Jump to content

feedback pentru un bmw X3, 2.0 diesel, 190 cp din 2018


W3aS3l

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt in situatia in care trebuie sa schimb cat mai repede masina (skoda octavia 2, 1.6 benzina din 2006 😉 ) si o "oportunitate" de achizitie a unui bmw (s-a finalizat un leasing operational la firma la care lucrez/colegul meu spune ca nu a avut nicio problema cu ea) cu urmatoarele caracteristici:

- X3 xLina, 2.0dxDrive, 190 cp, an 2018, are cam toate optiunile mai putin full piele (are textura pe mijloc si piele pe margine) si nu are trapa, 43,000 km, cost 32,000 EUR

Vin cu rugamintea catre voi sa imi spuneti daca, din experienta voastra, merita sa o achizitionez si de asemenea ce probleme as putea intampina. M-am uitat pe mobile.de si pe autovit si pretul masinii este foarte bun.

Linkul de mai jos este de la o masina asemanatoare insa are piele maro https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x3-ID7GTTjg.html#gallery-open

multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Masina este departe de a fi full, chiar foarte departe nu are faruri LED adaptive, nu are bord full digital, nu are pachet M sport (cu tot ce aduce el), nu pare sa aiba HUD, nu vad sa aiba suspensie adaptiva, bord imracat in piele, scaune ventilate, access comfort, etc. Acestea fiind spuse, nici nu e nevoie sa fie full, important este sa aiba ce cauti tu. Mi se pare cam mare pretul dar daca iti place si iti convine, este o masina grozava. Plus, imi place culoarea.

 

Link to comment
Share on other sites

Daca masina iti place si are ce vrei tu pe ea, ia-o! la 43K km normal ca nu prea are probleme. Presupun ca are o singura revizie facuta la 30 000 de km fiind pe leasing operational.  Colegul tau cred ca  a avut rata mica la ea daca valoarea reziduala e de 32K euro. Eu zic ca merita daca tie iti place  😉

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mkdan2004 said:

Masina este departe de a fi full, chiar foarte departe nu are faruri LED adaptive, nu are bord full digital, nu are pachet M sport (cu tot ce aduce el), nu pare sa aiba HUD, nu vad sa aiba suspensie adaptiva, bord imracat in piele, scaune ventilate, access comfort, etc. Acestea fiind spuse, nici nu e nevoie sa fie full, important este sa aiba ce cauti tu. Mi se pare cam mare pretul dar daca iti place si iti convine, este o masina grozava. Plus, imi place culoarea.

 

Nici nu cred ca este optionala ventilatia pe x3, la fel nici masaj. Maxim scaune sport poti pune cu reglaj lombar si electrice cu memorii.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, six in line said:

Daca masina iti place si are ce vrei tu pe ea, ia-o! la 43K km normal ca nu prea are probleme. Presupun ca are o singura revizie facuta la 30 000 de km fiind pe leasing operational.  Colegul tau cred ca  a avut rata mica la ea daca valoarea reziduala e de 32K euro. Eu zic ca merita daca tie iti place  😉

La operațional nu exista valoare reziduala.

Și nu are cum sa fie 32k.

Valoarea reziduala este taxa pe care o plătești pentru transfer de proprietate în cazul unui Leasing financiar.

De ex. la un preț al bunului de cca 20k eur,taxa e vreo 200 eur,depinde de societatea de leasing.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mkdan2004 said:

Are tatal meu G01 cu scaune sport si ventilatie.

De pe configurator pentru un X3 20D.

 

image.thumb.png.e6b80b0d7e1dddfcef88797d481b078d.png

Am avut impresia ca e x3ul anterior.

 Corect, are ventilatie. Dar scaune mai bune decat sport nu exista si nici masaj. Si sincer nu se compara cu scaunele confort de pe seria 5 de exemplu. 

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu exista dar cateva observatii:

- scaunele sport cu ventilatie difera de cele sport fara ventilatie (la G01). O tampenie dar cele cu ventilatie au mult mai putin suport lateral. Totusi sunt foarte comfortabile

- scaunele sport (cele fara ventilatie) sunt foarte comfortabile. Am avut comfort pe F15 si am M pe G05. Cele sport de pe G01 se compara fara probleme cu ele

- cand vine vorba de scaune, conteaza foarte mult constitutia si probleme de sanatate ale fiecaruia

Nu insist ca sunt mai comfortabile ca cele de pe G30, ca nu stiu, dar nici nu as ezita sa fac multi km cu un X3 cu scaune sport.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.