Jump to content

codare mp3 48khz


Recommended Posts

Pai cu asta ma ocup de 20+ ani :))) Poti sa ai mp3 la 320kbps cu 44.100Khz sau 320kbps la 48.000Khz

320 e bitrate-ul, 44.100 sau 48.000 e sample rate. Sample rate-ul nu te ajuta cu nimic decat in HI End Studio. Noi dupa ce producem o piesa, masterul final il exportam la 44.100. Nu te ajuta cu nimic sa le ai la 48.000. E ca si cum ai pune 60L de benzina intr-un rezervor de 80L.... tot 60L sunt in fond si la urma urmei.

17 minutes ago, Romulus said:

stai ca aici sunt doua lucruri diferite. 44.1 khz e altceva. @DJ Allexinno el întreabă nu de frecvență ci despre bitrate de encodare mp3.

@ghost89 de ce vrei sa encodezi mp3 la asa bitrate mic? se vor auzi îngrozitor și daca e doar voce. Podcasturi? Audiobooks?

 

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

people cannot hear improvement after 44100 Hz, ca sa fie si mai clar 🙂 

 

Citat " Standard CD-quality audio uses a sample rate of  44.1 kHz (k means times 1000). Sampling Rates range from 8000 Hz (very, very low quality) up to 192 000 Hz (very, very hi quality). The disadvantage of very high sample rates is that they deliver huge files – not to mention – people cannot hear improvement after 44100 Hz (See Blog: Why Waveforms?)."

 

Edited by Shep86
sursa
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Romulus said:

@Shep86 🤣 oamenii de varsta mea nu prea mai aud 18.000 Hz. Dar ăia 44 kHz sunt sample rate, practic în câte felii taie semnalul digital când îl face din analogic.

Da, dar in cazul lui, playerul nu stie sa redea 48.000, si i-am zis sa le faca la 44.100. Ideal ar fi ca sa aiba si bitrate de 320kbps pentru o calitate cat mai buna. Bine, niciodata nu poti readuce calitatea daca transformi un mp3 de la la 128 la 320. Se va auzi la fel de prost! Dar daca-l trasformi de la 128kbps 48.000 la 128 la 44.100, se va auzi la fel, pentru ca 128 e atat mult comprimat incat scaderea de la 48 la 44.1, nu va fi sesizabila.

Link to comment
Share on other sites

Eu am codat toate CD-urile multă vreme în fișiere mp3 de 320 kpbs, dar cred că noi muritorii de rând nu auzim diferență majoră, mai ales în mașină cu zgomotele de pe drum. Și de când cu Spotify și Youtube Music, nu mai rețin exact ce e aia un fișier mp3. Cred că oricum niciunul din aceste servicii nu trece de 128 kbps în mod normal. Iar cu sample rate, iarăși mă îndoiesc că ai nevoie sau ca ai simți vreo diferență semnificativă.

 

Am vorbit prostii, acum am verificat. Și spotify premium și youtube music au mai mult de 128 kpbs.

image.png

În setări la spotify nu spune exact bitrate, doar am pus eu pe "very high"

image.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Romulus said:

Eu am codat toate CD-urile multă vreme în fișiere mp3 de 320 kpbs, dar cred că noi muritorii de rând nu auzim diferență majoră, mai ales în mașină cu zgomotele de pe drum. Și de când cu Spotify și Youtube Music, nu mai rețin exact ce e aia un fișier mp3. Cred că oricum niciunul din aceste servicii nu trece de 128 kbps în mod normal. Iar cu sample rate, iarăși mă îndoiesc că ai nevoie sau ca ai simți vreo diferență semnificativă.

 

Spotify gratis ajunge la maximul 192 Kbps. Cel cu abonament platit, urca pana catre calitatea looseles (gen flac, wav, aif). Youtube normal e encodat tot pana la 192kbps, Youtube Music cu abonament platit urca deasemenea in loseless.

Ca si un chart descrescator, calitatea pe fisierele audio sta cam asa:

1. WAV sau AIFF (Calitate necomprimata, MASTER)

2. Flac (cam la jumatate ca dimensiune fata de WAV sau AIFF)

3. Mp3 (compresie sub FLAC) de la mare la mic scade calitatea dar si dimensiunea fisierului

 mp3 320kbps > 256 > 192 > 160 > 128 > 112 si mai jos nu are rostul.

 

Binenteles ca mai sunt si alte formate insa acestea sunt cele mai importante cand vine vorba de muzica.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ Allexinno said:

Spotify gratis ajunge la maximul 192 Kbps. Cel cu abonament platit, urca pana catre calitatea looseles (gen flac, wav, aif). Youtube normal e encodat tot pana la 192kbps, Youtube Music cu abonament platit urca deasemenea in loseless.

În tabelul găsit de mine mai sus, nu spune nimic de looseless, dar dacă ai tu informații mai precise, te cred. Sper că au și looseless.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Romulus said:

În tabelul găsit de mine mai sus, nu spune nimic de looseless, dar dacă ai tu informații mai precise, te cred. Sper că au și looseless.

Scrie WMA Lossless, adica WAV, AIFF... calitate maxima adica. Sunt doar niste termeni de calitate maxima la care a livrat artistul/label-ul piesa. Ca sa nu mai zica toate formatele, zic losseless.

Da, iti apare very high pt ca ai abonament; daca aveai Spotify gratis, nu-ti mai aparea optiunea Very.

Link to comment
Share on other sites

ok.o iau pe dos cu intreabrea.De ce navigatia masinii nu poate reda sample rate mai mult de 44.1khz?Unele mp3-uri sunt pe sample rate de 48khz,si tocmai pe alea pe 48 le sare ca nu poate.

poate ati inteles gresit dar nu de calitatea ma oftic ca imi dau seama ca nu e nici o branza intre 44.1 si 48 khz.Pe mine altceva ma enerveaza: faptul ca descarc  cateva melodii mp3 de pe net si nu mai stau sa verific containerul sa vad care au sample rate de 44 sau de 48khz,ard cd-ul si cu asta basta.Iar cand il introduc in unitate, unele melodii  le sare.Si le sare fix pe alea care au 48khz sample rate ca am verificat ulterior.

unitatea asta primitiva de e60(ca efectiv m-am saturat de ea ca de mere acre ) stie doar sample rate de pana la si inclusiv 44.1khz ATAT ,in rest poti face bitrate si de 320kbps ca nu e problema

Si asta intrebam in primul post daca se poate coda sa STIE si de sample rate 48khz?Ca sa nu mai stau la fiecare pack de melodii sa le verific pe fiecare in parte care are 44.1 si care are 48khz,sa stau sa le encodez  sa pierd timpul si bla bla...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ Allexinno said:

Nu te ajuta cu nimic 48Khz ca si calitate. Standardul Apple Music, Spotify, Tidal, CD etc este de 44.1Khz. Mai bine iti iei un program si ti le convertesti tu la 44.1. Oricum, alea la 48Khz sunt rip-uite de pe Youtube...

uite cine stie.Asa este.Am observat ca tocmai alea care sunt rip-uite de pe youtube numai alea le face la 48khz.Bine ca stiu macar de acum incolo.Ca le descarc cu viddly youtube,si idiotenia asta de program le descarca automat la 48khz sample rate.Si dupa aia le ard ca prostu' fara sa mai verific containerul cu mediainfo😐

Am aruncat cd-ul pe tomberon de nervi...in curand o sa arunc si masina ca mi s-a luat de ea

13 minutes ago, WIN60 said:

Eu nu pățesc asa ceva, ce tip de navi ai pe E60? eu am cic ul. 


Ma refer ca am sute de melodii băgate in hard si niciodată nu le am verificat si toate merg.

Sau îți sar doar cele de pe cd? 

mersi te cred si eu,probabil ca cic-ul e mai evoluat,si nu probabil ci sigur.Eu am navigatia mare profesionala facelift $609A 

Le sare doar pe alea cu sample rate 48khz atat.Alea nu le haleste,i se apleaca de la ele 😐

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ghost89 said:

uite cine stie.Asa este.Am observat ca tocmai alea care sunt rip-uite de pe youtube numai alea le face la 48khz.Bine ca stiu macar de acum incolo.Ca le descarc cu viddly youtube,si idiotenia asta de program le descarca automat la 48khz sample rate.Si dupa aia le ard ca prostu' fara sa mai verific containerul cu mediainfo😐

Am aruncat cd-ul pe tomberon de nervi...in curand o sa arunc si masina ca mi s-a luat de ea

mersi te cred si eu,probabil ca cic-ul e mai evoluat,si nu probabil ci sigur.Eu am navigatia mare profesionala facelift $609A 

Le sare doar pe alea cu sample rate 48khz atat.Alea nu le haleste,i se apleaca de la ele 😐

Pai asta am zis de prima data 🙂 Iti iei un program gen Bigasoft Audio Converter, selectezi toata muzica pe care o ai, o convertesti la ce bitrate si sample rate vrei si aia e 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ghost89 said:

Si dupa aia le ard ca prostu' fara sa mai verific containerul cu mediainfo😐

Am aruncat cd-ul pe tomberon de nervi...in curand o sa arunc si masina ca mi s-a luat de ea

..si pana acum ai dat vina pe writer!? Ca sunt sigur ca ai tras cu viteza cea mai mica..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ Allexinno said:

Pai asta am zis de prima data 🙂 Iti iei un program gen Bigasoft Audio Converter, selectezi toata muzica pe care o ai, o convertesti la ce bitrate si sample rate vrei si aia e 🙂

big like din partea man 😃.E muult mai bun bigasoft ca ma lasa sa convertesc mai multe deodata.audacity nu ma lasa sa fac decat cate una  pe rand.Desi am procesor puternic pt. randari sta cam multicel,dar asta e .La 3 melodii a stat cam 20 secunde.Sa zicem ca e ok.

bigas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bigas vad ca da rateuri la mai mult de 10 melodii selectate,chiar daca ii dau 44100 nu tine minte  setarea si pe unele le lasa tot la 48000.M-am intors la audacity,si am gasit si cum se pot prelucra mai multe melodii deodata.Vad ca audacity si daca selectez mai multe meodii nu da fail ca bigas

asa ca...audacity este mai  bun din pacate.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ghost89 said:

Bigas vad ca da rateuri la mai mult de 10 melodii selectate,chiar daca ii dau 44100 nu tine minte  setarea si pe unele le lasa tot la 48000.M-am intors la audacity,si am gasit si cum se pot prelucra mai multe melodii deodata.Vad ca audacity si daca selectez mai multe meodii nu da fail ca bigas

asa ca...audacity este mai  bun din pacate.

Pai ia Bigasoft versiunea 5. La mine nu a dat niciodata eroare. Ce vad ca ai instalat, pare versiune veche... de Windows Xp gen 🙂

bigas.png.c28a99330e914f15aa308a12723ed484.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ghost89, trebuie puse toate melodiile trase in 48khz la radacina CD-ului? Pana la urma cum ai procedat poti sa zici?

Eu am folosit bBpoweramp pentru conversia la 24 de piese muzicale.. dar nu le-a recunoscut playerul din masina.. uite un screen capture la o melodie.

20220529_220213-421x520.jpg.f7c7b9a0a5acc1ba7ff5690f1e495a55.jpg

Unde gresesc?

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa zic ca toate melodiile le-am pus intr-un folder.. si asa am ars CD-ul; cu x16, 2400b/sec parca.

Masina are NBT Evo ID6.

Zice ca nu recunoaste formatul.

O sa mai ard un CD cu melodii direct pe radacina.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bimmer90f30 said:

Am uitat sa zic ca toate melodiile le-am pus intr-un folder.. si asa am ars CD-ul; cu x16, 2400b/sec parca.

Masina are NBT Evo ID6.

Zice ca nu recunoaste formatul.

O sa mai ard un CD cu melodii direct pe radacina.

N-ai inteles nimic din ce e scris mai sus (cum nu ai inteles multe si din alte discutii)... trebuie sa le faci 44.100 sample rate (!!!), nu 48.000 cum le-ai facut 🙂 Si bitrate cat mai mare...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.