Jump to content

Revizie G30


Sarajevo

Recommended Posts

Bună ziua colegi! Am nevoie de părerile voastre pe următorul subiect.

Bmw G30 530 xDrive

Pe scurt ,voi face service-ul mic (ulei+filtre) la 15.000 km.Ii spun mic pentru ca BMW după cum știți recomanda la 30.000 km schimburile însă nu sunt de acord cu ei.De data aceasta însă m am gândit ca la fiecare 15.000 de km sa nu mai apelez la reprezentanta(în trecut am făcut doar la reprezentanta) ci la un service normal,ulterior reprezentanta sa rămână doar 1 data pe an sau 30.000 km cum spun ei.

Bineînțeles am cumpărat uleiul original BMW însă pe filtre mecanicul a mers pe BOSCH,MANN iar cel de aer/polen BLUE PRINT.Aici puteți sa va dați cu părerea dacă filtrele originale chiar fac asa mult diferenta fata de cele after-market?Preturile sunt asemănătoare cu + sau - de ex: Blue Print pentru polen este 130€ iar cel original 150€ aici in Germania.

Mașina fiind încă în garanție voi avea probleme când ma voi prezenta în reprezentanta la 30.000 cum cer ei în mod normal?

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, toffefe said:

Nu pierde nicio garantie. Dacă pune filtre originale, nu resetează intervalul de service și nu înregistrează lucrarea in rețea și in bord, cum ar putea sa își dea cineva seama ca a fost schimbat uleiul?

Exact asta era ideea de la început.Clar intervalul nu îl voi reseta ,o sa pun filtrele originale înainte de revizia la BMW și aia e.Cum își vor da seama ?

Eu chiar fac ceva pentru liniștea mea și pentru o optima funcționare a mașinii.Nu înțelegeți greșit, mașina e servisata la BMW foarte des ,dar pentru atâta lucru parca nu as vrea sa le mai bag în buzunar 700 euro și în plus nici nu ma lasă să asist la schimbul de ulei,sa vad culoarea uleiului ,sa vad în ce stare sunt filtrele ,nimic.

Edited by Sarajevo
Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tău as schimba liniștit uleiul, doar nu crezi ca au vreun Sherlock Holmes angajat pe acolo sa investigheze dacă nu s-a făcut vreo revizie înainte. Singura chestie la care ma gândesc e la cum calculează calculatorul masinii acei 30k km, dacă e luată km considerare degradarea uleiului pe baza inputului vreunui senzor. Atunci s-ar putea sa nu se mai reducă in același ritm intervalul ala de 30k km și e posibil sa survină limita de timp, respectiv 2 ani, înainte de acei 30k numărați invers in bord. Ca sa înțelegi la ce ma refer, eu după ce fac revizia și resetez intervalul îmi arată in bord ca mai am 28k km pana la următoarea revizie. Acei 28k pot sa însemne in realitate 20k km, in funcție de cum merg cu mașina. La mers prin oraș, din cauza regenerărilor mai dese, uleiul e contaminat mai des și intervalul scade mai repede.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Nu pierde nicio garantie. Dacă pune filtre originale, nu resetează intervalul de service și nu înregistrează lucrarea in rețea și in bord, cum ar putea sa își dea cineva seama ca a fost schimbat uleiul?

 

A zis ca pune "BOSCH,MANN iar cel de aer/polen BLUE PRINT"

Edited by andualx
Link to comment
Share on other sites

Din ce imi amintesc spusele altora, la o masina noua primul schimb de ulei altundeva decat la ei invalideaza garantia. Deci trebuie sa mergi la ei pentru primul schimb. In restul schimburilor, nu tin cont, nu pun intrebari, doar isi fac treaba, adica revizia.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de răspunsuri tuturor !

După cum am spus, mașina are service urile făcute doar la BMW fie mici,sau reviziile generale.

Însă de data asta vreau sa vad și eu starea uleiului,starea filtrelor pentru ca cei de la BMW din Germania nu permit sa asist la nicio lucrare.Am auzit multe cazuri de mașini unde uleiul era neschimbat de mult timp chiar dacă figurau cu istoric complet la reprezentante.Pur și simplu vreau sa vad și eu cu ochii mei când se face o revizie ..

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, andualx said:

 

A zis ca pune "BOSCH,MANN iar cel de aer/polen BLUE PRINT"

Și eu am zis (chiar m-ai citat): “dacă pune filtre originale”. Cred ca e destul de clar pentru oricine ca m-am referit la faptul ca nu pierde garanția dacă pune filtre originale.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sarajevo said:

Mulțumesc de răspunsuri tuturor !

După cum am spus, mașina are service urile făcute doar la BMW fie mici,sau reviziile generale.

Însă de data asta vreau sa vad și eu starea uleiului,starea filtrelor pentru ca cei de la BMW din Germania nu permit sa asist la nicio lucrare.Am auzit multe cazuri de mașini unde uleiul era neschimbat de mult timp chiar dacă figurau cu istoric complet la reprezentante.Pur și simplu vreau sa vad și eu cu ochii mei când se face o revizie ..

 

Peste tot aproape exista zona de asteptare deunde poti vedea exact ce se face la masina.

 

Nu vad ce service care se respecta nu ar schimba uleiul, se expun la costuri enorme facand asta

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am auzit de niciun posesor de bmw care sa fi avut uleiul neschimbat in reprezentanta. Am auzit la alta marca, e adevarat. Dar in Romania, nu in Germania.

Daca vrei sa vezi starea filtrelor, poti sa ceri sa ti le puna in portbagaj pe cele vechi. La ulei, sincer nu stiu ce vrei sa vezi. Si chiar daca vezi, nu ai cum sa-ti dai seama de nimic fara o analiza chimica facuta pe uleiul nou si pe cel uzat, comparativ. Deci asta e doar un moft. Si in plus, la o masina in garantie nu ai ce sa gasesti in ulei.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Viper05 said:

Peste tot aproape exista zona de asteptare deunde poti vedea exact ce se face la masina.

 

Nu vad ce service care se respecta nu ar schimba uleiul, se expun la costuri enorme facand asta

Eu am patit in Ro sa nu schimbe uleiul revizii la rand, e adevarat nu la BMW.

Zonele de asteptare nu ofera decat o perspectiva de ansamblu, doar vezi pe cineva langa masina ta, e imposibil sa observi daca scurg sau nu uleiul sau cat scurg din el, etc.

Pe de alta parte cunosc persoane care cumpara ulei original BMW la un pret mai mic, de la mecanicii care lucreaza la BMW si asta ma duce cu gandul putin mai departe. 

Ca sa fii sigur poti insista sa stai langa masina, mai ales daca le vorbesti frumos si ai si o relatie buna cu angajatii de acolo nu ar trebui sa fie o problema. Aici ma refer in Romania, e posibil ca in Germania sa nu ti se permita.

Link to comment
Share on other sites

La BMW la noi si sigur si in tari cu apa calda, s a implementat filmarea procedurile efectuate. Primesti un link, in aplicatia de MyBMW si vezi exact ce au facut. Avea si o denumire, dar nu mai tin minte, un fel de bodycam pentru mecanici. Bine, la BMW Otopeni, eu am primit filmat cu telefonul mobil 😀😀

Link to comment
Share on other sites

M am interesat de foarte multe ori legat de participarea la schimburi sau chiar video și nimeni de la BMW de aici nu e dispus sa facă asta.Mi s a întâmplat ceva ciudat la ei când am fost sa cumpăr AdBlue pentru ca știm cu toții ca doar "original"trebuie ca se bubuie senzorul dacă nu.Surpriza când ma duc acolo,au vrut sa îmi vândă același AdBlue pe care îl găsesc și în benzinării dar la preț de AdBlue cu eticheta BMW..WTF?

Bineînțeles am refuzat chiar dacă știu ca ei nu produc Adblue cum nu produc nici ulei,piese..etc ci le iau de la un retailer mare și doar le stampileaza. Dar cum poți sa vii în reprezentanta cu AdBlue pe care îl găsești în Peco sa mi l vinzi?Ma întreb oare la revizii ce se baga în mașini si pe aici.

S a dus vorba aia ca neamțul e Neamț.Neamtul e pământ cu flori...

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, exista o directiva europeana 1400/2002-CE, conform careia poti face revizii in orice service autorizat, fara sa fie afectata garantia autoturismului respectiv; caz concret:

 

- am mers sa incarc cu freon, si am efectuat la un moment dat o revizie la un nissan intr-un service multimarca (deoarece 25000 km cat estimeaza ei e enorm); am efectuat ulterior revizia urmatoare la reprezentanta nissan, nici vorba sa fie afectata garantia

-la opel am fost si am facut prima revizie la 10.000 km(la o reprezentanta opel), si nu 20.000 km, cum scrie in planul de service, fac minim un schimb de ulei si filtre anual (la opel, motor benzina e cel mai precis sistem de estimare a vietii uleiului din cate am vazut, utilizam masina doar exterior, autostrada, acum, o foloseste sotia strict urban, durata de viata a uleiului se injumatateste) - nu am nici o problema cu garantia, pot sa fac cate schimburi de ulei la ei sau la alt service, garantia ramane pe durata celor 4 ani/150.000 km, asa cum a fost in contractul de vanzare

- la cupra am facut prima revizie la 10.000 km, si nu 20.000 km, urmatoarea va fi la vreo 15.000 km, la ei sau la alt service, garantia este valabila cei 4 ani/160.000 km, atata timp cat este efectuata intr-un service (vreau sa fac la un moment dat o revizie la dsg, iar intervalul lor de revizie imi pare fff lung/scump, o pot face, atata timp cat e efectuata intr-un service )

 

Tin sa precizez, nu locuiesc in Romania, si venit si eu cu traume ca se pierde garantia, am verificat acest lucru in fiecare caz, si raspunsurile, mirate, au fost, ca nu am nici o problema cu garantia; in plus, garantia este oferita de producator, deci un dealer, indiferent care ar fi acela, nu are nici un interes sa blocheze o reparatie efectuata in garantie a unui autovehicul, deoarece ii va aduce un venit din partea producatorului pentru reparatia respectiva (mai putin atunci cand exista suspiciuni de utilizare/intretinere necorespunatoare, sau frauda).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.