magnussen, un pilot mai experimentat.

Schumacher are deja 23 de ani si este timpul sa confirme - fie intr-o directie, fie in alta. Prima jumatate a sezonului va fi probabil de acomodare. Dar, in a doua parte, va trebui sa il intreaca in mod net si constant pe Magnussen, daca tinteste la un viitor de glorie in Formula 1.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Nu m am trezit sa vad cursa, in afara de formula 1 tv, unde as putea sa vad cursa?? Am văzut ca pe looksport si orange sport vor sa o de a la 23:45 ceea ce este târziu pentru mine, iar la Look sport 4K am văzut ca ar da o la 20:00, dar nu am deblocat canalul. 
 

As suna la relatii clienti orange sa mi activez si 4K urile, dar in caz de exista alta varianta astept sa imi spune ti. Multumesc ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/5/2022 at 3:47 PM, FiveThreeFive said:

Probabil ca sezonul 2022 al Formulei 1 va arata daca Mick Schumacher are stofa de viitor campion (ca tatal sau), sau daca este sortit unei cariere de pilot de pluton (ca unchiul sau).

Haas a inceput sezonul cu un monopost cu potential rezonabil, chiar daca nu emite pretentii de podium. In plus, a scapat de rus, pe care l-a inlocuit cu Kevin Magnussen, un pilot mai experimentat.

Schumacher are deja 23 de ani si este timpul sa confirme - fie intr-o directie, fie in alta. Prima jumatate a sezonului va fi probabil de acomodare. Dar, in a doua parte, va trebui sa il intreaca in mod net si constant pe Magnussen, daca tinteste la un viitor de glorie in Formula 1.

I-au prelungit contracul la Sainz pana in 2024, Charles sigur nu pleaca prea curand de la Ferrari... deci nu stiu ce sa zic cu Mick, pana acum are performante below average.

 

Urmeaza prima cursa e sprint pe anul asta. Imi plac sprinturile, ai in fiecare zi la ce sa te uiti.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

se vede din ce in ce mai mult inflienta Libery in imaginea/transparenta F1 dar si gestionarea curselor pentru ceva mai mult spectacol

este pacat ca Ferrari nu sunt capabili sa fie concisi si eficienti in strategie si sunt departe de RedBull, dar per total curse frumoase
vad ca anuntau sanse de ploaie azi si duminica, asa ca sunt sanse iar de un weekend palpitant...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

S-a rupt lantul iubirii la Red Bull:

 

 

Quote

 

Conversația radio pe axa Red Bull - Max Verstappen - Sergio Perez

  • Red Bull: „Checo, Max te va lăsa să treci”
  • Perez: „La naiba. Mulțumesc pentru asta băieți. Mulțumesc”
  • Red Bull: „Max, lasă-l pe Checo să treacă. Max, ce s-a întâmplat?”
  • Verstappen: „V-am spus deja de vara trecută, nu mai îmi cereți niciodată asta! Suntem clari? V-am spus motivele mele și le susțin”
  • Red Bull: „Ne pare rău pentru asta, Checo”.
  • Perez: „Asta arată cine este al cu advărat”

 

Link to comment
Share on other sites

Vazut, pacat de Checo, merita si el atat. Sper sa nu-l mai ajute pe Max, sa plece de la echipa si RB sa piarda iar 6-7 ani in gasirea unui coleg bun pt Max, timp in care sa castige si Ferrari campionatul 😄 

 

Edit: mi-a fost dor de un weekend de genul in F1, cu atatea rasturnari de situatie si evenimente interesante, atat la quali, cat si la sprint si cursa in sine.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Da, a fost un weekend interesant, cum de mult nu a mai fost.

 

Am mai citit si cica motivul pentru care Verstappen a refuzat sa-l ajute pe Perez e legat de cursa din Monaco, cand Perez a cauzat steagurile rosii in calificari prin accidentul sau, iar Verstappen nu a putut scoate un timp mai bun. Apoi Perez a castigat cursa. Se pare ca Verstappen isi dorea acea victorie, dupa ce nu urcase pana atunci niciodata pe podium la Monaco.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu nu a vrut,a mers cumva pe sistemul eu sunt cel mai bun eu va zic ce faceti nu imi spuneti voi mie as zice ca "i s-a urcat la cap/ sau e imbatat de succes"  , apoi a gasit si ceva justificare 🙂 . Daca nu ma insel si in cursa de sprint Perez intrebase daca poate trece el in fata.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Fac o mica corectie, Verstappen a castigat la Monaco in 2021. Am scris ca nu ar fi urcat pe podium pana anul asta si clar nu e adevarat.

 

Altfel, intr-adevar pare ca i s-a urcat la cap, o fi el campion, dar e campion fiindca o intreaga echipa de oameni i-a oferit tot ce trebuie, inclusiv o strategie buna. Asa ca atunci cand aceeasi echipa iti cere ceva, poate e bine sa mai si asculti. Totusi la fel de adevarat e ca nu am de unde sa stiu cum e sa fii pilot de F1 😅

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alex230ro said:

Pur si simplu nu a vrut,a mers cumva pe sistemul eu sunt cel mai bun eu va zic ce faceti nu imi spuneti voi mie as zice ca "i s-a urcat la cap/ sau e imbatat de succes"  , apoi a gasit si ceva justificare 🙂 . Daca nu ma insel si in cursa de sprint Perez intrebase daca poate trece el in fata.

Nu i s-a urcat la cap. Exact la fel a fscut si cand era la torro rosso cu sainz. I s-a spus sa-l lase si el a spus clar nu. Avea vreo maxim 8 curse pe atunci

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.