Jump to content

Comanda BMW I4


chriss22

Recommended Posts

Salutare. 

Am plasat o comanda pentru un i4 e40, la inceputul lunii Februarie, iar de atunci nu am primit nicio veste de la dealer. Sunt constient de situatia actuala, cu privinta la blocajele lanturilor, globale, de aprovizionare, insa, eram curios daca mai sunt oameni pe acest forum care se afla in situatii asemanatoare sau poate chiar au primit masina/un numar de productie..

Multumesc!

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare, și eu am comandat un i4 m50 acum câteva zile. Nu am număr de producție, am înțeles că durează ceva. Oricum la mine nu e grabă, până atunci am timp suficient să vând mașina actuală. Ne poți spune cum ai configurat o? Ce culoare, opțiuni, daca mai ai date noi, prețul de achiziție? Mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare! Nu am mai verificat de ceva vreme forum-ul. De cand am scris ultima oara, adica acum 3 luni, am primit aprobarea la dosarul pentru rabla plus, chiar acum o saptamana si cam atat.. Inca nu am un numar de productie, dar la dealarul la care am plasat comandata mai este o singura comanda in fata mea, deci mai sunt sanse sa o primesc pana la finalul anului 🙃

In legatura cu configuratia pe care am ales-o as fi vrut sa pot atasa link-ul aici cu simularea, dar se pare ca a expirat chiar acum doua zile, avand o valabilitate de 6 luni (nu-mi vine sa cred ca a trecut atat timp). Astfel o sa listez aici ce optiuni am ales, dintre cele mai importante: model - i4 e40 Negru Sapphire + Sensatec perforat Cognac cu continut extins, Driving Assistant Professional (sanse mari sa nu mai fie valabil cand voi primi nr. de productie), Asistent Parcare Plus ( la fel ), BMW Drive Recorder, Pachet Business Class si pentru a beneficia de un range cat mai mare am ales jantele pe 17" aerodinamice (852). Pretul (cu TVA), dupa o mica reducere de 5% din partea celor de la BMW si cu tichetele rabla plus/clasic (2x masini vechi > 15ani & max EURO3) este de €48.000

 

Din ce am inteles, la Autocobalcescu, daca plasezi o comanda acum termenul de livrare incepe cu 2023 Q2.

Edited by chriss22
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am înțeles, super configurația. Eu nu am optat pentru multe opționale, dar am așa: culoare portimao blue, interior coniac, sunet Harman Kardon, asistență parcare, încălzire scaune și volan, sistem acces fără cheie, butoane galvanizate, suport lombar scaun șofer. Nu am optat pentru pachete de asistență șofer, nici macar pt pilot automat cu stop&go. Am avut pe tesla model 3, sunt ok, dar în România nu prea poți folosi pilotul adaptiv, așa că mă pot lipsi. Am plafon panoramic, nu îmi mai trebuie ceva de genul...este ok ca dotare, arată mai bine masina dar cam atât. Am jantele standard pe 18 cu anvelope mixte...mașina este m50, preț final 55400 e după rable și discount.

Edited by Cristiansen09
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu  un bmw i40 acum cateva zile, cei de la Bmw mi au spus ca se asteapta ca masina sa ajunga cel tarziu in primavara,  eu am cazut in plasa si am dat avansul.😄

Din ce am vazut acum pe forumuri din afara, sunt oameni din Belgia care nu au termen de livrare la comenzi facute in 2021. Am sa aplic pentru tichet in toamna, sper sa nu expire pana ajunge masina.(imi pare un pic rau acum ca nu am comandat Tesla, sanse mai mari sa ajunga masina la timp). 

Incerc sa raman optimist, speranta moare ultima!

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

The innovative BMW iX 3 and BMW i4 3 models are in high demand internationally, with deliveries rising to 12,839 units and 9,294 units respectively in the six-month period under report, thereby accounting for a high proportion of the BMW Group’s sales of electrified vehicles.

 

Am gasit raportul pe primele 6 luni ale anului, s au livrat doar 9 mii de i4, ridicol de putin, iar comenzile doar in europa zicea cineva ca ar fi de 34k. 

BMW_Q2-2022_EN_final_protected.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am termen de livrare, dar nu este o problemă întrucât nu mă grăbesc. Referitor la livrare mi au spus ceva de luna iunie 2023. Am comandă din martie pentru tesla model 3 long range, dar nu cred că o voi onora (oricum pierd cei 1200 lei). Tichet mi au spus sa iau in februarie 2023 pt că nu are rost mai devreme. Ți au spus ceva referitor la preț? Pe comanda scrie că este posibil sa sufere modificări.

Edited by Cristiansen09
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, la fel. Am comandat masina aici in BV la Bavaria. Pretul cu  tichete o sa fie in jur de 48 de mii, astea vad ca sunt configurate mai scump. Nu ma grabesc nici eu pana la anul, problema era sa nu expire tichetul, in rest pot sa astept. Am condus doar tesla model 3 long range 2022 , am ramas impresionat , m am razgandit din cauza designului care la i4 e fenomenal.  Tu tot luna asta ai comandat masina, ca sa stiu daca am sustinere morala un an de zile😄?

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Haha.. eu comandat masina pe 9 Februarie.. 🙃

Poti vedea mai sus cand am creat postarea, in speranta de a mai gasi cativa conationali cu care sa vorbesc despre acest model.

Oricum nu-ti face griji o sa umaresc mai indeaproape forumul aceta si cand o sa am update-uri le voi posta aici. 

Link to comment
Share on other sites

Alea de la APAN nu sunt pe stoc. Probabil sunt comandate, dar disponibilitatea este 08.2023.

Am mers is eu cu M50, este fenomenala masina, cu toate astea, cu totate astea mi se pare ca are putin ruliu, cam mare inertia si directia e putin cam fake si nu prea ofera feedback.

Este singura masina electrica pe care mi as cumpara-o, cred ca in 40e si arata ca o masina normala, nu ca un fier de calcat

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, chriss22 said:

Haha.. eu comandat masina pe 9 Februarie.. 🙃

Poti vedea mai sus cand am creat postarea, in speranta de a mai gasi cativa conationali cu care sa vorbesc despre acest model.

Oricum nu-ti face griji o sa umaresc mai indeaproape forumul aceta si cand o sa am update-uri le voi posta aici. 

Scuze, m am incurcat, ca citisem, tinem legatura aici, vedem ce noroc avem. Weekend fain!🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.