Jump to content

Recommended Posts

Salut, am si eu o întrebare, vreau sa scot DPF de pe masina BMW SERIA 3 E91, și vreau sa scot sa fac dpf off gen vreau să-l dau jos sa scot din el tot și sa îl pun înapoi dar nu știu dacă e bine sau nu gen daca scot filtru ala din el se aprinde ceva martori prin bord, ca doar vreau sa scot chestia aia din el dar DPF il montez înapoi!

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

daca scoti ceramica din filtrul de particule, o sa scoata fum la fiecare accelerare mai serioasa.

ai nevoie si de ajustarea softului masinii, pt a nu mai declansa regenerarea.

dpdv sunet, nu se schimba mai nimic prin eliminarea ceramicii; ar trebui sa pui un downpipe, si sa mai faci si niscaiva modificari la partea finala; dar chiar si asa, nu va suna cine stie ceva - mai tare dar nu frumos; vrei sunet, mai bine dai masina si iei benzina, si acolo posibilitatile sunt altele.

Link to comment
Share on other sites

Da dar modelul acesta este sport și ce împiedica la ea este acel DPF care este ca un dop pentru ea....teava de eșapament este curata din cauza ca dpf este infuncțiune ! Pe mine asta ma interesează dacă scot dpf se aprind ceva martori ca gen vreau sa scot ceramica și să-l las gol și să-l pun înapoi cu tot cu senzori iar acei martori se pot șterge cu un tester normal?

Iar softul ala care se face se poate face printr-un tester auto normal?

Link to comment
Share on other sites

Deci vii aici cautand sfaturi, lumea iti spune ca nu e ok ce vrei sa faci pentru ca iti bati joc si de sanatatea ta, si de a celor din jur, si de masina. Si tot ce o sa obtii o sa fie un sunet de raba. Si dupa toate astea, tu ii dai inainte.

Cel mai simplu - da niste gauri in carcasa dpf-ului si gata. E o solutie foarte ieftina, o sa ai sunetul pe care il vrei, si poti sa ignori martorii care o sa se aprinda. Ce mai conteaza? 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adriantupala2 said:

Da dar modelul acesta este sport și ce împiedica la ea este acel DPF care este ca un dop pentru ea....

 

Gresit. Modelul acela este sport pentru ca are mai multi cai putere deci se misca mai sportiv, nu e obligatoriu sa fie facut sa ii baraie pe altii la creieri.

Iar dopul de care vorbesti, TOCMAI EL iti tine teava curata si plamanii trecatorilor mai curati. Daca tu scoti dopul care impiedieca zgomotul cautat ce o sa se intample cu teava de esapament!? Desigur ca o sa fie neagra.

Dar altceva nu inteleg eu, toffefe ti-a zis ce sa faci iar tu i-ai ignorat COMPLET SOLUTIA. De ce?

A, e prea scump? Ei bine bmw devine mai scump cand vrei alte acareturi pe el si sa fii si in legalitate.. asa arati si tu ce bashtan esti cand o trombonesti pe strada. Lumea te va admira ca ai bagat bani in calitate, M PERFORMANCE.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2022 at 2:14 PM, matose said:

Se poate face orice insa nu vei gasi solutii potrivite pe acest forum....

Ca un sfat rapid: downpipe + soft ajustat + evacuare marita cap-coada

Nu trebuie sa mărești evacuarea ca sa se audă frumos, eu am păstrat dimensiunea de 56 mm ca aia originala când m am dus in Y si se aude foarte frumos.


Din ce am observat, tipsurile cu cat sunt mai mari cu atât se aude mai tare. Prietenul cu care am fost a pus de 100 si eu am de 90, același motor, la el se auzea mai tare si pe loc si in mers. 
 

Nu ai de ce sa mărești evacuarea la stage 1. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

WIN60 de aia zis ca gen am dpf pe ea și as vrea sa dau jos evacuare din fabrica și sa pun teava goala de inox și sa scot pe cea din fabrica și sa fac una din inox plus intermediara și la sfârșit sa pun un tips ceva, din ce știu nu cred ca va scoate fum sau sa ma afecteze cu ceva să-mi ia certificatul, scot aia din fabrica și pun una din inox plus intermediara dar sper sa nu ma salte gabori

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.