Jump to content

F34 320D rechemare


Shep86

Recommended Posts

Salut,

Am vazut ca exista o rechemare pentru masina mea, are cineva idee despre ce e vorba ?

"Există o îmbunătăţire tehnică care se aplică acestui automobil. Te rugăm să faci clic aici pentru a efectua o programare online pentru automobilul tău, selectând „service conform cerinţelor”, sau contactează dealerul tău local aici pentru mai multe informaţii. Coduri îmbunătăţire: 0013500300, 0013670300"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut. @neo_andersson ai idee daca se poate face modificare soft actual (fara full update) pentru codurile 0013500300, 0013670300 sau inlocuire piesa cu problema respectiva? eu am inlocuit: head unit, display, digital cluster...iar la reprezentanta bmw au zis ca ei nu pot sa faca update-urile respective deoarece au fost inlocuite anumite componente. 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 5:24 PM, Nicolcea said:

Aceasta rechemare 0011970400 pentru ce este? Este vorba despre un f30 cu seria :

WBA3E11080F295894

Problema e racitorul de gaze, va fi nevoie sa ti-l inlocuiasca daca e cazul - fa-ti programare si vor verifica ei, costurile sunt zero. Eu l-am schimbat la Cobalcescu, la Bavaria dupa ce l-au verificat au spus ca e ok si nu trebuie schimbat...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut. Am citit ca au fost niste probleme dupa update / rachemarea pe 0013500300. Pe forumurile de afara s-au sesizat niste erori in modul cruise control, cutia automata nu mai schimba normal treptele in functie de turatia motorului. Ba chiar nu mai schimba deloc, decat daca o ajuti din pedala de acceleratie.  Iar dupa update in general cica ar schimba treptele mai sus in plaja de turatii cu vreo 200 rpm.  Ati intampinat aceste probleme? Am si eu rechemarea asta si nu stiu inca daca sa o fac. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, sarpe74 said:

Salut. Am citit ca au fost niste probleme dupa update / rachemarea pe 0013500300. Pe forumurile de afara s-au sesizat niste erori in modul cruise control, cutia automata nu mai schimba normal treptele in functie de turatia motorului. Ba chiar nu mai schimba deloc, decat daca o ajuti din pedala de acceleratie.  Iar dupa update in general cica ar schimba treptele mai sus in plaja de turatii cu vreo 200 rpm.  Ati intampinat aceste probleme? Am si eu rechemarea asta si nu stiu inca daca sa o fac. 

Citesc cum ca din cauza erorilor aparute in modul cruise control si a balbaielilor la schimbarea treptelor dupa codarea 0013500300, mai nou BMW a “remediat” problemele prin “actualizarea de corectie”: 0013770300. Hmmm, 😤… Mi se pare ca nu e ce trebuie deocamdata. 

Link to comment
Share on other sites

Pe semne ca am si eu rechemari, nu stiu daca sunt diferite cele doua dar cert e ca sunt doua coduri...

Model: F34 xD 2.0

Serie de şasiu (VIN): WBA3Y51060GZ92005
Marcă: BMW
Există o îmbunătăţire tehnică care se aplică acestui automobil. Te rugăm să faci clic aici pentru a efectua o programare online pentru automobilul tău, selectând „service conform cerinţelor”, sau contactează dealerul tău local aici pentru mai multe informaţii. Coduri îmbunătăţire: STOP011056, 0011620600
Link to comment
Share on other sites

Vă salut! Primesc și eu mesaj cu privire la această campanie de update soft la un F10.

Mă programez, mă prezint la dealer, las mașina, și sunt anunțat după vreo oră și jumătate că nu s-a reușit realizarea update ului din cauza unei "piedici" legate de ceva retrofit de cârlig. ( Nu dețin mașina de nouă,are într-adevăr cârlig, însă mecanic,nu electric).

Surpriza vine in momentul in care merg să ridic mașina, când mi se solicită plată manoperă pentru perioada cât mașina a stat in service, întrucât nu s-a reușit realizarea update ului.

Cum vi se pare această abordare?

Link to comment
Share on other sites

Eram curios ce părere aveți despre o rechemare in service pe baza unei campanii tehnice la care se solicită manoperă,cum că nu se reușește update ul, și,foarte important,nu mi s-au comunicat acest aspect înainte,doar după, și anume la ridicarea mașinii . Ați mai întâmpinat și alții situații similare?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Beam We said:

Eram curios ce părere aveți despre o rechemare in service pe baza unei campanii tehnice la care se solicită manoperă,cum că nu se reușește update ul, și,foarte important,nu mi s-au comunicat acest aspect înainte,doar după, și anume la ridicarea mașinii . Ați mai întâmpinat și alții situații similare?

Nu, sub nicio forma nu mi se pare normal sa-ti ia manopera pentru o campanie tehnica indiferent de rezultatul interventiei. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Beam We said:

Eram curios ce părere aveți despre o rechemare in service pe baza unei campanii tehnice la care se solicită manoperă,cum că nu se reușește update ul, și,foarte important,nu mi s-au comunicat acest aspect înainte,doar după, și anume la ridicarea mașinii . Ați mai întâmpinat și alții situații similare?

La ce service?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.