Jump to content

BMW 320GT xDrive 2015


BMS921

Recommended Posts

Salutare tuturor,

De ieri, 10 Feb. 2022, sunt posesorul unui 320GT xDrive.

Masina a fost cumparata de la o persoana fizica din Romania (a fost primul proprietar in tara al masinii). El a cumparat si adus masina personal din Kiel-Germania (Autohaus BMW). Tot acolo are si toate intrarile in service. De cand a fost adusa in Romania, toata mentenanta masinii s-a facut la BMW Proleasing Ploiesti.

Lucrari mai importante care i s-au facut masinii, pe langa mentenanta obisnuita:

- 20/03/2018, la 145104km, inlocuire cutie de transfer cand masina inca era in garantie

- tot undeva prin 2018 s-a inlocuit si parbrizul doar ca nu reusesc sa mai gasesc intrarea in pdf (cred ca este prea dimineata si nu-mi bate faza calumea)

- 05/05/2020, la 181251km, inlocuire EGR si racitor (acea vestita campanie tehnica), inlocuire ulei cutie, schimbat acel surub (la fel de vestit) de la caseta de directie.

Acum masina are 198000k km si a costat 17.250Euro. Este fabricatie Mai 2015, start of warranty period Iunie 2015 cu extindere valabilitate pana in Decembrie 2018.

Inainte de cumparare, adica ieri, masina a fost verificata mecanic si soft la BMW Proleasing Ploiesti. Verificarea a durat 2h si 10min, perioada in care au consumat aproape un sfert de rezervor de motorina (nu am putut intra cu ei in hala de verificare din cauza restrictiilor covid dar efectiv nu-mi pot imagina ce i-au facut 2 ore de-au consumat atat de multa motorina...). 

Ideea e ca a iesit impecabil, 0 erori, 0 probleme mecanice (ma rog, ceva minor, bateria necesita incarcare). Vanzatorul nu mai folosea masina, in ultimul an facuse 4k km, nici macar asigurare nu ii mai platise, o tine de mobila dar o spala in fiecare saptamana. A avut o grija incredibila de ea, in garaj avea dulapior pentru solutiile de ingrijire si lavete pentru ea.

Am preferat sa o cumpar pe aceasta, chiar daca nu este ce-mi doream la inceput (adica un LCI) si chiar daca aveam variante mai ieftine sau cu km mai putini, din cauza felului in care a fost ingrijita (niciun schimb de ulei nu s-a facut la mai mult de 20k km, chiar si cat a fost in Germania). 

Ca nivel de echipare, este dupa cum urmeaza:

Vehicle Information

Prod. Date           2015-05-20

Type      320D XDR A

Series    F34 (3 Series)

Steering               Left Hand Drive

Engine  N47T

Power   135kw / 184hp

Transmission      Automatic

Colour   kalahari-beige metallic

Upholstery         Fabric/leather Breeze/anthracite

Editions And Packages

S7R7      Innovation Package

S7VB      Comfort Package

S7XP      Navigation Package Connected Drive

Comfort And Interior Equipment

S420       Sun Protection Glazing

S423       Floor Mats Velours

S428       Warning Triangle And First Aid Kit

S430       Interior/Outside Mirror With Auto Dip

S431       Interior Mirror With Automatic-Dip

S493       Storage Compartment Package

S494       Seat Heating Driver/Passenger

S4AB      Fine Wood Trim Burr Walnut

S4AE      Armrest Front, Retractable

S4DM    Accent Strips, Pearl-Effect Chrome

Multimedia

S609       Navigation System Professional

S610       Head-Up Display

S676       HiFi Speaker System

S698       Area-Code 2 For DVD

S6AC      Intelligent Emergency Call

S6AE      Teleservices

S6AK      Connected Drive Services

S6AM    Real-Time Traffic Information

S6AN     Concierge Services

S6AP      Remote Services

S6NS      Comfort Telephony W/ Enhanced Smartphone

S6WA    Instrument Panel With Extended Scope

S7S2       Luxury Line

Driver Assistance And Lightning

S502       Headlight Cleaning System

S508       Park Distance Control (PDC)

S520       Fog Lights

S521       Rain Sensor

S522       Xenon Light

S524       Adaptive Headlights

S534       Automatic Air Conditioning

S548       Kilometre Speedo

S563       Light Package

S575       Additional 12V Sockets

S5AC      High-Beam Assistant

S5AS      Driving Assistant

S5DA     Passenger Airbag Deactivation

S5DF      Active Cruise Control+Stop&Go Function

Wheels And Drive

S216       Hydro Steering-Servotronic

S230       Extra Package, EU-Speciifc

S249       Multifunction F Steering Wheel

S255       Sports Leather Steering Wheel

S258       Tyres With Runflat Properties

S2TB      Sport Automatic Gearbox

S2VB      Tyre Pressure Display

S2WG    BMW LA Wheel, W-Spoke 440

Environment And Safety

S3AC      Trailer Coupling

S3DZ      Omission Of Additional Lettering, Outer

S801       National Version Germany

S851       Language Version German

S879       On-Board Literature, German

S8KA      Oil Service Interval 24 Mths / 30,000 Km

S8TF       Active Pedestrian Protection

S8TH      Road Sign Detection

Individual Equipment

S775       Headlining Anthracite

Other Equipment

S1CA      Selection Of COP-Relevant Vehicles

S9AA     Outer Skin Protection

SA090    90 Ah AGM Battery

SPOLS   Cloth Cushion

P.S

O sa mai urc si alte poze dar acum nu le am decat pe cele de mai jos pe care le-am facut cand am fost sa o vad prima data si pe care le-am facut pentru sotie.

IMG-20220205-WA0004.thumb.jpg.386a5b719ad6a905b66ffcedba476965.jpg

2.jpg

1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ingineru' said:

Salut!

Postul tau denota optimismul cumparatorului multumit de alegerea facuta. 

Sa te bucuri de ea, misto masina !

 

Multumesc frumos.

Da, chiar sunt multumit de alegerea facuta. 😄 

23 minutes ago, VladE46 said:

Frumoasa masina! imi place culoarea si combinatia de dotari.


Multi km fara incidente! 

Multam!

Doamne ajuta, asa sa fie!

11 minutes ago, Romulus said:

S-o porți sănătos peste tot!

 

Merci frumos! 😉 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Sa o stăpânești sănătos! Asa se cumpara o mașina pentru a elimina din riscuri, cu verificările respective. 

Multumesc.

33 minutes ago, six in line said:

Felicitari pentru achizitie! O masina corecta la un pret corect! Sa te bucuri de ea mult si bine 😄

Multumesc fain 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Dupa cateva scurte drumuri pe minunatele strazi din Bucuresti, incepe sa mi se infiripe un gand. 

Anume, sa vand rotile de pe masina (cele din poze) si sa trec la ceva pe 18 ca sa pot pune un profil ceva mai mare la anvelope.

Problema e ca habar nu am cam ce valoare au rotile astea deoarece nu am reusit sa gasesc niciunele la vanzare.

Jantele sunt BMW LA wheel W-Spoke 440 - 19'', in doua latimi. 8J, ET 30 fata si 9J, ET 42 spate. Sunt absolut impecabile, nici cea mai mica urma de zgarietura si au si senzori de presiune.

Anvelopele sunt de vara, KUMO, DOT 2021, in garantie, rulate sub 1000Km. Profil 225/45/19 pe fata, 255/40/19 pe spate. 

As aprecia tare mult daca mi-ati putea da o idee despre cat as putea cere pe ele.

Edited by bogdanmihaisavu
Completare informatii
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

Acum ca a trecut putin timp de cand am masina si incep sa-mi dau seama de ce am nevoie si de ce nu, tot carand in portbagaj caruciorul pentru bebe si alte acareturi, imi dau seama ca mi-ar fi extrem de utila deschiderea portbagajului cu piciorul. 

Este o operatiune costisitoare si complexa?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur ai nevoie de 0322 Comfort access, si din cate am citit pe aici e mega complicat sa instalezi asa ceva. 

Uite aici zice colegu : 

"La Seria F procedura e similara dar pana acum nu am reusit pentru nici o masina sa comand FEM-ul sau BDC-ul varianta cu CA. La Seria F, CA nu mai are un ECU separat, functia este inglobata in FEM/BDC si acesta necesita inlocuire. Cu toate ca BMW accepta "DOM Database Modification" si adauga CA la masina, cheile se pot comanda varianta CA dar FEM/BDC nu. Am incercat deja de 3 ori pentru 3 masini diferite si am deschis vreo 5 cazuri TSARA la BMW Suport in Germania, de fiecare data raspunsul a fost "nu se poate"."

 

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Shep86 said:

Mai mult ca sigur ai nevoie de 0322 Comfort access, si din cate am citit pe aici e mega complicat sa instalezi asa ceva. 

 

Eu un soi de comfort package am deja dar ma cam depasesc toate detaliile astea. Am acel buton pentru deschidere portbagaj in zona soferului, pe stalp, am deschidere electrica si buton la portbagaj si-l pot deschide si din cheie (si sa-l inchid). 

Dar daca e cum spui tu, sa fie nevoie sa se adauge intregul 322A....e jale, iti dai seama ca renunt 🙂

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bogdanmihaisavu said:

Eu un soi de comfort package am deja dar ma cam depasesc toate detaliile astea. Am acel buton pentru deschidere portbagaj in zona soferului, pe stalp, am deschidere electrica si buton la portbagaj si-l pot deschide si din cheie (si sa-l inchid). 

Dar daca e cum spui tu, sa fie nevoie sa se adauge intregul 322A....e jale, iti dai seama ca renunt 🙂

exact cum a spus si @Shep86ai nevoie de comfort access pentru dotarea pe care o vrei tu, fara nu functioneaza nici la masinile productie 2021, comfort package contine alte dotari pe la interior, ceva cu lumini ambientale si alte detalii.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ckh said:

exact cum a spus si @Shep86ai nevoie de 0322 comfort access pentru dotarea pe care o vrei tu, fara nu functioneaza nici la masinile productie 2021, comfort package contine alte dotari pe la interior ceva cu lumini ambientale si alte detalii.

Multumesc frumos amandurora, @ckh si @Shep86, sunt lamurit acum si deja incepe sa nu mai fie atat de deranjant ca trebuie deschid portbajajul din cheie, comparativ cu ce ar insemna un astfel de retrofit 😄

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ckh said:

eu am avut pe toate masinile in ultimii ani, inclusiv pe ce masina am acum si crede-ma ca nu l-am folosit deloc :))) 

Mie mi-ar fi fost de un real folos pentru ca eu sunt carausul familiei (carucior, troller, jucarii, motan si orice altceva iti mai trece prin cap pentru atunci cand plecam). Abia dupa ce totul este aranjat in masina si in portbagaj, apare si nevastuica cu cel mic :)))

Si-ti dai seama ca fac multe drumuri la masina si de fiecare data cu mainile ocupate la maxim si normal ca de fiecare data trebuie sa descui masina si sa deschid portbagajul :)))

Dar raportat la anvergura retrofitului, clar prefer sa astept sa creasca cel mic :)))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, VladE46 said:

Nu te descurci cu deschiderea portbagajului din cheie? eu cam asa fac, chiar daca am plase in mana sua ceva, tin si cheia si cand sunt in apropiere de masina deschid portbagajul din cheie si voila. 

Eh, iti dai seama ca ma descurc doar ca mi-ar fi fost mult mai usor cu acest tip de acces.

Dar cu ajutorul colegilor care mi-au explicat ca doleanta mea este una costisitoare si complicata, deschiderea portbagajului din cheie a devenit cea mai buna chestie inventata vreodata 😄 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din cand in cand, cred ca efectiv din dorinta de a lucra ceva pe la masina, fara a avea neaparata nevoie de acel lucru, ma mai pocneste cate o idee 😄

Uitandu-ma aiurea prin anunturi cu  piese de vanzare (dezmembrari), am gasit o pereche de stopuri de la un F34LCI ( ca cele din poza ), la un pret, zic eu, super bun (500 lei). 

Inteleg faptul ca ar mai fi nevoie de inca o pereche de fire trase (de undeva pana altundeva, ma bate tehnologia) si bineinteles codarea aferenta. Este ceva complicat? Costul pentru retrofit, aveti idee cam pe unde s-ar situa?

De asemena, mai cochetez cu ideea unui retrofit pentru reverse cam (OE, nu vreau AF). Pentru asta cam cat se "dezmembreaza" din trimurile masinii si bineinteles, cam care ar fi costul unei astfel de operatiuni? Cu aproximatie, bineinteles.
Multam fain si anticipat!

s-l640.jpg.f16054d766748dc56008f83a619aacdc.jpg

Link to comment
Share on other sites

La camera daca vrei noi piesele , 3000 lei. 

 

Intra pe RealOem baga ti vin-ul si la retrofits(vezi sa nu te fure multitudinea de alte posibile retrofituri 🙂 ), ai pachet de camera reverse, camera e aceasi dar alegi FEM unit in functie de ce dotari mai are masina.  

Camera in pachet vine cu urmatoarele :

1 buc. x Cablaj retrofit
1 buc. x Cablu video
1 buc. x Camera mers inapoi BMW
1 buc. x Buton
1 buc. x Oval-headed screw
2 buc. x Miniature connector (2 x)
1 buc. x Siguranta 5A
10 buc. x Cable tie

De instalat te poti inspira de aici , nu ma astept sa fie mare diferenta, https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=873744 

Practic ai de tras niste cabluri din fata in spate si vice versa, si de montat un modul. 

 

 

 

 

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Shep86 said:

La camera daca vrei noi piesele , 3000 lei. 

 

Intra pe RealOem baga ti vin-ul si la retrofits(vezi sa nu te fure multitudinea de alte posibile retrofituri 🙂 ), ai pachet de camera reverse, camera e aceasi dar alegi FEM unit in functie de ce dotari mai are masina.  

Camera in pachet vine cu urmatoarele :

1 buc. x Cablaj retrofit
1 buc. x Cablu video
1 buc. x Camera mers inapoi BMW
1 buc. x Buton
1 buc. x Oval-headed screw
2 buc. x Miniature connector (2 x)
1 buc. x Siguranta 5A
10 buc. x Cable tie

De instalat te poti inspira de aici , nu ma astept sa fie mare diferenta, https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=873744 

Practic ai de tras niste cabluri din fata in spate si vice versa, si de montat un modul. 

 

 

 

 

Multam, sunt la curent cu tot ce e acolo, am studiat inca dinainte sa cumpar masina 😄

Totul mi-e clar, mai putin partea cu modulul FEM dar o sa incerc sa-mi dau seama de care as avea nevoie. 
Pachetul pentru retrofit, pe bavauto, costa ~2200 lei (fara modul).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.