Jump to content

Trepidat in sarcina in treapa 3 seria 3 e46


scf1234

Recommended Posts

Va salut,

Probabil nu mai sunteti multi pe aici cu E46 dar poate cei care au avut sau inca mai au pot sa ma ajute cu ceva. Am un E46 318D 06.2003 cu urmatoarea problema.. cu vreo 2 saptamani in urma la iesirea dintr-un giratoriu am iesit mai in forta cu treapa 1,2,3.. in 3 cam pe la 2500turatii cand a intrat turbina a inceput sa trepideze toata masina, parca se scutura asa nu stiu cum sa zic...si nu se mai accelera, am lasat-o cate sute de turatii si cand am accelerat din nou facea la fel. intre timp am ajuns la un semafor, am oprit am plecat iar 1,2 in a 3-a iar a inceput sa faca dar de data asta mai incet, cei drept nu am mai plecat asa turat. dupa aceea am mers frumos in sensul ca schimbam la 2000 si se comporta normal. de atunci a mai facut de cateva ori dar la intensitate mai mica, in sensul ca nu mai tremura masina, dar tremura turometru fara sa mai urce in ture, exact acolo intre 2500-3000ture. de asemenea,nu stiu daca are legatura cu simptomele de sus dar, la rece are momente cand la scoaterea din viteze turometru se duce mai jos de 800 alea cat sta ea la relantiu si se ridica in urmatoarea secunda dar doar la rece. Masina e un daily, nu consuma ulei, trage de toti 116 cai ai ei 😄 si se comporta foarte bine, doar ca i-a aparut problema asta pe care nu stiu cum sa o gestionez. 

Stiu ca problema o voi rezolva la un mecanic priceput doar ca am fost la vreo 5 service-uri pana acum si fiecare mi-a dat o alta varianta. sincer nu vreau sa incep sa schimb piese la ghici asa dupa ureche de aceea am zis sa intreb si aici poate cineva a trecut prin asta si poate sa-mi dea o sugestie.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2022 at 11:22 PM, srb_alex said:

In primul rand trebuie sa o pui pe tester sa vezi daca sunt erori. Suna a furtun vacum crapat, dar este doar o presupunere. Verifica furtunul gros care duce la Egr sa nu fie crapat .

Am pus tester. Erorile pe care le da le aveam si le stiu, nu influenteaza cu nimic. Furtunul de care zici tu a fost schimbat in urma cu vreo 2 ani. A fost fisurat si aveam pierdere de putere in orice treapta plus ca fluiera. Cei drept nu l-am mai verificat de atunci, dar ma gandesc ca daca ar fi prb de vreun furtun, vaccum ar face mereu nu ar avea doar momente… multumesc de sugestie oricum, am sa-l verific ca nu strica 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.