Jump to content

F31 320d eventuale probleme


BeastFRX

Recommended Posts

Salut,am de mai bine de 3 ani un BMW F31 320d din 2013 care are in momentul de fata putin peste 130.000 de km.La ce ar trebui sa ma gandesc avand in vedere ca pana acum i-am facut doar schimburile de ulei (din pacate pana la 120.000 din 30.000 in 30.000,acum vreau sa il fac la fiecare maxim 10.000),schimburile de filtre (chiar si cel de motorina),schimbul de lichid de frana si schimbul de frane.As vrea sa ii fac schimbul de antigel chiar daca actualul antigel arata bine stiu ca de 3 ani de cand am masina nu a fost facut si am inteles ca e de preferat sa il schimbi la 2-3 ani pentru ca isi pierde din proprietatile anti-oxidante(ar fi ideal daca este cinva pe forum ce are deja un tutorial video sau text pentru schimbatul antigelului sa puna un link sau ceva aici).

Intrebarea mea este ce altceva ar mai trebui facut la masina preventiv,in afara de distributie.

Link to comment
Share on other sites

Schimb ulei cutie de viteze, schimb ulei diferential(daca e xdrive mai  ai unu pe fata + cutia de transfer) , verificare curea accesori si vezi daca trebuie schimbat ceva sau nu. Ulei la servo daca e cu ulei. Deocamdata cam atat imi trece prin cap. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Shep86 said:

Schimb ulei cutie de viteze, schimb ulei diferential(daca e xdrive mai  ai unu pe fata + cutia de transfer) , verificare curea accesori si vezi daca trebuie schimbat ceva sau nu. Ulei la servo daca e cu ulei. Deocamdata cam atat imi trece prin cap. 

Referitor la uleiul cutiei de viteze,servo-directiei si cel al diferentialului,la cati km/ani este recomandat sa se schimbe si aveti idee ce tipuri de ulei mi-ar trebuii ?? la diferential am vazut la ultimul schimb de ulei de motor ca nu e greu de schimbat ca ai un surub de scurgere si unul de umplere si din cate stiu il umplii pana da afara dar am sa ma mai documentez dar la cutie cred ca iti trebuie un aparat special care arata ca ala de umplere a climei.

Credeti ca ar trebui sa curat si admisia la km astia??sau mai bine sa nu am stresez.

Edited by BeastFRX
Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2022 at 8:05 PM, BeastFRX said:

....acum vreau sa il fac la fiecare maxim 10.000),schimburile de filtre (chiar si cel de motorina),schimbul de lichid de frana si schimbul de frane.As vrea sa ii fac schimbul de antigel chiar daca actualul antigel...

Daca vrei sa faci atatea operatii pe care absolut le recomand, poate nu ar fi o idee proasta sa investesti si intr-un manual de intretinere si reparatii pentru modelul tau. E drept ca manualul te face sa desfaci lucruri ca la carte si ca, cateodata (destul de rar) eronat te pune sa desfaci lucruri care poate nu trebuia sa le desfaci pentru ca ai fi avut loc.. bla-bla bla, e bun de inteles ca metodologie in general. 

Esti dispus sa ridici masina pe capre solide? Ca la bordura.. o sa te cam saturi repede cand o sa vezi ce limitat e spatiul.. iar masina ridicata DOAR pe cric sincer eu personal NU RECOMAND.

Din fericire modelul tau, break are si puncte centrale unde poti sa pui un cric hidraulic si sa o ridici destul de usor [doar din punct de vedere practic (nu ca e mai putin riscant ca pui cricul la mijoc, dimpotriva!) pe capre] asta poate sa te faca sa iti placa..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2022 at 6:56 AM, bimmer90f30 said:

Daca vrei sa faci atatea operatii pe care absolut le recomand, poate nu ar fi o idee proasta sa investesti si intr-un manual de intretinere si reparatii pentru modelul tau. E drept ca manualul te face sa desfaci lucruri ca la carte si ca, cateodata (destul de rar) eronat te pune sa desfaci lucruri care poate nu trebuia sa le desfaci pentru ca ai fi avut loc.. bla-bla bla, e bun de inteles ca metodologie in general. 

Esti dispus sa ridici masina pe capre solide? Ca la bordura.. o sa te cam saturi repede cand o sa vezi ce limitat e spatiul.. iar masina ridicata DOAR pe cric sincer eu personal NU RECOMAND.

Din fericire modelul tau, break are si puncte centrale unde poti sa pui un cric hidraulic si sa o ridici destul de usor [doar din punct de vedere practic (nu ca e mai putin riscant ca pui cricul la mijoc, dimpotriva!) pe capre] asta poate sa te faca sa iti placa..

Pei pana acum am schimbat doar franele in curte pe cric hidraulic ce e drept dar a mers,uleiul si filtrele (ulei si motorina) le-am facut la Hobby servici (inchiriezi elevatorul si platesti pe ora plus deseurile) dar ma gandesc sa imi cumpar niste capre (genul https://www.amazon.de/dp/B08FC9JGN4/ref=sspa_dk_detail_5?pf_rd_p=7de25020-ed03-4150-a4e5-946dfa0a32e6&pf_rd_r=E4HSQYFG6M7C0J1ZWSF2&pd_rd_wg=tEVHg&pd_rd_w=9ULnF&content-id=amzn1.sym.7de25020-ed03-4150-a4e5-946dfa0a32e6&pd_rd_r=12b448f2-eb56-4888-b28a-1bbf9b4b2d57&s=automotive&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyWTNKT1FGMllDV1kmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA0NjIwMDkxTUhJTU02UkJOMVczJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA0MTA5NjUyNEtEUFM4QlBSNVQyJndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ&th=1 ) si 2 rampe (genul asta https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B086CBWLXG/ref=ox_sc_saved_image_2?smid=A23MGQWLPDUDVZ&psc=1 ),iar cu manualul ai dreptate in mare parte,dar pe langa partile naspa cum ar fi recomandare intervalelor foarte mari de servisare ma gandeam ca au si informatii utile cum ar fi cat de tare sa strangi anumite suruburi ca sa nu strici filetele sau anumite trucuri cum se instaleaza anumite piese ca sa nu le strici instant si in plus ma gandeam ca poate are cineva un PDF gratuit cum am vazut ca mai sunt pentru alte generatii de seria 3 pe forum prin spaniola sau mai stiu eu ce limba.

E adevarat ca exista tutoriale video si asa mai departe dar nu pentru toate chestiile si de multe ori nu foarte detaliate si as vrea sa fac eu singur la masina cat de mult se poate cu mana mea pentru ca imi place, pentru ca poti economisii bani asa(mai multi bani de motorina 😄) si in plus ce faci tu cu mana ta stii ca e facut,Am prieteni care au platit reparatii (schimb de piese) si nu le-a fost facut nimic la masina dar banii au fost incasati.

On 6/20/2022 at 10:17 PM, Shep86 said:

Ai cutie manuala sau automata ? 
Te poti inspira putin de aici 

Da, clar admisia trebuia curatata , are interval de 60k km.

ideea e ca orice ulei expira , si trebuie schimbat. 

 

Am cutie manuala,iar de intervalul de curatare al admisiei nu stiam,multumesc iar uleiul il schimbam in mai putin de un an ca am facut peste 30k km pe an dar nu il faceam la 10k cum am inteles ca e mai bine il faceam dupa i-drive,oricum acum am inceput sa il fac la 10k deci sper sa nu fie prea tarziu

Link to comment
Share on other sites

Asta e ce am gasit pentru cei interesati de intretinerea climei la bmw. Cam cat estimeaza producatorul ca, clima pierde ulei in ani:

IMG-20220623-WA0000-540x960.thumb.jpeg.3ab4229e6868ccf6ccd678d7675afee8.jpeg

8 minutes ago, bimmer90f30 said:

Asta e ce am gasit pentru cei interesati de intretinerea climei la bmw. Cam cat estimeaza producatorul ca, clima pierde ulei in ani:

IMG-20220623-WA0000-540x960.thumb.jpeg.3ab4229e6868ccf6ccd678d7675afee8.jpeg

Viata depinde de cat ulei are sistemul AC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.