Jump to content

BMW G30 540i X-Drive de la diesel la benzina 😁


Benilika

Recommended Posts

13 hours ago, WIN60 said:

Arată bine, sunt frumoase, totuși parca le vad pe o mașina mai sport gen, seria 3-4.

Da probabil depinde de, gusturi. Eu urasc jantele negre. Mor cand vad jante negre.Β 

Avand in vedere ca cele originale au devenit de iarna trebuia sa imi iau jante pt vara.Β 

Se va complecta puzzle-ul cand vor urma arcurile de la Eibach πŸ™‚

12 hours ago, chitsro said:

Β "furculitele" astea le-am vazut si pe stelvio πŸ˜„Β Nu stiam de ce imi plac ..

image;s=1080x720

am un prieten cu o giulia quadrifollio si acelasi lucru mii la zis :)))Β 

Bine duma lui a fost " iti doreai giulia si nu ai avut destui bani ? " πŸ™‚

14 hours ago, chitsro said:

arata foarte bine, imi plac jantele πŸ˜„Β Eu as schimba capacul bbs cu unul bmw.

da da la aia ma gandeam si eu.Β 

Probabil le voi schimba

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

Intre timp masina a primit putina atentie la un detailing ( interior pentru ca exteriorul a fost facut in toamna anului trecut ) si o noua piele pe volanΒ πŸ™‚Β nu de alta dar a fost prea ascultatoare in ultimii 10k kmΒ 

image00011.thumb.jpeg.6c8d76c2001b0ad78604574bdcf06c72.jpegimage00012.thumb.jpeg.e3757ca45c9ca038e4577558bfbc3ebb.jpegimage00013.jpeg.8cc210f6051d9df0dd28fb2f1adc0a70.jpeg

Interiorul dupa detailing :

1.jpeg.566d0d6cd922169ac913e36313946208.jpeg

Β 

3.thumb.jpeg.323b768439af5932bccb966afdf4bf79.jpeg

Si volanul nou :

4.thumb.jpeg.509fed714a45432bcfce5be811c7b660.jpeg

Pe langa detailing am mai pus si distantieri pe masina.

17 pe spate si 7 pe fata,

Din pacate nu am apucat sa le fac poze si la distantieri dar se pot vedea din poze ca acum rotile sunt la nivelul aripii

Edited by Benilika
  • Like 2
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Benilika said:

Salut,

Intre timp masina a primit putina atentie la un detailing ( interior pentru ca exteriorul a fost facut in toamna anului trecut ) si o noua piele pe volanΒ πŸ™‚Β nu de alta dar a fost prea ascultatoare in ultimii 10k kmΒ 

image00011.thumb.jpeg.6c8d76c2001b0ad78604574bdcf06c72.jpegimage00012.thumb.jpeg.e3757ca45c9ca038e4577558bfbc3ebb.jpegimage00013.jpeg.8cc210f6051d9df0dd28fb2f1adc0a70.jpeg

Interiorul dupa detailing :

1.jpeg.566d0d6cd922169ac913e36313946208.jpeg

Β 

3.thumb.jpeg.323b768439af5932bccb966afdf4bf79.jpeg

Si volanul nou :

4.thumb.jpeg.509fed714a45432bcfce5be811c7b660.jpeg

Pe langa detailing am mai pus si distantieri pe masina.

17 pe spate si 7 pe fata,

Din pacate nu am apucat sa le fac poze si la distantieri dar se pot vedea din poze ca acum rotile sunt la nivelul aripii

Unde ai imbracat volanul? Arata chiar bine noua imbracatura...Ma gandesc ca ai facut prin Timisoara. Intreb pt ca si eu vreau sa-l imbrac pe-al meu, a inceput sa se juleasca intr-o parte.Β 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, RaYn3 said:

Unde ai imbracat volanul? Arata chiar bine noua imbracatura...Ma gandesc ca ai facut prin Timisoara. Intreb pt ca si eu vreau sa-l imbrac pe-al meu, a inceput sa se juleasca intr-o parte.Β 

Nu nu, l-am facut in resita la un baiat ...Β 

Timisoara imi este putin peste mana avand in vedere ca nu prea pot pleca de la serviciu asa usor.

Dar sunt variante destul de multe prin timisoara πŸ™‚

Link to comment
Share on other sites

Just now, coco1382 said:

Ce consum ai cu ea: oras, afara, mixt, dar ma intereseaza in special in oras? πŸ™‚

Mai nu stiu cata relevanta are orasul pentru ca orasul in care stau nu este foarte mare. Dar la mine in oras cu mers strict legal am undeva la 10.5 - 11

Mers in afara decent 120-140 undeva la 8 - 8.5

Datele problemei se schimba cand te dai la ea. In afara mers mai agresiv cu reprize 190 - 200 mers oarecum constant ( cat se poate ) consumul sta undeva la 14

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, coco1382 said:

M-ar bate gandul sa trec la 540i si d-asta intrebam, nici Craiova nu are asa distante mari de parcurs cu toate ca este foarte aglomerat, deci tot spre 10-12 m-as incadra..

Β 

Multam πŸ™‚

M-as mira sa prinzi un asa consum, de doar 12% in oras la un asemenea motor. Spun asta pt ca eu in Timisoara pe al meu 525d xdrive cu motor de 2litri prind 12% doar daca-i orasul liber, dimineata si in weekend. Altfel nici o sansa, daca mergi bara la bara in perioadele critice din timpul saptamanii, mai exact ora 8 dimineata si ora 17 dupa-masa. Tine si de distanta parcursa, temperatura exterioara. De cele mai multe ori, intr-adevar nici distante f mari, am un consum de 14%. Eu cred ca fara un 17-20% la un 4.0i n-ai cum sa scapi. Tine mult si de greutatea masinii, poate ca pe un seria 3 care-i mai usor, sa consume clar ceva mai putin decat in cazul unui seria 5. De asemenea, daca ti dezactivat start-stopul, va avea o influenta asupra consumului la final. Mentionez ca nu ma raportez la acele consumuri medii, acele cifre ale consumului pe care le arata default in bord si la care majoritatea se refera in mod gresit.Β Β 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, RaYn3 said:

Eu cred ca fara un 17-20% la un 4.0i n-ai cum sa scapi.

20% poate in minunata jungla din bucuresti.

14%-15% am scos cu "tigaia" mea de 2.0 benzina (dar motor de generatie veche)

2 hours ago, Benilika said:

Aaaa si pt cei care sunt fani si 2 roti nu doar 4 πŸ™‚Β am schimbat si agregatul cu 2 roti ( i-am facut refresh celei vechi )

Β 

4.thumb.jpeg.3bb1faa4a9c30fe07ee2acab28253d5b.jpeg

Si da tot BMW πŸ™‚

Β 

miar !

frumoasa jucarie !

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaYn3 said:

M-as mira sa prinzi un asa consum, de doar 12% in oras la un asemenea motor. Spun asta pt ca eu in Timisoara pe al meu 525d xdrive cu motor de 2litri prind 12% doar daca-i orasul liber, dimineata si in weekend. Altfel nici o sansa, daca mergi bara la bara in perioadele critice din timpul saptamanii, mai exact ora 8 dimineata si ora 17 dupa-masa. Tine si de distanta parcursa, temperatura exterioara. De cele mai multe ori, intr-adevar nici distante f mari, am un consum de 14%. Eu cred ca fara un 17-20% la un 4.0i n-ai cum sa scapi. Tine mult si de greutatea masinii, poate ca pe un seria 3 care-i mai usor, sa consume clar ceva mai putin decat in cazul unui seria 5. De asemenea, daca ti dezactivat start-stopul, va avea o influenta asupra consumului la final. Mentionez ca nu ma raportez la acele consumuri medii, acele cifre ale consumului pe care le arata default in bord si la care majoritatea se refera in mod gresit.Β Β 

tocmai deaia spuneam ca nu are relevanta in cazul meu ca Resita ( orasul in care locuiesc ) este destul de bine fluidizat.

Cu alte cuvinte plec de pe loc si merg cu a 6`a pana la serviciu. Seara cand merg la cumparaturi sau unde oi mai merge iar asa e destul de liber.

Si spre surprinderea mea consumul indicat in bord reflecta 90% si consumul de la pompa. Eu fac plinul odata la 2 saptamani si tot timpul resetez bordul ca sa vad diferenta.

Dar da cred ca in timisoara ar sta consumul peste 15 - 16 la ce trafic aveti voi.

1 hour ago, wind-3er said:

20% poate in minunata jungla din bucuresti.

14%-15% am scos cu "tigaia" mea de 2.0 benzina (dar motor de generatie veche)

miar !

frumoasa jucarie !

Mersi mersi.

Asta e cu adevarat o uzina. Nu mi-a fost dat sa conduc inca o masina sa aiba o asa putere cum are motoreta asta.

De vre-o 2 ani am inceput sa port si o camera pe casca si uploadez filmarile pe Youtube. Pentru cine e curios ii dau canalul πŸ™‚

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mgi said:

Si atunci de ce ai vrea un 40i?

Pai na, nu am un motiv anume, strict asa pt senzatii :)) cand mai merg cu ea in concediu, ca in restul timpului, cei 10 km zilnic ii face sotia cu ea pana la bir si inapoi acasa...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alex230ro said:

Frumoasa moto, am si eu un 900 R dar urmoatoarea ar fi un Nine T, nu am nevoie de prea multa putere la moto, poti sa usor de belele πŸ™‚

Nici nu iti poti imagina ce belele iti poate face S1000R`u ala πŸ™‚

Daca stranuti cu mana in gaz se poate sa dea cu tine de pamanat πŸ™‚

Fac ei si masini bune dar motocicletele sunt bestiale πŸ™‚

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, coco1382 said:

.... si motorul este de 3.0, nu 4.0 πŸ™‚

Da, stai linistit ca stiam ca-i vorba de motor de 3litri si nu 4litri. Doar ca modelul in sine este 4.0i cu motor de 3litri, este noua gaselnita de marketing nu doar la bmw, ci la toti producatorii. Spuneam mai sus si de modelul meu 25d care-i cu motor de 2litri si nu 2.5 care a disparut din ograda celor de la bmw inca din 2006 cred. Ca si Audi, diferentierea in prezent nu se mai face in functie de capacitatea cilindrica si in functie de puterea livrata.Β 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, coco1382 said:

Pai na, nu am un motiv anume, strict asa pt senzatii :)) cand mai merg cu ea in concediu, ca in restul timpului, cei 10 km zilnic ii face sotia cu ea pana la bir si inapoi acasa...

In cazul asta ti-as zice sa-ti iei un 330e hibrid, mi se pare mai potrivit pentru cum folosesti masina. Mai ales daca stai si la casa sau ai unde s-o incarci la serviciu in fiecare zi.

Link to comment
Share on other sites

La 149 463km in data de 14.06.2022 cand preturile au luat-o razna masina a venit de laΒ schimb ulei , filtru ulei filtru aer si habitaclu.

Capture.JPG.88f0882b3c5237a802ed2ea4a470241f.JPG

Β 

Sunt curios cat mai pot urca preturile pentru ca anul trecut prin luna lui august cand am mai facut acelasi tip de service totalul a fost 700 +/- RON

Eeee uite ca dupa aproape un an au mai aparut 400 ron πŸ™‚

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.