Jump to content

Achizitionare G20 320i sau 330i


Alex3245

Recommended Posts

15 minutes ago, Shep86 said:

Nu e ceva neobisnuit sa te duci sa o vopsesti in alta parte decat la BMW.  Acea dauna e cam clar ca e doar o revopsire. Nu ar trebui sa fie un deal breaker. 

nu e nici ceva neobisnuit sa dea eroare carvertical :))) imi e greu sa cred ca in Germania, pentru o usa, s-a evitat reprezentanta. pe langa asta, mie pe testu de vopsea imi arata ca nu are niciun element revopsit

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, mkdan2004 said:

Nu mi-as face griji in privinta asta. E o confuzie des intalnita. Chiar recent, aici pe forum era o discutia in care incercam sa-i explicam unui coleg ca masina sa, 318, are motor de 2 litri si nu de 1.8. 

L.E. Nu e asta masina?

https://oferte.bmw.ro/rulate/cauta/detaliu/40070/

Scrie ca e motor de 1998 cmc

Aici este corect, pe bavaria used cars aparea ca 3L, dar poate au modificat.

27 minutes ago, Shep86 said:

Nu e ceva neobisnuit sa te duci sa o vopsesti in alta parte decat la BMW.  Acea dauna e cam clar ca e doar o revopsire. Nu ar trebui sa fie un deal breaker. 

Am inteles, sigura chestie care mi s-a parut ciudat a fost ca nu aparuse acolo la dealer si a aparut pe carVertical.

 

13 minutes ago, ckh said:

nu e nici ceva neobisnuit sa dea eroare carvertical :))) imi e greu sa cred ca in Germania, pentru o usa, s-a evitat reprezentanta. pe langa asta, mie pe testu de vopsea imi arata ca nu are niciun element revopsit

Da si mie mi s-a parut ciudat ca nu s-a revopsit la reprezentata.

Link to comment
Share on other sites

Putin intarziat la petrecere, nu am mai intrat de ceva timp pe forum.

Probabil al doilea de pe thread-ul asta (pe langa Viper) care chiar are masina G20. In cazul meu 330xi.

Masina a fost configurata de mine, si ca sa raspund la una din intrebarile tale, am vrut-o neaparat cu geamuri acustice. Motivul a fost ca veneam de pe un F30 care ca si model era destul de zgomotos la viteze mai mari. Diferenta mi se pare foarte mare in ceea ce priveste insonorizarea.

Diferenta dintre 320i si 330i este mare ca si putere a masinii dar si ca sunet al motorului. Daca iti plac masinile mai silentioase 320i e pentru tine, o sa crezi ca ai motorul oprit. Pt mine a contat f mult cum se aude motorul turat la 330i, deci am optat pentru el.

Daca mai ai intrebari specifice poti sa le pui. 🙂

 

Ahh, iar in cazul daunelor, sunt curios peste ce oameni o sa dau cand o pun la vanzare. Pentru orice zgarietura mica eu m-am dus la reprezentanta sa o faca (am vreo 2 revopsiri pe bara fata si una bara spate), sa nu mai zic ca masina fiind in garantie la orice sunet mic dubios nu stau pe ganduri si le zic sa schimbe piesa. Cand o sa o scot la vanzare probabil o sa fie destui care o sa zica ca a fost data peste cap daca se uita la costul daunelor 🙂

Am un thread facut aici pe forum de cand am luat masina, poate la unele intrebari gasesti raspuns acolo.

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kragod said:

Putin intarziat la petrecere, nu am mai intrat de ceva timp pe forum.

Probabil al doilea de pe thread-ul asta (pe langa Viper) care chiar are masina G20. In cazul meu 330xi.

Masina a fost configurata de mine, si ca sa raspund la una din intrebarile tale, am vrut-o neaparat cu geamuri acustice. Motivul a fost ca veneam de pe un F30 care ca si model era destul de zgomotos la viteze mai mari. Diferenta mi se pare foarte mare in ceea ce priveste insonorizarea.

Diferenta dintre 320i si 330i este mare ca si putere a masinii dar si ca sunet al motorului. Daca iti plac masinile mai silentioase 320i e pentru tine, o sa crezi ca ai motorul oprit. Pt mine a contat f mult cum se aude motorul turat la 330i, deci am optat pentru el.

Daca mai ai intrebari specifice poti sa le pui. 🙂

 

Ahh, iar in cazul daunelor, sunt curios peste ce oameni o sa dau cand o pun la vanzare. Pentru orice zgarietura mica eu m-am dus la reprezentanta sa o faca (am vreo 2 revopsiri pe bara fata si una bara spate), sa nu mai zic ca masina fiind in garantie la orice sunet mic dubios nu stau pe ganduri si le zic sa schimbe piesa. Cand o sa o scot la vanzare probabil o sa fie destui care o sa zica ca a fost data peste cap daca se uita la costul daunelor 🙂

Am un thread facut aici pe forum de cand am luat masina, poate la unele intrebari gasesti raspuns acolo.

Ai avut vreo sansa sa testezi un 330i fara geamuri acustice?

Daca poti pune aici link-ul catre thread, Merci. As merge pe 330i din cauza puterii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 320i , si da, e diferenta mare, 320i se simte ca e gatuit. Eu fac multi km pe autostrada deci nu prea conteaza ( sau asa imi zic mie in gand 😂)

pe de alta parte nu am vrut sa ma intind sa dau 5k in plus pe masina doar pentru motor, daca era 3l dadeam, dar pe acelasi motor 5k chiar nu

as fi vrut 330e dar era si mai scump decat un 330i

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Alex3245 said:

Ai avut vreo sansa sa testezi un 330i fara geamuri acustice?

Daca poti pune aici link-ul catre thread, Merci. As merge pe 330i din cauza puterii.

Link-ul aici:

 

Am mai mers cu un alt 330i dar si acela avea geamuri acustice.

Pot compara doar cu F30, si diferenta e sesizabila. Bine F30 era recunoscut ca avea buba de insonorizare proasta la viteze de dupa 110km/h

Link to comment
Share on other sites

Da, asta e piata acum, cauta lumea stoc pentru ca in general comenzile vin intre 6 si 12 luni (depinde de model si optiuni alese) si dau banii, nu mai stau pe ganduri.

15 hours ago, Viper05 said:

Geamurile acustice vin la pachet cu ceva? Acuma m-am uitat la mine sa nu mor prost, si am si eu geamuri acustice desi nu-mi amintesc sa fi selectat.

 

vin la pachet cu m pck pro?

Eu am ales separat in configurator, poate se adauga si daca alegi un pack sau altul. Optiunea este 3KA -  Acoustic glazing

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Kragod said:

Da, asta e piata acum, cauta lumea stoc pentru ca in general comenzile vin intre 6 si 12 luni (depinde de model si optiuni alese) si dau banii, nu mai stau pe ganduri.

Eu am ales separat in configurator, poate se adauga si daca alegi un pack sau altul. Optiunea este 3KA -  Acoustic glazing

Poate o vinzi tu, ca tot spuneai in post.

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2022 at 2:12 PM, Kragod said:

Ahh, iar in cazul daunelor, sunt curios peste ce oameni o sa dau cand o pun la vanzare. Pentru orice zgarietura mica eu m-am dus la reprezentanta sa o faca (am vreo 2 revopsiri pe bara fata si una bara spate), sa nu mai zic ca masina fiind in garantie la orice sunet mic dubios nu stau pe ganduri si le zic sa schimbe piesa. Cand o sa o scot la vanzare probabil o sa fie destui care o sa zica ca a fost data peste cap daca se uita la costul daunelor 🙂

Am un thread facut aici pe forum de cand am luat masina, poate la unele intrebari gasesti raspuns acolo.

Corect, la mine o zgarietura discreta pe bara fata si una pe far au generat o dauna de  +2.500 euro pentru ca reprezentanta a schimbat atat bara cat si farul. Asiguratorul a decontat, insa valoarea pagubei pentru un eventual cumparator neavizat poate ridica semne de intrebare. Am pastrat pozele de la constatare, sunt mai convingatoare.

 

@Kragod btw, ce probleme ai avut in garantie de a fost nevoie sa schimbi piese?

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Tarabostes said:

Corect, la mine o zgarietura discreta pe bara fata si una pe far au generat o dauna de  +2.500 euro pentru ca reprezentanta a schimbat atat bara cat si farul. Asiguratorul a decontat, insa valoarea pagubei pentru un eventual cumparator neavizat poate ridica semne de intrebare. Am pastrat pozele de la constatare, sunt mai convingatoare.

 

@Kragod btw, ce probleme ai avut in garantie de a fost nevoie sa schimbi piese?

 

 

Citez din threadul masinii  (linkul mai sus):

 

"Ahh si ca si update, profit de garantie. Mi-am schimbat bratul inferior de la roata fata stanga ( probabil am luat o groapa mai tare si pivotul avea joc, au schimbat tot bratul). Si parca avea aceeasi roata un sunet ciudat cand stateam pe loc si luam de volan maxim dreapta pentru a parca lateral. Dupa investigatii s-au prins ca bratul superior are un defect. Nu e grav cica, totul e teapan acolo dar le-am cerut sa il schimbe."

Acum asteot sa vina piesa si cei de la ProLeasing ma suna pentru programare (probabil saptamana viitoare). Nu am idee cat costa revopsirile si schimbarea bratelor dar probabil Car Vertical o sa dea cu rosu acolo la daune :))

Sa nu mai vorbesc ca daca imi schimb vreodata vreun far (laser light) s-a terminat, o claseaza toti apoi ca si cazan. 🙂

Edited by Kragod
Link to comment
Share on other sites

Clar s-a terminat :)), eu mi-am luat panica la chestia aia mica. Dar mie mi s-a parut dubios ca nu era si in istoricul de la BMW, cat timp sunt in ambele locuri nu cred ca o sa ai probleme.

Acum nu prea mai gasesc 330i uri frumoase..Sa vedem poate merg pe 330e.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Alex3245 said:

Din ce m-am documentat cateva piese difera. Gen pistoanele.

Nu neaprat

Baga pe realoem part number 11258678934

Dar , e adevarat sunt variante de pistoane doar pentru 320i sau 330i, acuma daca e acelasi lucru cu part number diferit sau nu dor bmw stie:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello guys,

Am revenit iarasi, am gasit masina asta care imi place doar ca are un singur minus, acela este lipsa xdrive-ului:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GZc3X.html

Zilele astea m-am uitat putin si la electrice si am vazut ca o tesla model 3 LR m-ar ajunge vreo 52k tot cu rabla plus, acum nu stiu daca ma bag pe o electrica sau nu. Nu am condus niciodata o tesla pana acum.

Voi ce parere aveti ?

Sa ma duc pe o electrica sau sa raman pe un PHEV. Ma enerveaza putin dependenta asta de petrol, daca cineva se decide sa nu mai livreze petrol catre noi, o sa fie cam naspa..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Alex3245 said:

Hello guys,

Am revenit iarasi, am gasit masina asta care imi place doar ca are un singur minus, acela este lipsa xdrive-ului:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GZc3X.html

Zilele astea m-am uitat putin si la electrice si am vazut ca o tesla model 3 LR m-ar ajunge vreo 52k tot cu rabla plus, acum nu stiu daca ma bag pe o electrica sau nu. Nu am condus niciodata o tesla pana acum.

Voi ce parere aveti ?

Sa ma duc pe o electrica sau sa raman pe un PHEV. Ma enerveaza putin dependenta asta de petrol, daca cineva se decide sa nu mai livreze petrol catre noi, o sa fie cam naspa..

 

Foarte misto 330e-ul din anunt.

Pot exista pareri in toate sensurile, eu unul nu mi-as lua electrica ca si unica masina, adica nu vreau sa fac 1000 de km in 3 zile si sa imi planuiesc traseul dupa statii de incarcare.

In plus in afara de taxe nu prea mai e nici un avantaj, curentul te va costa cam la fel ca benzina/motorina.

Am asistat cum o familie a incercat sa plece cu un EQC intr-o mini vacanta, 5 persoane + bagaje, masina cu baterie plina, range 200 de km fiindca era prea grea 😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex3245 said:

Hello guys,

Am revenit iarasi, am gasit masina asta care imi place doar ca are un singur minus, acela este lipsa xdrive-ului:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GZc3X.html

Zilele astea m-am uitat putin si la electrice si am vazut ca o tesla model 3 LR m-ar ajunge vreo 52k tot cu rabla plus, acum nu stiu daca ma bag pe o electrica sau nu. Nu am condus niciodata o tesla pana acum.

Voi ce parere aveti ?

Sa ma duc pe o electrica sau sa raman pe un PHEV. Ma enerveaza putin dependenta asta de petrol, daca cineva se decide sa nu mai livreze petrol catre noi, o sa fie cam naspa..

Depinde cum vezi lucrurile, nu e neaparat xdrive lipsa doar un dezavantaj: gandeste-te ca mai salvezi ceva la greutate, la complexitate, la piese in miscare, pentru o utilizare normala, nu lipsa sau prezenta xdrive fac diferenta.

Eu am in anturaj multi fani tesla, ba chiar si posesori (imi par cam habotnici) : este clar ca vei avea costuri de utilizare(cost/km) mai mici la tesla decal la bmw, dar iti recomand un singur lucru: mergi si urca in tesla model 3, apoi in bmw, sau invers; daca poti trai cu senzatia de tesla, la acelasi buget cu bmw, go for it.Mai uita-te si la lexus, insa parca a disparut modelul IS, iar ES deja se apropie de 60k.

Link to comment
Share on other sites

 

24 minutes ago, Eugen B said:

Depinde cum vezi lucrurile, nu e neaparat xdrive lipsa doar un dezavantaj: gandeste-te ca mai salvezi ceva la greutate, la complexitate, la piese in miscare, pentru o utilizare normala, nu lipsa sau prezenta xdrive fac diferenta.

Eu am in anturaj multi fani tesla, ba chiar si posesori (imi par cam habotnici) : este clar ca vei avea costuri de utilizare(cost/km) mai mici la tesla decal la bmw, dar iti recomand un singur lucru: mergi si urca in tesla model 3, apoi in bmw, sau invers; daca poti trai cu senzatia de tesla, la acelasi buget cu bmw, go for it.Mai uita-te si la lexus, insa parca a disparut modelul IS, iar ES deja se apropie de 60k.

Cei drept pana acum nu m-am urcat in tesla, o sa incerc sa fac un test drive si cu tesla.

Seria 3-ul l-am condus, mi-a placut overall.

Ma gandeam ca xdrive-ul este mai stabil, eu am  condus doar masini 4x4 si fwd. Era doar un safety feature pentru mine.

49 minutes ago, raduron10 said:

 

Foarte misto 330e-ul din anunt.

Pot exista pareri in toate sensurile, eu unul nu mi-as lua electrica ca si unica masina, adica nu vreau sa fac 1000 de km in 3 zile si sa imi planuiesc traseul dupa statii de incarcare.

In plus in afara de taxe nu prea mai e nici un avantaj, curentul te va costa cam la fel ca benzina/motorina.

Am asistat cum o familie a incercat sa plece cu un EQC intr-o mini vacanta, 5 persoane + bagaje, masina cu baterie plina, range 200 de km fiindca era prea grea 😂

Asa mult pierzi din autonomie ?

M-am uitat putin la cateva vlog uri cu tesla model 3 LR si vad cam toti ajung pe la 500 km autonomie.

Nu prea ma intereseaza avantajele sa fiu sincer, singura chestie care m-a pus pe ganduri este dependenta noastra de petrol, pe cand curentul pare mai usor de procurat, chiar de tine acasa cu panouri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.