Jump to content

Recomandari anvelope vara (245 45 R18)


claudiu1892

Recommended Posts

12 minutes ago, VladE46 said:

Din lista ta, as merge pe Michelin sau GY.

Sfat: uita-te si la GY Eagle F1 Asymmetric 5, 3-ul e deja un model destul de vechi(deja s-a lansat Asymmetric 6). Eu am Asymmetric 5-ul de cativa ani(asta ar fi a 3-a vara) si sunt de departe cele mai bune anvelope de vara pe care le-am avut(dintre Pirelli(diferite modele), Dunlop si alte modele de GY, ba chiar si un Khumo).

Cand achizitionez anvelope, ma uit sa fie si un model mai nou, care sa se mai fabrice inca 3-4 ani, in cazul in care tai una din ele, sa o gasesc de cumparat noua.

Stiu, am cautat, dar nu am gasit Assymmetric 5 pe dimensiunile mele, varianta RFT in Romania :)). Poate inca nu e sezonul.

Link to comment
Share on other sites

Just now, claudiu1892 said:

Stiu, am cautat, dar nu am gasit Assymmetric 5 pe dimensiunile mele, varianta RFT in Romania :)). Poate inca nu e sezonul.

Mai asteapta un pic, de obicei de pe la mijlocul lui Februarie, inceput de Martie incep sa reapara anvelopele de vara in stoc dar sa si apara promotii. Dunlop, Pirelli, Michelin si GY au avut promotii atat la anvelope de vara cat si la cele de iarna, in ultimii 3 ani, la inceput de sezon. Prin promotii, ma refer la diferite vouchere sau chiar cashback de diferite valori(50-250 RON, in functie de marimea anvelopelor cumparate). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VladE46 said:

Mai asteapta un pic, de obicei de pe la mijlocul lui Februarie, inceput de Martie incep sa reapara anvelopele de vara in stoc dar sa si apara promotii. Dunlop, Pirelli, Michelin si GY au avut promotii atat la anvelope de vara cat si la cele de iarna, in ultimii 3 ani, la inceput de sezon. Prin promotii, ma refer la diferite vouchere sau chiar cashback de diferite valori(50-250 RON, in functie de marimea anvelopelor cumparate). 

Da. Mai astept vreo 2 saptamani, daca nu apar, o sa aleg intre Assymetric 3 si Pilot Sport 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nici eu nu am gasit Assymmetric 5 RTF, desi am intrebat la importator. Am avut Assymmetric 3 normale pe masina anterioara...foarte ok.

F30-ul meu a venit cu Bridgestone din fabrica, de care am fost multumit ca aderenta si uzura. As fi tentat sa incerc noile Potenza Sport, dar online gasesc doar normale, nu RTF.

Spunea cineva anterior de anvelope cu 66 decibeli...as fi foarte curios despre ce model vorbeste, eu RTF mai jos de 69 nu am vazut pe piata....

Link to comment
Share on other sites

Eu am ramas la GY F1 Assymetric 3 * RFT. M-am documentat si pare cea mai buna alegere, si dpdv calitate-pret, si dpdv al nivelului de zgomot, comfort(conform feedbackului de pe forumuri din afara), uzura etc.

Intrucat drum la munte nu mai fac pana prin aprilie-mai, o sa le montez chiar saptamana viitoare. Daca da vreo ninsoare prin martie, aia e :))

Revin cu detalii.

PS: Eu ce am gasit cu 66 decibeli, nu erau BMW Approved (nu aveau steaua ca marcaj)

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu am sa mai cumpar Goodyear deloc. Absolut toate Googyear-urile pe care le-am avut au facut galme... si toate au fost cumparate noi. Poate am fost eu ghinionist dar mi se par foarte sensibile la acest capitol. Ca si aderenta, raspuns ori stabilitate, nu am avut ce sa le reprosez... atat cat le-am avut pe masina.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJ Allexinno said:

Eu unul nu am sa mai cumpar Goodyear deloc. Absolut toate Googyear-urile pe care le-am avut au facut galme... si toate au fost cumparate noi. Poate am fost eu ghinionist dar mi se par foarte sensibile la acest capitol. Ca si aderenta, raspuns ori stabilitate, nu am avut ce sa le reprosez... atat cat le-am avut pe masina.

Probabil ca nu esti tu ghinionist, ci peretele anvelopelor GY e mai moale decat la celelalte. Daca ai si talonul mic cresc considerabil sansele.

La F36 aveam GY Assymetric 2 255 35 19 spate si 225 40 19 fata si unul a facut galma chiar in ziua in care mergeam catre vulcanizare sa le schimb (erau destul de uzate).

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Probabil trebuie sa cumparati xl,cu pereti intariti..galmele alea se fac daca dai tare in gropi,se rup panzele pe interior sau exterior,,depinde cit de tare o izbesti in borduri.

 

galmele alea nu apar din senin pe cauciuc,doar daca se rupe tesatura de panza de pe talon.

Link to comment
Share on other sites

Frica asta de anvelopa nu indeajuns de rezistenta o am la Continental.

Aveam niste 225/45 sport contact 5...cred. Era ultima generatie de sport contact, in 2015.

 

Am luat o groapa, mai mica decat alte cateva sute anterioare, groapa despre care am uitat in secunda 2. Cand am coborat din masina am ramas socat ca am galma.

1000 de km aveam.

 

La alte cateva mii de km, alta groapa, la fel, mai mica decat alte cateva sute anterioare si culmea, am distrus o anvelopa spate.

De atunci numai vreau sa aud de Continental decat la juma de pret.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2022 at 9:25 PM, edit said:

Frica asta de anvelopa nu indeajuns de rezistenta o am la Continental.

Aveam niste 225/45 sport contact 5...cred. Era ultima generatie de sport contact, in 2015.

 

Am luat o groapa, mai mica decat alte cateva sute anterioare, groapa despre care am uitat in secunda 2. Cand am coborat din masina am ramas socat ca am galma.

1000 de km aveam.

 

La alte cateva mii de km, alta groapa, la fel, mai mica decat alte cateva sute anterioare si culmea, am distrus o anvelopa spate.

De atunci numai vreau sa aud de Continental decat la juma de pret.

 

@edit povestea ta, o stiu de pe alt topic, m-a facut sa fiu reticent la Sport Contact 5, desi in mod evident nu are relevanta statistica...

Nu cred ca sunt diferente foarte mari intre anvelope/branduri, conteaza mai mult dinamica incidentului cu groapa si dimensiunea. Acum niste ani, cu Good Year Assymmetric 3, 225 50 17 normale dar cred ca XL, am luat spre Giurgiu, la viteza f mare o groapa incat mi-am indoit janta pe interior, insa anvelopa a fost ok. Cineva mai sus a avut alta experienta....poate a avut talon mai mic, poate masina mai grea, poate groapa era mai mare.

Cu masina sotiei am stricat un Michelin, dand cu spatele, doar ca peretele anvelopei s-a frecat de buza asfatului si a aparut o galma. Deci o conjuntura nefericita, nu musai o anvelopa proasta.

Mi-as lua Continental Premium Contact, dar nu am gasit SSR pe ce-mi trebuie mie 😞 ...oricum multe magazine au stocuri vechi, 2020 din ce mi-au spus la telefon...probabil lumea a mers mai putin cu masina in pandemie si vanzarile au fost mai slabe.

 

Link to comment
Share on other sites

Stiu tarabostes, ai dreptate in fiecare cuvant pe care l-ai scris.

Ce pot eu sa mai adaug este ca in peste juma de mil de km de soferie, alea doua sunt singurele anvelope pe care le-am stricat prin gropi si slava domnului, am dat prin destule gropi, ca doar nu-s destept :)))

 

Am dat chiar cu un primacy 3 de 245/40 intr-o groapa in care efectiv asteptam sa se aprinda senzorul. Aveam inima in gat si chiar am ramas socat ca a rezistat anvelopa. Ma asteptam sa se fi rupt tot la masina, nu doar anvelopa.

Fiecare cu intamplarile lui.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Toate bune dar, dupa cateva telefoane date pe la furnizori situatia cu stocurile reale pe runflat e cam asa:

- Bridgestone Poteza S001 BMW, 2021 cu livrare in 2 saptamani (ce am acum pe masina)

- Pirelli P7 au pe stoc

- Continental..doar Sport  5

- Michelin doar Prymacy 4 si 3

- Good Year doar Assymmetric 3, 2020..nimic mai nou

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bai, penale sunt Turanza T005.

Le-am pus azi pe masina ca a venit vara.

Nu stiu de cate ori am verificat geamurile daca sunt inchise bine...atat de tare fosnesc anvelopele alea.

Sa nu va luati vreodata asa ceva

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2022 at 12:23 PM, edit said:

Da, cele originale.

Tu tot T005 ai?

Multa lume se plange de Turanza...nu stiam ca vine ca echipare de fabrica la BMW. Masina mea a venit cu Potenza, de care eu am fost multumit, ca aderenta si stabilitate cel putin.

 

Pana la urma am comandat Good Year Assymmetric 3... Assym 5 si nici recent lansatul Assym 6 nu vin RTF deocamdata si nici Premium Contact 6 de la Conti.

Link to comment
Share on other sites

asa vin in echiparea originala , nu stiu de ce spui ca sunt zgomotoase ca nu am simtit , eu le schimb de uzura , merg pe Hankook 127 A S1 Evo3 , vad ca au reviewuri f bune si vin in multe echipari de fabrica modelul asta . Am mai avut in trecut si erau si f silentioase 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Luat Assymmetric 3 Runflat, montat and stuff...am facut astazi cam 300km. Aderenta buna pe viraje largi si franare mai ferma, insa la manevre bruste stanga/dreapta masina era mai stabila cu Bridgestone Potenza din echiparea OEM. Cred ca peretii  laterali sunt mai tari la Potenza. Good Year amortizeaza mai bine denivelarile drumului, nu doar ca sunt anvelopele noi, probabil sunt si ceva mai moi. Incomparabil mai silentioase, insa masina fiind diesel, nu vad un mare castig.

Una peste alta, as fi ramas pe Bridgestone Potenza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/2/2022 at 9:50 PM, Tarabostes said:

Luat Assymmetric 3 Runflat, montat and stuff...am facut astazi cam 300km. Aderenta buna pe viraje largi si franare mai ferma, insa la manevre bruste stanga/dreapta masina era mai stabila cu Bridgestone Potenza din echiparea OEM. Cred ca peretii  laterali sunt mai tari la Potenza. Good Year amortizeaza mai bine denivelarile drumului, nu doar ca sunt anvelopele noi, probabil sunt si ceva mai moi. Incomparabil mai silentioase, insa masina fiind diesel, nu vad un mare castig.

Una peste alta, as fi ramas pe Bridgestone Potenza.

Subscriu, insa la mine asta e motivul pentru care le-am cumparat, sunt mai moi decat celelalte RFT, e un compromis pana la urma.

Pentru mine e ok, avand in vedere ca merg 80% in oras, multe drumuri nasoale etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.