Jump to content

Pareri E46 318i cu motor 1.9


Recommended Posts

Salutare, numele meu este Alexandru am 20 de ani si e prima data cand folosesc un forum sa spun asa dar apelez cu toata sinceritatea la voi. Mi-as dorii sa-mi achizitionez un e46. Care oricare om am inceput cu intrebari in stanga si in dreapta ce motorizare ar fii mai ok, mai fiabila care consuma mai putin si etc. Majoritatea mi-au spus sa merg pe un 320D 150 cai ca cica sunt foarte reusite modelele. Eu insa m-am indragostit de un 318i care as fii si interesat sa-l achizitionez pentru suma de 2000 euro doar ca nu stiu cum sta treaba cu el. Consuma intr-adevar asa de exagerat de mult cum zic "inginerii" 14-16? Mentionez ca nu sunt adeptul vitezei si locuiesc intr-un orasel micut. Iar despre intretinere stiti ceva? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

consuma mult, sub 12 in oras nu coboara indiferent de oras atata timp cat nu e noapte.

nu as recomanda diesel la e46 in 2022, masina probabil e mai veche ca tine si are km pe masura ,500k plus, desi in bord are 14x.xxx

e o masina mult prea veche si intretinerea e o loterie, poate pica orice oricand, sau poti avea noroc si sa fie ok..e un risc mare

Link to comment
Share on other sites

Salut, 318i nfl 1.9 benzina a fost prima mea masina, am avut-o timp de 7 ani, M43 e un motor simplu, solid, destul de bulletproof, i-am facut schimburile la timp si nu am avut probleme cu el. Intretinerea, cel putin pentru mine, a fost destul de ieftina. Dar luasem masina cand avea 190k km si ma asigurasem ca este totul in regula din punct de vedere mecanic.

In schimb, Viper are dreptate, este un motor care consuma destul de mult si puturos daca cauti o masina care sa "traga". ( cam aspirator pe langa M52 sau M54 ).Cred ca scoteam 10-13 in oras, afara 7-8.

Eu am fost multumit de masina, nu voiam fuga si consumul nu reprezenta un stres pentru mine,ma ducea din a in b si nu cerea multe, dar..conteaza si ce cumperi, de la cine.

Cred ca in loc de 320d ca alternativa ai putea sa te interesezi de un 320i non facelift, motor M52, 6 cilindri 2.0 benzina 150 cp, e la fel de ok ca si fiabilitate. Asigurarea si impozitul sunt la fel ca la 318i si consumul ma astept sa fie tot cam pe acolo ( pe 2.2 benzina 10-14 scot in oras in functie de cum am talpa).

Nu am experienta cu 320d ca sa imi dau cu parerea de el.

 

 

Scuze am uitat sa mentionez, in ultimul an, din iarna incepusera sa bata tachetii, am scapat de sunet bagand ulei mai gros, nu stiu daca a fost cea mai profi solutie. E cam singura problema avuta pe 1.9.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.