Jump to content

320i vs 320d Facelift


Zanoaga George

Recommended Posts

On 6/10/2022 at 9:46 PM, Dragnea22 said:

pentru ca toti merg la consum, nu se duc cu 140km/h ca mine

Dragnea, stii cat consuma un E90/E46 diesel la 140km/h fata de cat consuma un E90/E46 benzina?

...Ca nu inteleg de ce nu s-ar tine cineva dupa tine sau altii pe autostrada? 

Tu stii ce spui si ce faci dar sa stii ca asta nu insemna ca ai tras cea mai buna concluzie. Ca de aia intram aici, sa ne dam cu parerea si sa tragem fiecare sau la comun cea mai buna concluzie.

Sa fim intelesi cuplu si puterea se inrudesc diferit la motoarele pe benzina vs motorina. Fiecare cu avantajele lui.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, bimmer90f30 said:

Sa fim intelesi cuplu si puterea se inrudesc diferit la motoarele pe benzina vs motorina. Fiecare cu avantajele lui.

Indiferent de tipul de motor puterea si cuplul se inrudesc in mod identic, conform formulei:

Puterea (CP) = Cuplul (Nm) x Turatia (rpm) / 7023

Ceea ce este particular fiecarui motor in parte este graficul cuplu - turatie.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, bimmer90f30 said:

Multumesc mult de confirmare.

Amandoua afirmatii sunt valide.

Am citat doar ce face diferenta sau creeaza particularitatea.

Nu mai pot sa editez. Am gresit ca am spus cuplu si putere cand de fapt e vorba de cuplu si turatie. Cuplu mare in turatii mici la diesel si putere in turatii mari la benzina. Cuplu la benzina e cam bleg.. Puterea la diesel in schimb creste cu turatia.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Nu mai pot sa editez. Am gresit ca am spus cuplu si putere cand de fapt e vorba de cuplu si turatie. Cuplu mare in turatii mici la diesel si putere in turatii mari la benzina. Cuplu la benzina e cam bleg.. Puterea la diesel in schimb creste cu turatia.

Puterea creste cu turatia atat la diesel cat si la benzina. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, bimmer90f30 said:

Dragnea, stii cat consuma un E90/E46 diesel la 140km/h fata de cat consuma un E90/E46 benzina?

...Ca nu inteleg de ce nu s-ar tine cineva dupa tine sau altii pe autostrada? 

Tu stii ce spui si ce faci dar sa stii ca asta nu insemna ca ai tras cea mai buna concluzie. Ca de aia intram aici, sa ne dam cu parerea si sa tragem fiecare sau la comun cea mai buna concluzie.

Sa fim intelesi cuplu si puterea se inrudesc diferit la motoarele pe benzina vs motorina. Fiecare cu avantajele lui.

 

ma duc sa-mi iau diesel. pacat ca la pompa e 10 ron litru si injectoarele scumpe. cat despre poluare fonica si poluare oraselor, e cam rusinos sa iau diesel. poluarea vine de la diesel in orase...asa ne ducem toti cu diesel in oras, ca consuma putin la viteze mari fata de benzina

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dragnea22 said:

ma duc sa-mi iau diesel. pacat ca la pompa e 10 ron litru si injectoarele scumpe. cat despre poluare fonica si poluare oraselor, e cam rusinos sa iau diesel. poluarea vine de la diesel in orase...asa ne ducem toti cu diesel in oras, ca consuma putin la viteze mari fata de benzina

...Pana te lamuresti care masina polueaza mai mult ... din astea mai noi, euro 6.. stii, diesel, eu arat altceva care m-a lamurit pe o intelesul meu cum sta treaba cu puterea diesel fata de cea data de benzina:

https://www.quora.com/Why-do-petrol-engines-have-higher-horsepower-lower-torque-and-accelerate-faster-than-diesel-engines

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2022 at 10:17 PM, bimmer90f30 said:

...Pana te lamuresti care masina polueaza mai mult ... din astea mai noi, euro 6.. stii, diesel, eu arat altceva care m-a lamurit pe o intelesul meu cum sta treaba cu puterea diesel fata de cea data de benzina:

https://www.quora.com/Why-do-petrol-engines-have-higher-horsepower-lower-torque-and-accelerate-faster-than-diesel-engines

buna documentatia, ce mi-a placut e ca dieselul e mai rezistent ca motor fata de benzinar,mai solid construit, datorita compresiei mari interne, dar chiar si asa, dieselul are multe piese auxiliare( injectoare, turbina,dpf,releu bujii...) unele din ele costand cat un motor intreg pe benzina , dieselul e un motor complex, clar costisitor la intretinere fata de un benzinar, benzinar care intotdeauna se va lupta cu pierderile de ulei datorita varstei.

 

iar partea asta cu care e mai puternic, nu se pot compara, dieselul e motor cu turbo, mai greutz ca kile, iar benzinarul e aspirat, se bazeaza doar pe arderea puternica a benzinei si cam atat.

benzinarul e  fragil construit, usor ca kile, iar benzina uscata il ucide in timp, motor simplu, asta e clar, ce poti sa-i ceri, decat cheltuiala mica fata de diesel turbo.

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.